Bugun...


Adana Valiliği’nin bombalanmasında İhmali olan 3 kişiye 20’şer yıl istendi
2 kişinin öldüğü 33 kişinin de yaralandığı hain saldırıda ihmalleri olduğu iddiasıyla haklarında dava açılan 2 polis memuru ve otopark görevlisi önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak

facebook-paylas
Tarih: 09-09-2017 09:42
Adana Valiliği’nin bombalanmasında İhmali olan 3 kişiye 20’şer yıl istendi
+ -

Neşet KARADAĞ-ÖZEL

 

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana Valiliği’nin otoparkına bir PKK’lı kadın terörist tarafından parkedilen bombalı aracın patlatılması sonucu 2 kişinin ölümü 33 kişinin de yaralanmasında ihmali olduğu iddia edilen 2 polis memuru ve 1 valilik otopark görevlisi hakkında ‘ İhmali davranışla kasten adam öldürme’ suçundan 20’şer yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Adana Valiliği Otoparkı’na24 Kasım 2016’da park edilen bombalı aracın uzaktan kumanda ile patlatılmasıyla ilgili sürdürülen soruşturmada patlayıcı yüklü aracın valilik otoparkına girişi, aracın otoparka konulması sırasında 4 nolu noktada görevli tutuksuz polis memurları C.O. ve İ.Ç. ile valilik otopark görevlisi F.K. ile ilgili soruşturma evrakı ayrıldı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı, patlayıcı yüklü aracın hiçbir şekilde kontrol edilmeden terör örgütü PKK üyesi kadın tarafından otoparka bırakılması, daha sonra da uzaktan kumanda ile patlatılması olayında kasta varan ağır ihmalleri bulunduğu iddiasıyla 2 polis memuru ile valilik otopark görevlisi hakkında ‘İhmalli davranışla kasten adam öldürme’ suçundan iddianame hazırladı. Adana 8.Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame yapılan değerlendirme sonucunda kabul edildi.

GÜVENLİK KAMERASI YOK

Cumhuriyet Savcısı, polis memurları ile valilik görevlisinin 20’şer yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi. İddianamede, valilik otopark girişinde giren ve çıkan araçların kontrolü görevinin Adana Valiliği görev dağılım belgesine göre valilik otopark görevlisi F.K.’ya ait olduğu, F.K.’nın olay tarihinde saat 07.50’de ya da 07.55’de göreve geldiği belirtildi. Emniyet Müdürlüğü’nün görevlendirme belgelerine göre valilik çevre koruma 4 nolu noktada polis memuru C.O.’nun olaydan bir gün önce saat 19.00’dan olay günü saat 08.00’e kadar, diğer polis memuru  İ.Ç.’nin ise olay günü saat 08.00’den aynı gün saat 19.00’a kadar çevre koruma nöbetçisi oldukları, polis memurlarının olay günü saat 07.50’de nöbet devrini yaptıklarının tespit edildiği belirtilen iddianamede, otopark girişinde güvenlik kamera sistemi olmadığına dikkat çekildi. Güvenlik kamera bulunmaması nedeniyle patlayıcı yüklü aracın otoparka hangi saat ve dakikada giriş yaptığının net olarak görüntülenmediği ifade edilen iddianamede, valilik otoparkında bomba yüklü aracın patlatılmasıyla ilgili şu bilgilere yer verildi:

‘ARAÇLARI KONTROL ETMEMİŞ, SULAMA YAPMIŞ’

“Patlamanın saat 08.04 yada 08.05 sıralarında meydana geldiği dikkate alındığında aracın şüphelilerin orada bulundukları sırada otoparka giriş yaptığı hususunda tereddüt olmadığı, uzun süreden bu yana otopark girişinde giren araçların kontrolünü yapmakla görevli F.K.’nin görevlendirme belgesinde bu husus yazılı olmasına rağmen otoparka giren araçları kontrol etmediği, sulama işi ile meşgul olduğu belirlenmiştir. 4 nolu çevre koruma noktasında görevli polislerin de terör saldırısı olma ihtimali yüksek olmasına ve bu durum daha önce kendilerine bildirilmesine rağmen bu tehdidi hiçe sayarak gerekli kontrolleri yapmakta ve tedbirleri almakta ağır ihmalde bulundukları, Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’nun ilgili maddelerince suç işlemesini önlemek bakımından polise garantörlük yükümlülüğü yüklediği, görevli polislere verilen görev talimatlarında da terör saldırıları karşısında alınacak tedbirler hususunda şüpheliler bilgilendirilmiştir.

‘GÖREVLERİNİ TAM YAPSALARDI PATLAYICI YÜKLÜ ARACIN OTOPARKA GİRİŞİ ENGELLENECEKTİ’

Şüphelilerin görevlerini tam ve eksiksiz olarak yapmaları halinde patlayıcı yüklü aracın otoparka giriş yapmasının engelleneceği, bu kapsamda ihmali davranışla netice arasında nedensellik bağının bulunduğu, olası kasıt altında ihmali davranışla öldürme suçunun neticenin önlenmemesi ile gerçekleşeceği, bu nedenle şüphelilerin olayın meydana gelmesinde kasta varan kusurlarının olduğu, valilik 4 nolu koruma noktası talimatının 4.maddesinde ‘nokta görevlileri korudukları yerlere her an saldırı olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak, her şahıs ve araçtan şüphelenecek, buna göre daha dikkatli, duyarlı olacaktır’ ibaresinin bulunduğu ve şüphelilerin koruma noktasında bu uyarının bulunduğu belirlenmiştir.”

MÜFETTİŞLER RAPOR HAZIRLADI

İddianamede, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri tarafından hazırlanan rapora da yer verildi. Adana Valiliği otoparkında patlayıcı yüklü aracın patlatılması suretiyle meydana gelen terör saldırısında kullanılan aracın, valilik personel açık otoparkına personel ve araç kimlik kartı bulunmamasına rağmen 4 nolu nokta girişinden izinsiz ve kontrolsüz bir şekilde getirilmesine izin verildiği, meydana gelen patlamada 2 kamu görevlisinin hayatını kaybettiği, 33 kamu görevlisi ve sivil vatandaşın da yaralanmasına sebep olunduğu belirtilen iddianamede yer alan raporda şöyle denildi:

‘İSTİHBARI BİLGİLER ALINDI’

“Adana İl Emniyet Müdürlüğü’nün söz konusu terör olayı öncesinde çeşitli tarihlerde, kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalara yönelik olarak intihar eylemlerinin gerçekleştirileceği şeklinde istihbari bilgilerin alındığı, bu bilgilerin hassas bölgeleri korumakla görevli personellerle paylaşıldığı, görev esnasında şüpheli araç, paket, şahıslara karşı içinde bulunulan günlerin hassasiyeti açısından daha dikkatli ve duyarlı olunmasının istendiği, aynı zamanda terör saldırısı öncesinde denetim yapan amirlerinde, muhtemel terör saldırılara karşı dikkatli ve duyarlı olunmasının istenilerek denetleme defterlerinde bu uyarıların yapıldığı, bununla birlikte valilik 4 nolu koruma noktasının görev talimatında, nokta görevlilerinin korudukları yerlere her an saldırı olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak, her şahıs ve araçtan şüphelenip, buna göre daha dikkatli ve duyarlı olacağı şeklinde talimat yer almaktadır. “

‘BARİYERLERİN AÇIK KALMASI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİLDİ’

Raporda bilgisine başvurulan bazı kişiler şok iddialarda bulundu. H.Ş., E.Ç., D.M., M.E.S., A.U., M.B., A.K., M.F. ve S.Ç.’nin terör olayının olduğu gün personel otoparkına giriş sağlayan 4 nolu nokta girişine ait demir kapının açık ve bariyerinin kalkık olduğunu, bu durumun sürekli sabah saatlerinde aynı olduğunu, görevlilerin bu durumu alışkanlık haline getirerek güvenlik açığı oluşturduğunu söyledikleri belirtildi.

VALİLİĞİN FİZİKİ GÜVENLİĞİNİN YETERSİZ OLDUĞU BİLDİRİLMİŞ

Hakkında ön inceleme yürütülen kişilerin alınan ifadelerinde de, valilik binasıyla ilgili görev yapılan nokta ve çevresinin fiziki güvenlik yetersizlikleriyle ilgili amirlerine bilgi verdiklerini, güvenlikle ilgili hazırlanan raporlarda da bu tespitlerin yapıldığı ancak giderilmediğini belirttiklerine de yer verilerek, “Adana Valiliği otoparkında meydana gelen terör saldırısında kullanılan araçtaki patlamanın, personel aracı olmamasına ve araç kimlik kartı bulunmamasına rağmen izinsiz ve kontrolsüz bir şekilde girilmesine izin verilmesinden dolayı meydana geldiği, 4 nolu nokta girişi sorumlularının terör saldırısı öncesinde muhtemel terör konularıyla ilgili bilgilendirildiği, uyarıldığı, denetlendiği, ancak olağanüstü dönemlerde, hassas bölgeleri korumakla görevli personellerin daha hassas, duyarlı ve dikkatli davranması beklenirken buna uygun davranmayarak görev gereklerine aykırı hareket etiği, meydana gelen terör saldırısı sonucu 2 kamu görevlisinin hayatını kaybettiği ve 33 kamu görevlisi ve sivil vatandaşın yaralanmasına sebep olunarak üçüncü kişilerin mağduriyet yaşadığı, kamu binasının kullanılmaz hale gelmesiyle kamu zararının doğduğu anlaşılmıştır” denildi.

‘OTOPARK GİRİŞİ YOL GEÇEN HANI GİBİ’

İddianamede tutuksuz sanıkların savunmalarına da yer verildi. Valilik otopark görevlisi F.K., her gün saat 07.55’te görev yerine geldiğini, otoparka giriş yapan araçlardan görev kartı veya kimlik belgesi sorduğunu, bazen kendisine ‘sen kimsin?’diye diklenenlerin olduğunu söyledi. Daha önce defalarca otopark girişine kamera sistemi ve kontrol cihazı konulmasını söylediklerini ifade eden F.K., “Ancak hiçbir gelişme olmadı. Yayalar da araçların girdiği yerden rahatça girebilmekte ve herhangi bir kimlik kontrolü yapılmamaktadır. Bu şahısların üzerinde silah yada patlayıcı olup olmadığını tespite yarar bir cihazda yoktur. Ben 21 yıldır otopark girişinde çalışırım. Görev yaptığım otopark girişinin tabiri caiz ise yol geçen hanı gibi kullanıldığını söyleyebilirim. Bu konuda gerekli hiçbir tedbir alınmamıştır” dedi. F.K., görev yerine geldiğinde otoparkta bir çok aracın park halinde bulunduğunu, patlayan aracın otoparkta durup durmadığına dikkat etmediğini söyledi. Temizliğe başladıktan 5 dakika sonra patlama olduğunu ifade eden F.K., “Ben geldikten sonra kartlı olan 6 aracı içeri almıştım. Patlayan aracın otoparka ne zaman bırakıldığını bilmiyorum. Benim oradaki görevim bahçe kısmının bakımı ve temizliğini yapmaktır.  Benim kalmam ve oturmam için ayrı bir yerim yoktur. Polislere ait kulübede zaman geçiririm. Bir araç girmek istediğinde ben bariyerin yanına gidip kontrolümü yapmaktayım. Bazen vali yardımcılarının ya da üst düzey bürokratların tanıdıkları arabaları geldiğinde almadığım oluyor, bu nedenle bana kızıldığı zamanlar oldu. Hatta bir vali yardımcısı kendisinin ismini söyleyen kişileri herhangi bir şey sormadan almamı söylemişti.  Benim olayda ihmalim yoktur” dedi.

‘OTOPARKA GİRİŞ BİZİM GÖREVİMİZ DEĞİL’

Polis memuru İ.Ç. , çevre güvenliği ile görevli olduğunu, bariyeri açma görevinin ise F.K.’ye ait olduğunu söyledi. Kendilerinin F.K.’ye zorluk çıkaran kişi olursa yardımcı olduklarını belirten İ.Ç., “F.K. olmadığı zaman bariyeri açıp kapama görevi belgesi yada giriş kartı kontrolü görevini biz yapıyoruz. Mesai saatlerinde otopark girişinden valiliğe gelen şahısların kontrolü görevi bize ait değildir. Olay günü saat 07.40 sıralarında göreve geldiğini ifade eden polis memuru İ.Ç., patlama anını da şöyle anlattı:

PATLAMA ANINI ANLATTI

“Ben sivil kıyafetlerimi değiştirip resmi kıyafetlerimi giyerken F.K. geldi.  İçeriden kumanda cihazını alıp dışarı çıktı. Yolun tozlanmaması için hortumla sulamaya başladı. O sırada C.O. da görev yerinden ayrıldı. Bu zaman saat 07.55 olabilir. Çelik yeleğimi giymiştim, devir defterini çekmeceye koymak için hareket etmiştim o sırada patlama oldu.  Patlama saat 08.04-08.05 de olmuş olabilir. Bulunduğumuz yer patlayan aracın bulunduğu yeri görmemektedir. Çünkü, otoparkta bu görüşü engelleyecek araçlar var.  Yoğun bir araç trafiği vardı. Patlayan aracın o sırada mı girip girmediğini bilmiyorum. Görev yaptığımız noktalarda güvenlik önlemlerinin, kamera sistemi dahil arttırılması ve ek tedbirlerin alınması yönünde amirlerimiz defalarca ilgili yerlere yazı yazmışlardı. Ancak, her defasında ödenek yokluğu bahane gösterilerek gerekli tedbirler alınmamıştır.”

‘BENİM GÖREVİM SIRASINDA OTOPARKA GİRİŞ YAPMADI’

Diğer sanık polis memuru C.O. da, patlamadan önce görevini devrettiğini belirterek, “F.K. gelinceye kadar araçlara bariyer açma kapama ve giriş kartı kontrol işini biz yaparız. Patlayan araba benim görev yaptığım sırada otoparka giriş yapmadı. Ben nöbeti devrettikten sonra öğrendiğime göre saat 07.57’de otoparka giriş yapmış.  Benim girişine izin verdiğim araçlar içerisinde patlayan araç yoktur” dedi.

VALİ DEMİRTAŞ’I KIZININ KEDİSİ SALDIRIDAN KURTARDI

Adana Valiliği otoparkına PKK’lı kadın terörst tarafından bırakılan bombalı araç 24 Kasım 2016’da Vali Mahmut Demirtaş’ın valiliğe geleceği saatte uzaktan kumanda ile patlatılmıştı. Vali Demirtaş, evdeki kızının kedisi Rüzgar ile oyalanması nedeniyle saldırıdan kurtulmuştu. Ancak, patlamada valilikte görevli bahçıvan Gökhan Aygül (42) ile Göç İdaresi Müdürlüğü personeli iken OHAL Birimi’nde görevlendirilen Kadir Kırbaç (33) hayatını kaybetmiş, 33 kişi de yaralanmıştı. Yapılan araştırmalarda, saldırıyı PKK’nın Akdeniz Metropol Kuvvetler Sorumlusu ‘Halo Dayı’ kod adlı Eyüp Çelik’in planladığı, ‘Dilber’ kod isimli kadın teröristin de eylemi gerçekleştirdiği saptanmıştı. Kadın teröristin bomba yüklü aracı Adana Valiliği’nin personel otoparkına bıraktıktan sonra, Milli Eğitim Müdürlüğü çıkışından çıkıp, taksiye bindiği ardından Eyüp Çelik aracılığıyla önce Mardin’e, buradan da yurt dışına kaçtığı belirlenmişti. Bombalama eylemini planlayanlar Eyüp Çelik ve Mehmet Emin V. Yakalanıp tutuklanmıştı.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI