Bugun...


Bu yıkımın hesabı sorulmalı!
Polis merkezi yapılması düşünülen ve merkeze ismi verilmesi planlanan 66 yıllık tarihi Güney Sanayi Fabrikası’nın ayakta kalan idari binası İş Bankası tarafından kaçak olarak yıkıldı

facebook-paylas
Tarih: 17-07-2017 07:23
Bu yıkımın hesabı sorulmalı!
+ -

Haydar ŞENGÜL

 

POLİS MERKEZİ YAPILACAKTI

Sapmaz Ailesi tarafından 1951 yılında yaptırılan Türkiye’nin 4.büyük  mensucat fabrikası Güney Sanayi Fabrikası’nın büyük bölümü yıkılıp yerine AVM yapılırken yıkılmayan tarihi idari binası Adana Valisi Mahmut Demirtaş tarafından polis merkezi olarak kullanılması için Seyhan Belediyesi’ne kamulaştırma teklifinde bulunuldu. Ayrıca Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na 66 yıllık tarihi binanın kamulaştırılmasıyla ilgili bilgi verildi.

BANKA KAÇAK YIKIMA BAŞLADI

Valiliğin teklifi üzerine Seyhan Belediyesi, yaptığı inceleme sonucunda kayıtlarında yıkılmış gözüken Güney Sanayi Fabrikası’nın idari binasının ve bulunduğu bölgenin kamulaştırılmasını uygun buldu.  Seyhan Belediye Meclisi,  geçen ay  tarihi fabrikanın idari binasının bulunduğu bölgeyi kamulaştırıp, buranın polis merkezine tahsisi için oy birliği ile karar verdi. Ve bu karar askıya çıkartıldı,  bu hafta kararın kesinleşmesi  beklenirken, binanın eski sahibi olarak gözüken İş Bankası yetkilileri, 15 Temmuz’u anma etkinliklerinin yoğunluğunu fırsat bilerek aynı gün sabah erken saatlerde kamulaştırılan binayı kaçak olarak yıkmaya başladı. Duyarlı vatandaşların Seyhan Belediyesi’ne ihbarı üzerine Seyhan zabıta müdürlüğü ekipleri yıkımı durdurup, banka hakkında ‘kaçak yıkım yapmak’ suçundan işlem başlattığı öğrenildi.

YIKIMA HALKTAN BÜYÜK TEPKİ

Vali Demirtaş’ın bizzat gidip gördüğü ve polis merkezi yapılması için büyük çabalar sarf ettiği tarihi fabrikanın idari binasının İş Bankası tarafından devleti hiçe sayarak yıkmaya çalışması büyük tepkilere yol açtı. Binanın yıkılan kısmının belediyece onarılıp eski haline dönüştürülmesi ve Adana’nın tarihi abidesi olan bu fabrikanın isminin burada oluşturulacak bir polis merkezinde yaşatılması isteniyor.

 

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI