Bugun...


DEAŞ İncirlik’i havayla uçuracaktı
Adana’da eylem hazırlığındayken hücreevinde yakalanan 8’i tutuklu 11 DEAŞ’lı hakkında dava açıldı. DEAŞ’lıların örgütün mürted olarak adlandırdığı, Furkan Vakfı Lideri Alpaslan Kuytul ve Cübbeli Ahmet Hocaya bombalı paketli saldırı hazırlığında olduğu ortaya çıktı

facebook-paylas
Tarih: 27-07-2017 08:22
DEAŞ İncirlik’i havayla uçuracaktı
+ -

Neşet KARADAĞ-ÖZEL

ADANA(GÜNAYDIN)-İstanbul, Konya, Bursa ve İzmir’den gelip Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nü iki bombalı araçla havaya uçurma planları yaparlarken yakalanan aralarında Adana emiri Abdulkerim Ç.’nin de bulunduğu  8’i tutuklu 11 DEAŞ’lı hakkında 21 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istemiyle dava açıldı. DEAŞ’lıların

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nü 21 Haziran’da arayan ve kimlik bilgilerini vermek istemeyen bir kişi, “DEAŞ terör örgütüne bağlı ismini vereceğim şahıslar Adana ilinde Ramazan Bayramı’nda çok büyük eylem yapacaklar, bunun için farklı evlerde toplanıyorlar.  Bu eve yabancılar da gidip geliyor” şeklinde ihbarda bulunması  üzerine  22 Haziran’da yapılan operasyonda yakalanıp tutuklanan DEAŞ’ın Adana emiri olduğu iddia edilen Abdulkerim Ç. (32) ile Ali K. (25), Ersin K. (26), Fevzi T. (31), Muhammet T. (21), Murat T. (20), Sayit Ali Ş. (26), Yılmaz K. (22), serbest bırakılan Ortadoğu’nun en büyük Cami Sabancı Merkez Camii’nde Cuma günü canlı bomba eyleminde bulunmak isterken yakalanan Mahmut K. (34), Mahmut Ö. (45) ve Saim Y. (26) hakkındaki soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı, DEAŞ’lılar hakkında ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Bıçak veya Diğer Aletleri İzinsiz Olarak Satma Satın Alma Taşıma veya Bulundurma, Resmi Belgede Sahtecilik’ suçlarından iddianame hazırladı. Adana 12.Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame mahkeme heyetince yapılan değerlendirme sonucunda kabul edildi.

30 sayfadan oluşan iddianamede savcı, DEAŞ’lı sanıkların 15 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi. İddianamede, sanıklardan Abdukerim Ç.’nin Ebu Ömer Turgut/Serhat/Tezcan, Ersin K.’nin Hamza,  Ali K.’nın Abidin,  Murat T.’nin  Ömer, Muhammet T.’nin  Yiğit Emir, Seyit Ali Ş. Halid ve Yılmaz K.’nin ise Ebu Talha kod ismini kullandığı belirtildi.

İNCİRLİK’E 2 ARAÇLA GİRECEKLERDİ

İddianamede , terör örgütü üyelerinin Suriye'ye gitmeden önce barınması amacıyla kiralanan örgüt evinde yakalanan Ali K., Seyit Ali Ş. Ve Murat T.’nin Adana’daki İncirlik Hava Üssüne bombalı saldırı düzenlemeyi planladıkları, bu saldırının iki araçla yapılabileceğini ilk aracın öncü olarak güvenlik duvarını zafiyete uğrattıktan sonra arkada bulunan kamyon türünde ikinci aracın bomba yüklü olarak saldırıyı gerçekleştirebileceklerini konuştukları belirtildi.

CÜBBELİ AHMET HOCAYA BOMBALI PAKET

Ayrıca, aynı sanıkların Fevzi T.’nin evinde bulundukları sırada Türkiye’de ve Adana’da bulunan örgütün mürted olarak adlandırdığı, Furkan Vakfı Lideri Alpaslan Kuytul, Cübbeli Ahmet Hocaya, Abdullah Yolcu ve El Nusra Terör örgütü üyelerine yönelik saldırı eylemi yapılması planladıkları  bu saldırı için bomba yapabilecek bir örgüt mensubu aradıklarına dikkat çekildi.

İddianamede sanıkların itiraf niteliğindeki savunmalarına da yer verildi. Sanıklardan Ersin K.,  DEAŞ’a katılmak için Suriye’ye gitmek üzere Adana’ya geldiğini  kendisini Fevzi T.’nin karşıladığını söyledi.  Yakalandığı hücre evinde kendilerine yemek getiren Fevzi T.’nin Konya’dan gelen Ali K. ile aralarında İncirlik Hava üssüne saldırı yapılıp yapılmayacağını konuştuklarını  belirten Ersin K., “Ali K. böyle bir saldırının imkansız olduğunu söyledi.  Sonra Fevzi, Ali’ye ülkemizde bulunan örgütle aynı fikir ve düşüncelerde olmayan diğer cemaatlere karşı bombalı eylem yapmak istediğini söyleyip bana  bombalı paket yapacak birisinin olup olmadığını sordu. Bunun haricinde yapılacak hiçbir eylemden bilgim alakam yok” dedi.

‘BOMBA YAPACAK BİRİ VAR MI?’

Ali K. da, Konya’dan  Adana’ya  DEAŞ örgütüne katılmak üzere Suriye’ye  geçmek üzere geldiğini söyledi. DEAŞ üyeleri ile telefonuna yüklediği Telegram üzerinden haberleştiğini ifade eden Ali K., İncirlik Hava Üssü’ne bombalı saldırıyı nasıl düzenleyecekleri konusunda şunları söyledi:

“Beni eve götüren ve yemek ihtiyacımızı karşılayan Fevzi T., evde ben, Murat T., Seyit Ali Ş. Ve Yılmaz K. bulunduğu sırada bana ‘İncirlik Hava üssüne nasıl saldırabiliriz?’ diye soru sordu.  Ben de İncirlik hava üssünün güvenlik tedbirlerinin çok sıkı olduğunu böyle bir saldırının başlamadan bertaraf edileceğini söyledim. Fevzi,  İncirlik hava üssüne iki araçla girilebileceğini öndeki aracın küçük araç olacağını arkadaki aracın da bomba yüklü büyük bir araç olacağını küçük aracın önden ilk güvenlik duvarını bertaraf ettikten sonra diğer büyük araçla gerçek bombalı eylemi gerçekleştireceğini söyledi. Fevzi’ye  önceki tarihlerde böyle bir keşif yapıldığını ancak bunun  imkânsız olduğunu söyledim. Bunun üzerine Fevzi,  ülkemizde cemaatlerin içerisine girerek cemaat toplantısı yapıldığı esnada bombalı bir saldırı düzenlemek istediğini bu saldırıyı kendisinin yapabileceğini ancak kendisine bomba yapacak bir adam olup olmadığını sordu. Ben de  böyle bir tanıdığımın olmadığını ancak Konya ilinde ve diğer illerde araştırırsa bulunabileceğini söyledim. “

Yakalandığı hücre evinde kaldığı süre boyunca dışarıya çıkmalarının yasak olduğunu, herhangi bir kimseyle irtibatlarının olmadığını da ifade eden Ali K.,, kaldıkları evin camlarının tamamen kapalı olmasından dolayı dışarıya görmediklerini, kesinlikle dışarıya da çıkmadıklarını söyledi.  Tüm ihtiyaçlarının Fevzi T. tarafından karşılandığını belirten Ali K., ayrıca Abdulkerim Ç. tarafından mülakat yapıldığını  kaydetti.

’10 KİLO MALZEMEYİ İSTANBUL’DA MİTİNGDE KULLANACAĞIZ’

Sanıklardan Yılmaz K., İstanbul’da El Kaide’nin Suriye yapılanması olan El Nusra  ve DEAŞ terör örgütü içerisinde faaliyet gösterdiğini söyledi.  Murat isimli örgüt üyesinin kendisini Ümraniye’de otomobil ile aldığını ön tarafta oturan 2 kişi ile birlikte Ihlamurkuyu ve Tepeüstü bölgelerinde gezdiklerini araç içindeki iki şahsın, “Balıkesir’den 10 kilo malzeme gelecek,  bu malzemeyi İstanbul’da mitingde kullanacağız” dediklerini söyledi.

DEAŞ adına cihat yapmak amacıyla Suriye ülkesine gitmek istediğini ifade eden Yılmaz K., Murat aracılığıyla Pilavcı isimli bir şahıstan Suriye’ye gitmek için bin lira aldığını söyledi. DEAŞ’lı Caner ile DEAŞ terör örgütü hakkında sohbet ettiklerini ifade eden Yılmaz K., “Caner, Suriye’de DEAŞ’ın çok güçlü olduğunu, eylemlerinden, maddi kaynaklarından, üyelerine maaş verdiğini söyledi.  Suriye’ye gitmem halinde örgüt tarafından atanan valiler tarafından evlendirileceğim, evlilikten sonra bana bir araba, kaleşnikof ve glock marka silah hediye edileceğini söyledi. DEAŞ adına operasyonlara katılmam halinde aileme maaş bağlanacağını, ganimetten pay verileceğinden bahsetti. Ailem ile sorunlar yaşadığım için söyledikleri hoşuma gitti. Bu örgüte karşı sempati duydum” dedi.

CANLI BOMBA YELEĞİ GİYDİ

Adana’daki Ortadoğu’nun en büyük camisi Sabancı Merkez Camii’nde Cuma günü canlı bomba yeleği giyerek canlı bomba eyleminde bulunurken yakalanan ve hakkında dava açılıp tahliye edilen Mahmut Kılıçaslan da, bir kez Suriye’ye yardım amaçlı gittiğini söyledi.

Örgütün Adana emiri olduğu iddia edilen Abdulkerim Ç. ise DEAŞ örgütü üyesi suçlamalarını kabul etmedi. Evinde, işyerinde ve üzerinde çok sayıda örgütsel doküman ve onlarca cep telefonu bulunan Abdulkerim Ç., örgüte eleman kazandırmadığını, Fevzi T. aracılığıyla kiraladıkları eve Adana iline çalışmaya gelenlerin barınmalarını sağladıklarını söyledi.

‘BANA İFTİRA ATIYORLAR’

İncirlik Hava Üssü’ne bombalı eylemi planladığı iddia edilen Fevzi T. ise evinde kesinlikle İncirlik Üssüne veya cemaatlere saldırı hakkında kimseyle konuşmadığını hiç kimsenin gözünü bağlamadığını iftiraya uğradığını söyledi.

‘TÜRKİYE’DE İSTİŞHAT EYLEMİ YAPMAM’

Daha önceden alkol ve sigara içtiğini, kız arkadaşları olduğunu belirten Murat T. de, Adana’da götürüldükleri evde gözlerinin siyah bez ile bağlanarak götürüldüğünü söyledi. Eve girerken telefonlarına da el konulduğunu ifade eden Murat T., “Bu evde yaklaşık on gün kadar kaldık. Benim dışımda DEAŞ’a katılmak,  cihat yapmak üzere gelen 6 kişi daha vardı. Birkaç gün sonra Bursa’dan Nurullah, ondan birkaç gün sonra da İzmir’den Muhammet ve Ersin isimli şahıslar geldi.  Konya’dan geldikten birkaç gün sonra evin bir odasında Adana’da bizi karşılayarak eve götüren Abdulkerim’in olduğunu tahmin etiğim kişi yüzü maskeli olarak, odada bizi teke tek mülakat yapmaya başladı. Mülakatlara birer birer giriliyordu. 1 saat sürüyordu. Bu şahıs mülakatta bize,  adımızı, sayıdımızı,  anne baba adlarını, nereli,  kaç kardeş olduğumuzu, DEAŞ terör örgütüne katılmak için referansımızın kim olduğunu soruyordu. Ayrıca, bize DEAŞ adına Türkiye’de İstişhat eylemi yapıp yapmayacağımızı sordu. Ben, Türkiye’de istişhat eylemi yapmayacağımı söyledim. Mülakat yapan şahsa Suriye’de İslam dinimize karşı saldırı olduğundan (PKK, PYD, Amerika) bunlara karşı savaşmaya gitmek istediğimi söyledim” dedi.

BİRA İÇEREK İNCİRLİK’TE KEŞİF YAPMIŞLAR

Muhammet T. de, iddianamede yer alan savunmasında, evde bulundukları sırada Fevzi’nin Ali K.’ye ‘İncirlik Hava Üssü’ne nasıl bir şey yapabiliriz?’ diye sorduğunu belirterek, “Ali de, Fevzi’ye iki üç sene önce Adana’da DEAŞ içerisinde faaliyet gösteren iki arkadaşının İncirlik Hava üssü etrafında ellerinde bira şişeleri ile Hava üssüne saldırı yapmak amacıyla keşif yaptıklarını keşif esnasında polislerin fark ettiğini oradan ayrılmak zorunda kaldıklarını belirtip, incirlik Hava üssüne bombalı silahlı veya canlı bomba türü bir saldırı eyleminin çok zor olduğunu söyledi” dedi.

KONYA’NIN KÖYÜNDE KAMP KURMUŞLAR

Sanıklardan Seyit Ali Ş. İse, yakalanmadan bir ay kadar önce Suriye şartlarına alışmak için Murat T.’nin köyü olan Konya’nın Sızma Köyü’nü otomobil ile gittiklerini  söyledi. Ali Ş., “Köyün yakınlarında bulunan piknik alanında kamp kurduk. Bir gün kaldık,, burada pompalı tabir edilen silahlarla şişelere ateş ettik” dedi. Yakalandıkları evde yapılan konuşmalar sırasında Fevzi T.’nin ‘Ameli iştihad Türkiye’de yaparım’ dediğini de belirtti. 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI