Bugun...


2 saatte 22 bin bilet satıldı
27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde açılışı yapılacak festivale 12'si yerli, 9'u yabancı 21 oyun katılacak. Adanalılar sanata doyacak.

facebook-paylas
Tarih: 25-03-2017 08:14
2 saatte 22 bin bilet satıldı
+ -

PELİN ERKOCU

 

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana, bu yıl 19.’su düzenlenecek geleneksel 'Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali'ne hazırlanıyor. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde açılışı yapılacak festival hakkındaki soruları Adana Devlet Tiyatrosu (ADT) Müdürü N. Efe Ünsal yanıtladı.

 

Festivale nasıl hazırlandınız?

 

Eylül ayından bu yana festival hazırlıkları yapıyoruz. Başvurular toplanıyor Ankara inceliyor ve karar veriyor. Sabancı Vakfı ile ortak çalışıyoruz. Eylül ayından bu yana gözle görülür bir çalışma yapılıyor. Adanalılara en güzel eserleri sunmak için tüm arkadaşlarımız büyük bir ayrıntı ile ve emek vererek çalışıyorlar.

 

Destek alıyor musunuz? Teknik ekip konusunda?

 

Her tiyatro kendi ekibi ile geliyor. Sürekli yeni oyun hazırlandığı için de bizim teknik ekibimiz yoğun bir şekilde çalışıyor. Gelen tiyatroların tüm ihtiyaçları festival bütçesinden karşılanıyor. Ulaşım konaklama dekor hepsi karşılanıyor.

 

Salon kapasitesi çok konuşulan bir konu bu konuda bir çalışma yapılması mümkün mü?

 

Festivalde zaten ileve olarak Genç Sahne kullanılıyor. Bir günde iki oyun seyirci ile buluşmuş oluyor. Bu sayede oyun sayısını da arttırmış olduk. Onun dışında salonu büyütmek gibi bir şansımız yok. Buranın dışında da oyunlarımız için uygun bir alan yok… Yıl içerisinde sahnemiz yeterli oluyor. Yıl içinde oyun sayımız fazla olduğu için salon yetersizliği ile karşılaşmıyoruz. Festivalde temsil sayısının azlığından dolayı salon kapasitesi problemleriyle karşılaşıyoruz.

 

Festivalde temsil sayısını arttırmak mümkün değil mi?

 

Eğer temsil sayısı arttırılırsa festival süresi uzar. Zaten dünyanın en uzun festivallerinden biri Adana Tiyatro Festivali… 30 gün süren tiyatro festivali yok. İki aylık bir festival yapmamız mümkün değil.

 

Bu festivali bir ay yapmanın bile çok büyük bir maliyeti var. Sabancı Vakfı festival için belirli bir bütçe veriyor, devlet tiyatrosundan ayırabildiğimiz bir miktar oluyor. Altı yıl önceki döviz fiyatları ile şimdiki fiyatları arasında çok fark var. Bütçeler büyümüyor. Biz festivali o bütçelerin içine sığdırmak zorunda kalıyoruz. Yabancı ekiplerin dekorları taşınacak mı?  Yoksa biz mi imal edeceğiz? Araştırıyoruz hesaplamalar yapıyoruz. İzleyeceğiniz iki günlük bir oyunun dekoru bile imal ediliyor. Arka tarafta çok büyük bir çalışma var. Büyük bir planlama yapılıyor. Çok ciddi bir maliyet var ortada.

 

Oyun sayısını azaltıp temsil sayısı arttırılamaz mı?

 

O zaman 21 ekip değil de 14 ekip çağırmak zorunda kalırız. Bu renk skalası ortadan kaybolur. Seçenek çok az olur ve renklilik ortadan kalkar. Festivalin bir anlamı olmaz.

 

Oyunlar nasıl seçiliyor?

 

 Tiyatrolardan başvurular geliyor. Mesela bu yıl festivale katılan iki Rus ekibi var. Ama Rusya’dan tam 17 ayrı ekipten başvuru oldu. Bu sadece bir ülkeden yapılan başvuru sayısı. Uluslar arası bir festival boyutundayız. Yerli tiyatrolardan da birçok başvuru oluyor. Aralık ayına kadar başvurular toplanıyor. Ankara’da bir komisyon toplanıyor. Genel sanat yönetmenlerimizin, genel müdürümüzün aralarında olduğu 7-8 kişilik komisyon ile beraber gönderilen videolar fotoğraflar inceleniyor. Bu incelemeler sonunda bir eleme yapılıyor. Festivale katılacak olan oyunlar netleşiyor. Bu komisyonda ben de bulunuyorum. O toplantılar bile günde sekiz saat sürüyor.  Yüzlerce başvuru oluyor.

‘EFFE’ Kalite Belgesi’ne sahip bir festivaliz... Bu belge bizim festivalimize iki yıl önce verildi. Bu belge verildikten sonra yurtdışından da bize başvurular çoğaldı. Dünya standardında festival yapıyoruz. Gelen ekip hangi ekipse biz sizin oyununuzu sahnede sergiletebiliriz diyoruz.

 

Sosyal medya tepkileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Herkesin oyunları izlemesini ben de isterim neden istemeyeyim? Bir aylık bir festival yapıyoruz. Dünyanın en uzun festivallerinden biri… Belirli bir bütçe var ortada. Ayağınızı yorganınıza göre uzatmak zorundasınız. Bütçem artsa daha fazla ekip çağırırım. Daha fazla temsil yapılmasını sağlarım. Başka bir sahneye mi geçmem gerekiyor? Sahne var evet ama benim getireceğim ekip için o sahnenin teknik yeterliliği var mı? Her oyunun arkasında ışık, ses, dekor, aksesuar konusunda çalışan bir yirmi kişi daha var. O ekip oyun sırasında bir fabrika gibi çalışıyor. Benim başka bir sahnede de aynı anda çalışma yapacak teknik ekibim var mı?. Mümkün olduğu kadar fazla seyirciye ulaşmaya çalışıyoruz. Ama belli bir kapasitemiz var. Belirli kısıtlamalar yapmaya çalışıyoruz kurallar koymaya çalışıyoruz. Salon kapasitemiz toplamda 364 kişi.. Bir seyircinin bir temsil için alacağı bilet sayısını kısmaya çalışıyoruz. Salon kapasitemiz ve oyun sayısı belli.

 

Geçen yıla oranla bilet satışları nasıldı?

 

Geçen yıla oranla bilet satışlarımızda artış oldu. Bilet satışı geçen yıllarda haftaiçine denk geliyordu. Geçen yıllarda çalışan izleyicilerimiz bu durumdan şikâyetçiydi. Çalışıyoruz ve gelip bilet almak için sıraya giremiyoruz, internete yetişemiyoruz diyorlardı. Bu şikâyetleri değerlendirdik ve bu yıl bilet satışları Pazar günü yapıldı. Böyle olunca da katılım çok daha fazla oldu. Daha fazla kişiye ulaştık.

 

Biletler ne kadar sürede satıldı?

 

Bu yıl biletlerimiz iki saat içinde tükendi. Toplam 22 bin bilet mevcuttu. Yabancı oyunlarımızda firesiz bitti. Daha önceleri yabancı oyunlara daha az ilgi olurdu, daha sonradan ilgi artardı. Bu son birkaç yıldır onlara da ilgi arttı satışa çıktığı an onlar da kısa sürede tükendi.

 

İnternet sitesinden bilet satışında bir problem yaşandı mı?

 

İnternet üzerinden satışta bir problem yaşanmadı. Biletler söylenilen saatte satışa sunuldu ve hemen satıldı. Yoğun talep olduğu için sitede kitlenme oluyor. Sitemden çıkıp tekrar giren tecrübeli izleyicilerimiz zaten bunu uygulayıp bilet alabildiler. İnternet üzerinde her temsil için üç sıra açıldı. İnternet sitesi üzerinden her temsile bilet alınabiliyor.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI