Bugun...


Fareler ve İnsanlar ayakta alkışlandı
9 oyun sahnelenecek

facebook-paylas
Tarih: 12-10-2017 08:09
Fareler ve İnsanlar ayakta alkışlandı
+ -

Röportaj: Pelin Erkocu

Fotoğraflar: Ali Güleryüz / Berfin Çetinkaya

ADANA(GÜNAYDIN)- Adana Devlet Tiyatrosu, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar John Steinbeck'in yazdığı, Zeynep Avcı'nın Türkçe'ye çevirdiği, Fareler ve İnsanlar oyunu ile seyirciyi selamladı.  2017-2018 sezonunda ilk kez sahnelenen oyunu Amerikalı yönetmen Jason Hale yönetirken oyuncu kadrosunda Fırat Demirağ, H. Barış Özkan, N. Efe Ünsal, Gözde Korbek, Mazlum Taşkıran, Mehmet Akif Özdemir, Recep Kekil, Ozan Sargın, Muhammet Burak Erol, Özgür Küçüköner, Gürcan Algan, Vahit Yöney, Özgür Çerçi yer alıyor.  Yeni sezon ve oyunlar hakkında bilgi veren Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Efe Ünsal, ‘Şimdi ‘Fareler ve İnsanlar’ oyununu sahneliyoruz. Dünyaca ünlü bir roman… Hepimiz çocukluğumuzda bu eserle büyüdük… 31 Ekim tarihinde ise İspanyol yazar Alonso De Santos’un yazdığı Tütüncü Dükkanı prömiyer yapacak. Güzel bir sezon bizi bekliyor’dedi.

Bu yıl dokuz oyunun seyirci ile buluşacağını duyuran Efe Ünsal, ‘Geçtiğimiz sezondan oyunlar devam edecek buna ek olarak,  Fareler ve İnsanlar ile Tütüncü Dükkânı sahnelenecek. Bu yıl toplamda 9 oyun izleyici ile buluşacak. Bunlar dönüşümlü olarak sahnelenecek’dedi.

JASON HALE: HAYALİM ADANA’DA GERÇEKLEŞTİ

Daha önce Ankara Devlet Tiyatrosu’nda ‘Sırça Kümes’oyununun yönetmenliğini üstlenen Amerikalı oyuncu ve yönetmen, Jason Hale, Fareler ve İnsanlar’ın her zaman çalışmak istediği bir proje olduğunu söyledi. Hale, ‘Bir aktör olarak, Steinbeck’in bütün eserleri, Fareler ve İnsanlar, Gazap Üzümleri beni hep çok etkilemiştir. Hep yönetmek istediğim bir oyundu. Hayalim Adana’da gerçekleşti. Burada olduğum için şanslıyım. Bu oyunu burada yönettiğim için mutluyum’diye konuştu.

 

Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Efe Ünsal geçtiğimiz tiyatro sezonunu, festival sürecini ve yeni oyunları değerlendirdi

Adana Devlet Tiyatrosu’nda geçtiğimiz sezon nasıldı? Nasıl değerlendirirsiniz?

Adana Devlet Tiyatrosu için geçtiğimiz sezon gayet başarılı bir sezondu.  Geçmişten kalan oyunlarımızla beraber toplamda yedi oyun çıkarmış olduk. Tiyatro severlerin ilgisi de yoğundu.

 

Hangi oyunlar sahnelendi?

Uğur Saatçi'nin yazdığı Barış Erdenk’in yönettiği ‘Bu da geçer ya hu!’ sahnelendi. Ardından Işın Kasapoğlu’nun yönettiği ‘Silahlı Manzara’ adlı oyunumuz sahnelendi. Hemen ardından Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçımız Murat Çidamlı ‘İndia Bankası’ adlı oyunumuzu sergiledi. Aynı zamanda da sanatçımız olan Fırat Demirağ ‘Ali Baba ve Kırk Haramiler’ adlı çocuk oyununu sahneye koydu.  Bunların yanında bir önceki sezondan da Muammer Muammer, Küheylan ve Don Kişot adlı oyunlarımızı sahnelemeye devam ettik.

 

Geçtiğimiz tiyatro festivalini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu kadar ilgi bekliyor muydunuz?

Aslında seyircilerimizin ilgisi hep böyleydi. İlk defa ana haber bültenlerine çıkacak kadar dikkat çekti. Geçtiğimiz sezondaki festivalimizde 22 bin biletimizi iki saat içerisinde tükettik. Sosyal medyaya konu oldu, çok güzeldi. Geçtiğimiz yıl ki bu festivalin başarısını geride bıraktık. Şimdi 20. festivalimizi düzenleyeceğiz. Onun heyecanı şimdiden başladı.

 

Yeni festivale hazırlıklar başladı mı?

Hazırlıklar şimdiden başladı.  Bizim için 20 rakamı çok önemli bir rakam… 20’ye yakışır bir şeyler yapmak için çok çalışıyoruz. 19. Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali biter bitmez diğer yıl için çalışmalara başladık.

 

Geçtiğimiz festival döneminde bir aksaklık yaşandı mı?

Hiçbir aksaklık yaşanmadı. Her şey çok iyi gitti. O da biraz 19 yılın verdiği tecrübe…

 

Siz yönetimde iken festivale denk gelmiş miydiniz?

Tabii… Benim Adana Devlet Tiyatrosu’na girdikten sonra çalıştığım 7. festival, müdür olarak görev yapıp da düzenlediğim 4. festival oldu. Önümüzdeki dönemde 5. festivale hazırlanacağım.

 

Peki bu yıl Adana Devlet Tiyatrosu’nda kaç oyun izleyeceğiz?

Bu yıl toplamda 9 oyun izleyici ile buluşacak.  Bunlar dönüşümlü olarak sahnelenecek. Fareler ve İnsanlar adlı oyunumuz 8.’si oluyor. 9. olarak da İspanyol yazar Alonso De Santos’un yazdığı Tütüncü Dükkanı 31 Ekim tarihinde prömiyer yapacak. Şu anda tiyatroda iki ayrı ekip iki ayrı oyunu prova yapıyor.

 

İki oyunun aynı anda hazırlanması zor değil mi?

Biraz zor oluyor ama Adana’nın seyircisi bunu hak ediyor. Güzel bir seyircimiz var. Tek mekânda iyi ayrı oyunu çalışmak bizi biraz yoruyor ama yine de iyi işler ortaya koymak güzel olacak.

 

Bu sezon devlet tiyatrosuna yeni katılan oyuncu var mı?

Şu an yeni katılan bir oyuncu yok. Kadromuz aynı…

 

Sizce bir oyunun tanıtımı yeterince yapılıyor mu?

Biz devlet tiyatrosu olarak tanıtıma çok fazla ihtiyaç duymuyoruz. Çünkü artık özellikle Adana’da herkes devlet tiyatrosunun varlığından haberdar... Bir de sosyal medyada paylaşımlarla destekleniyor. Genelde biletlerimizin hepsini satıyoruz.

 

Bir oyunda geri dönüşümü nasıl alıyorsunuz? Sosyal medyayı mı kontrol ediyorsunuz?

Bizim yüzde olarak bir hesaplama şeklimiz var. 364 kişilik salonumuz var.  Sezonu açarken Adana’da havanın biraz soğuması lazım ki insanlar kapalı yerdeki etkinlikleri tercih edebilsinler. Ekim ayında bir, iki haftalık bekleme sürecimiz oluyor. Hava soğumaya başladıktan sonra bilet satış grafiğimizin yükselişi gözlemleniyor. Facebook’ta Adana Devlet Tiyatrosu grubumuz var. Şu an 20 bine yakın takipçimiz var. Festival zamanlarında biraz daha artıyor. Oradan aldığımız eleştiriler de yorumlar da bizim için faydalı oluyor.

 

Bir oyunun devam etmesine nasıl karar veriliyor?

Bir oyun iyi çıktıktan sonra oyunun satış grafiğine bakarak oyunun devam etmesi gerektiğine karar veriyoruz. Eğer bilet satışları düşüyorsa o oyun artık miadını doldurmuş oluyor. Ama iyi bir oyun seyirciden ilgi gördükçe devam edebiliyor. Bunun en güzel örneği Muammer Muammer ve Küheylan’dır. Bu iki oyun üç sezondur sahneleniyor olacak. 

 

Oyunlar sahnelenirken turneler de olacak mı?

Tabii… Biz sürekli turne yapan bir tiyatroyuz. Aynı zamanda sadece Adana değil civar bölgelerden de sorumluyuz. Elazığ, Malatya, Antep, Kahramanmaraş, İskenderun, Hatay hatta Ordu, Rize, Samsun, Çorum, Muğla, Denizli gibi… Yani yurdun dört bir tarafına Adana Devlet Tiyatrosu oyunlarını götürüyor. Götürmeye de devam edecek.

 

Şimdi hangi oyun sahneleniyor?

Şimdi ‘Fareler ve İnsanlar’ oyununu sahneliyoruz. Dünyaca ünlü bir roman… Zaten yazarı John Steinbeck’i tanımayan yok. Hepimiz çocukluğumuzda bu eserle büyüdük. Hikâyeyi hemen hemen herkes biliyor. Ve böyle kuvvetli bir eseri Amerikalı yönetmenimiz Jason Hale ile beraber çalışıyoruz.  Gerçekten çok farklı bir çalışma oldu. Çok emek harcandı bu iş için... Dekorundan, kostümüne, çalışmasına her şey titizlikle yapıldı. Eminim ki seyircimiz için çok farklı bir açılış olacak.

 

Bu oyuna nasıl karar verildi?

Ankara’da koordinasyon toplantısı yapılıyor. Adana Devlet Tiyatrosu olarak biz, oyuncularımızla birlikte yapabileceğimiz oyunların listesini çıkartıyoruz. Ve bu üç yıldır beklediğimiz bir projeydi. Bu yıl bu projeyi yapabileceğimize kanaat getirdik. Daha sonra Yönetmen Jason Hale ile Ankara’da oturup konuştuk. Aynı zamanda Jason bir kent üniversitesinin tiyatro bölüm başkanıdır. Yazın tiyatro sezonu kapanırken toplantılar yaparak, nasıl bir yol izleyeceğimizi, nasıl planlama yapacağımızı konuştuk.

 

Fareler ve İnsanlar oyununa nasıl hazırlandınız?

Jason ile bütün oyuncuların daha önce gösterdiği performanslarını izledik. Jason oyundaki karakterler için bir yüz arıyordu. Mevcut oyuncularımızdan onlara uygun olanları veya en uygun olanları seçerek provamıza 15 Ağustos’ta başladık. Uzunca bir masa başı çalışma zamanımız oldu. Yaklaşık beş hafta masa başında çalıştık. İyi oldu diye düşünüyoruz.

Sizi oyunda yer alıyor musunuz?

Evet, bende oyundayım.

 

****

 Jason Hale

 

Daha önce bu oyunu ya da benzer bir oyunu yönetmiş miydiniz?

Bu oyunu daha önce yönetmedim ama benzer oyunları yönetme şansım oldu.  Daha önce kırk oyun yönettim. Çoğunlukta Amerika’daydım. Orada yönetmenlik yaptım.

Türkiye’de bir oyun yönetmiş miydiniz?

Son beş yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Şimdiye kadar burada sekiz oyun yönettim. Ankara Devlet Tiyatro’sunda Tennesse Williams’ın yarı biyografik oyunu ‘Sırça Kümes’i yönetmiştim.  Bu devlet tiyatrosunda yönettiğim ikinci oyun olacak o nedenle heyecan verici…

Daha önce Adana’ya geldiniz mi?

İlk defa Adana’ya  geldim. Çok güzel bir şehir insanları da çok sıcakkanlı…

Bu oyunu yönetmeye nasıl karar verdiniz?

Bu hep yapmak istediğim bir projeydi. Bir aktör olarak, Steinbeck’in bütün eserleri, Fareler ve İnsanlar, Gazap Üzümleri beni hep çok etkilemiştir. Hep yönetmek istediğim bir oyundu. Ve bu hayalim Adana’da gerçekleşti. Burada olduğum için şanslıyım. Bu oyunu burada yönettiğim için mutluyum.

Fareler ve İnsanlar’ın tiyatro uyarlaması ile mi çalıştınız?

Aslında baktığımızda bu bir roman… Fakat romanın tiyatro uyarlaması da var. Biz oyunumuzda tiyatro uyarlamasını kullanıyoruz.

İkisi de çok etkileyici. Biri roman, sizin hayal gücünüzle keşfettiğiniz kadar, diğeri tiyatro biraz daha görsel.

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI