Bugun...


“Fazla sulamayla rekolte artmaz”
Güney Yüreğir Sulama Birliği’nin çiftçi eğitimleri devam ediyor.

facebook-paylas
Tarih: 13-11-2017 18:30
“Fazla sulamayla rekolte artmaz”
+ -

Güney Yüreğir Sulama Birliği Müdürü Ziraat Mühendisi Yunus Bülbül, kararında ve zamanında yapılan sulamanın verimi artırdığını söyledi. Çiftçinin vahşi sulama yönteminden vazgeçmesi gerektiğini belirten Bülbül, “Fazla sulama rekolteyi artırmaz, aksine rekolte kaybına sebep olur” dedi.

 

Güney Yüreğir Sulama Birliği, çiftçilerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sunduğu tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetinden üst düzey fayda sağlayabilmesi için yürüttüğü eğitim programlarını sürdürüyor. Güney Yüreğir Sulama Birliği’nde görevli ziraat mühendisleri, Karataş’ın Sirkenli mahallesinde,  “Tarımsal Yapılar ve Sulama, Bitki Koruma ve Toprak” konusunda üreticileri bilgilendirdi.

Eğitim öncesi açıklamalarda bulunan Birlik Müdürü Yunus Bülbül, daha fazla ürün elde edebilmek için vahşi sulama yöntemleri yerine, modern tarım tekniklerinin kullanılması gerektiğini söyledi.

Fazla sulanan toprağın su tutma özelliğini kaybettiğini ve daha fazla suya ihtiyaç duyduğunu belirten Bülbül, “Halk arasında salma sulama da dediğimiz vahşi sulama yöntemi maalesef bölgemizde hala yaygın bir şekilde kullanılıyor. Damlama ve yağmurlama sulamaya göre daha ucuz olan vahşi sulamayı kullanan üretici, hem yetiştirdiği ürüne, hem de toprağa zarar veriyor” dedi. 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI