Bugun...


Adana Film Festivali başlıyor
180 film 850 gösterimle sanatseverlerin izlenimine sunulacak, ünlü sanatçılar Hadise ve Aleyna Tilki konser verecek

facebook-paylas
Tarih: 12-09-2017 20:14
Adana Film Festivali başlıyor
+ -

PELİN ERKOCU

ADANA(GÜNAYDIN)- Adana Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlen bu yıl 24.’sü düzenlenecek olan Adana Film Festivali’nin tanıtım etkinliği Sheraton Grand Adana’da gerçekleşti. 25 Eylül 1 Ekim arasında gerçekleşecek olan festival ile bilgi verilen toplantıya Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü başta olmak üzere, Uluslararası Adana Film Festivali Genel Direktörü İsmail Dikilitaş, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mete Şahin, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Rahmi Pekar, Pink Organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Namık Kemal Biçer ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Onur ödülü verilecek isimleri açıklayan Başkan Sözlü; ‘Bu yıl ki onur ödülleri Temel Dursu, Hümeyra, Sami Şekeroğlu ve Şemsi İnkaya’ya verilecek. Ve yine Adanalı yapımcı, sinemacı hemşehrimiz Arif Keskiner de onur ödürü alacak’ dedi.

4 SİNEMAYA AİT 9 SALONDA FİLM GÖSTERİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Festivalde beş ana kategoride Altın Koza ödülü dağıtılacağını duyuran Hüseyin Sözlü;  ‘Adana Film Festivali’nde beş ana kategoride Altın Koza ödülleri dağıtacak. Festivalde yeni yarışma kategorileri yer alacak.  Var olanların ise kapsamı daha da genişletilecek. Daha önce Adana Konulu Senaryo Yarışması ismiyle hayata geçen kategori bu yıl Adana Kısa Film Yarışması içeriğiyle yapılacak. Geleneğini koruyarak Türk Sineması’na yıllardır en büyük katkıyı koyan Ulusal Uzun Metraj Yarışması, bu yıl da ülke sinemasının ayakta kalması ve uluslararası alanda rekabet gücünün artması için önemi korunarak hayata geçirilecek. Festival boyunca 4 sinemaya ait 9 salonda film gösterimleri gerçekleştirilecek’diye konuştu.

İLKLERİN FESTİVALİ OLACAK

Ünlü yazar Yaşar Kemal'in hayatını konu alan Yaşar Kemal Efsanesi isimli belgesel filmin ilk kez Adana Film Festivali’nde seyirci ile buluşacağını açıklayan Sözlü, festivaldeki açılış ve kapanış törenlerinin CNN Türk’ten canlı yayınlanacağı söyledi. Sözlü festivalin ilklerin festivali olacağını vurgulayarak Galeria yakınındaki alanda ‘Sinema Pazarı’’nın oluşturulacağını burada çeşitli etkinliklerin gerçekleştirileceğini belirtti. Festival kapsamında Kitap Anıtı açılışının da yapılacağına değinen Sözlü; Türk Sineması Dayanışma Gecesi'nde ise yüzde 60'ı Türk filmlerinin prömiyerlerinden oluşan 180 film, 850 gösterimle sanatseverlerin izlenimine sunulacağını söyledi.

FESTİVALDE YILDIZLAR GEÇİDİ

Festival kapsamında ünlü sanatçılar Adanalı hayranları ile buluşacak. 25 Eylül’de Aleyna Tilki, 26 Eylül’de Hadise, 27 Eylül’de Yaşar, 28 Eylül’de Ahmet Selçuk İlkan, 29 Eylül’de Feridun Düzağaç, 30 Eylül’de Zeynep Casalini, 1Ekim’de Grup Mega konserleri Sinema ve Kültür Kasabası’nda gerçekleşecek. 27 Eylül 2017 Çarşamba günü sinema sanatçıların bulunduğu Sevgi Korteji ise Sheraton’dan hareket edecek ve Adana Büyükşehir Belediyesi önüne kadar devam edecek. 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI