Bugun...


‘Darbe girişiminin ana karargahı İncirlik’tir’
İncirlik Hava Üssü’nde ABD’li askerin başına çuval geçirmeye çalıştığı iddia edilen 3 TGB’linin yargılanması karara kaldı

facebook-paylas
Tarih: 19-05-2017 07:45
‘Darbe girişiminin ana karargahı İncirlik’tir’
+ -

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana'daki İncirlik 10.Tanker Üs Komutanlığında bir ABD askerinin başına çuval geçirme girişiminde bulunulmasıyla ilgili Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi 3 sanığın on ikişer yıl hapis istemiyle yargılandığı davaya devam edildi.

Üniversite öğrencisi, eski TGB İl Başkanı Yalçın Semir Akarsu ve TGB üyesi Cenk Kızılırmak, Çukurova Üniversitesi Kulübü öğrencileriyle 16 Nisan 2016'da İncirlik'teki 10. Tanker Üs Komutanlığında düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğine katıldı. Etkinlik sonrası Akarsu ve Kızılırmak, ABD'li asker Nicholas Allen Rockwell'in başına çuval geçirmek istedi. Bu anlar cep telefonuyla kaydedildi,  görüntüler, dönemin TGB Genel Sekreteri Sinan Sungur'a gönderildi. Görüntüler TGB 'nin internet sitesinden yayınlandı.

Olayın ortaya çıkması üzerine Akarsu, Kızılırmak ve Sungur hakkında "Askeri yasak bölgelere girme" suçundan 5 yıl, "hakaretten" 2 yıl ve "Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'na aykırılık" suçundan da 5 yıl olmak üzere toplam on ikişer yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Adana 20. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar Akarsu ile Kızılırmak ve avukatları hazır bulundu. Diğer sanık eski TGB Genel Sekreteri Sinan Sungur ise duruşmaya katılmadı. Geçici olarak duruşmaya çıkan mahkeme hakimi, sanık Sungur’un talimatla alınan savunmasını okudu. Sungur’un, eylemin ABD’nin Türkiye’ye karşı düşmanca tavrına karşı planlanmadan anlık yapılan bir eylem olduğunu, kendisinin ise ilgisinin olmadığını belirttiğini söyledi.

‘MEHMETÇİĞE SIKILAN KURŞUNLAR İNCİRLİK’TEN GÖNDERİLİYOR’

Daha sonra söz hakkı verilen sanıklardan Yalçın Semir Akarsu, ABD’nin Suriye sınırında silahlarını Türk milletine doğrulttuğunu  belirterek, “ABD’nin desteklediği PYD ve YPG’nin Mehmetçiğimize sıktığı kurşunlar İncirlik üssünden gitmektedir. Teröristlere İncirlik Üssü üzerinden yardım edildiği açıktır. 15 Temmuz darbe girişiminin ana karargahı İncirlik Üssüdür. ABD Başkanı PKK’ya ağır silah yardımı yaptığı da açıktır. Bu durum daha önce de aynıydı. Bu durumlar eylem haklılığımızı ortaya koymaktadır. Türk gençliği Mustafa Kemal Atatürk’ün iradesiyle görevini yapmıştır” dedi. Kızılırmak da, arkadaşının savunmasına katıldığını belirtti. Sanıkların avukatları da, müvekkillerinin demokratik haklarını kullandıklarını belirtip beraatlerini istedi.

DURUŞMA 17 EKİM’E ERTELENDİ

Mahkeme hakimi, duruşmaya geçici görevle çıktığını belirtip duruşmayı 17 Ekim’e erteledi.

Duruşma çıkışı adliye önünde sanıklar ile TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz basın açıklaması yaptı. Cengiz, şunları söyledi:

‘İNCİRLİK BÖLGEYE SAPLANMIŞ BİR HANÇERDİR’

“ABD’ye eşkıyanın yatağı İncirlik Üssü’nden arkadaşlarımız gereken cevabı verdi. Yaptıklarının ne kadar doğru olduğu bugün Türkiye’de yaşanan herşey bize kanıtlamaktadır. İncirlik bölgeye saplanmış bir hançerdir. Türkiye topraklarında kendisine namlularını çeviren ABD’ye İncirlik Üssü’nün kullanım hakkını vermesini Türk milleti, Türk gençliği asla kabul etmeyecek. 19 Mayıs gençlik bayramının asıl anlamı budur. Bu hadisenin asıl anlamı İncirlik Üssü’nün ABD’nin kullanımına kapatılmasıdır bu hançerin vatanın bağrından çıkartılmasıdır” dedi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI