Bugun...


Adana'daki ‘Sahte Diploma Çetesi’davaları birleştirildi
660 YIL HAPSİ İSTENEN ÇETE ELEBAŞINA TAHLİYE

facebook-paylas
Tarih: 13-07-2017 08:03
Adana'daki ‘Sahte Diploma Çetesi’davaları birleştirildi
+ -

Neşet KARADAĞ

 

 

ADANA (GÜNAYDIN) – Atamaları yapılmayan öğretmen adaylarının 45 bin ile 60 bin lira arasında değişen para karşılığında hazırlanan sahte diplomalarla branşları dışındaki alanlarda atanmalarını sağladıkları iddia edilen kişiler ile öğretmen adaylarının da sanık olduğu 45 sanığın yargılanmasına devam edildi. Adana 6.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 44 sanıklı dava bu dava dosyası ile birleştirilirken her iki dava dosyasında ‘sahte diploma çetesinin ‘ elebaşısı olduğu belirtilen Ziya Kadiroğlu tahliye oldu.

Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Adana 6.Ağır Ceza Mahkemesinde benzer davadan tutuklu bulunan ve "sahte diploma çetesinin" elebaşı olduğu iddia edilen Ziya Kadiroğlu ile tutuksuz sanıklar Gürkan Şengül, Neslihan Köroğlu, Muhammet Ali Çavdar, Nazife Çeniz, Bayram Ünlü ve Gevher Yasemin Barışık  ile avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı, Adana 6.Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden benzer dava dosyasının görülmekte olan dosya ile birleştirildiğini söyledi. Daha sonra sanık Barışık’ın savunması alındı. Üzerine atılı suçlamayı kabul etmeyen Barışık, Çukurova Üniversitesi Resim İş öğretmenliği mezunu olduğunu KPSS sınavına girebilmek için gittiği kursta tanıştığı Osman isimli şahsın yardımı ile yaptığı başvuruda İmamoğlu İlçesi İstiklal Ortaokulu’na atamasının yapıldığını söyledi. Barışık, başka branşa nasıl atamasının yapıldığını da şöyle anlattı:

“Osman bana bütün olayın doğru tercih yapmakta olduğunu söyledi. Birlikte müracaat ettik.  Gerekli şifre ve belgeleri Osman’a verdim. Ayrıca Ankara’ya gideceğinden masraflar olacağını söyleyerek benden 15 bin lira para istedi. Ancak ben kendisine 6 bin 500 lira verdim. Osman benden daha fazla para istemedi. Tercihlerin yapılmasından sonra beni aradı, gerekli işlemleri yaptığını söyledi. Sonrasında İmamoğlu İlçesi’nde İstiklal Ortaokulu’na atamam yapıldı. Atamam yapılan okula gittiğimde branşım olan resim işi değil özel eğitim öğretmenliği olarak atandığını gördüm.  Diploma ve transkripin de özel eğitim dersine ilişkin kayıt bulunduğundan okulda özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için resim eğitimi ile ilgili ders aldığımdan atanmamın normal olduğunu düşündüm. 10 ay kadar çalıştım. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkardığı zarar miktarını henüz ödeyemedim.”

Söz alan ‘Sahte diploma çetesinin’ elebaşısı Ziya Kadiroğlu, birleşen dosyada aleyhine olan hususları kabul etmediğini söyledi. Suça konu bir çok belgenin görüntülerinin içinde bulunduğu flash belleğine kendisine ait olmadığını tekrarlayan Kadiroğlu, “Ev ve üst aramalarında flash belleğin bana ait olduğuna ilişkin herhangi bir kayıt bulunmamaktadır. Flash belleğin posta yoluyla kim tarafından gönderildiğine ilişkin araştırma yaptırılmasını istiyorum. Flash bellek içerisindeki fotoğraflar sosyal medya üzerinden temin edilip aktarılmış olabilir. Üzerime kurulan komplo nedeniyle yaklaşık 16 aydır tutukluyum” diyerek tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti, 2 ayrı davadan toplam 660 yıla kadar hapsi istenen ‘Sahte diploma çetesinin’ elebaşısı Ziya Kadiroğlu’nun yurt dışına yasak konulmak ve Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri evine en yakın karakola imza atma karşılığı tahliye edildi. Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.


YORUMLAR

mert ceren
27-07-2017 09:40:00
bahsedilenden misli misli fazla atama yaptılar ki, üstelik aynı kurumdan birçok suç ortakları var.spor il müdürlüğünde herkes biliyor bunu.oradada atanan çalışan birsürü kişi var. en başta nida kayayı, hüseyin durakı araştırsınlar. kurumun çaycısı bile biliyor ne mal olduklarını.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI