Bugun...


FETÖ sanığı Bilgiç’ten çirkin sözler
FETÖ’ye finans sağlamak suçundan yargılanan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, mahkemedeki savunmasında gazetecilere hakarete varan sözler söyledi, dava için ise ‘komplo’ dedi

facebook-paylas
Tarih: 13-09-2017 19:01
FETÖ sanığı Bilgiç’ten çirkin sözler
+ -

Haydar ŞENGÜL

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana’da Fetullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında fakir ve başarılı öğrenciler üzerinden Sosyal Destekleme Projeleri (SODES) adı altında örgüte finans sağladıkları iddia edilen aralarında Adana Valiliği SODES görevlileri ile Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç’in de bulunduğu 23 kişi 10 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaya başladı. Bilgiç’in mahkemede savunma yaparken, adliye girişinde fotoğrafını çeken gazeteciler için ‘leş kargaları’ demesi ve ayrıca yerel medyayı kastederek ‘300-500 liraya haber yapıyorlar’ sözleri yadırgandı.
‘ÇEKİN BAKALIM ÇEKİN’
Adana 11.Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma,   Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet’ suçlarından yargılanmaya başlayan sanıklardan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, adliyeye girerken fotoğrafını çeken gazetecilere ‘Çekin bakalım çekin” diyerek tepki gösterdi. Duruşmaya tutuksuz sanıklar Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Borsa Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyeleri Osman Bağış, Ahmet Rende Şendağ, Ticaret Borsası Genel Sekreteri Mustafa Hızlı, kapatılan Altın Çocuk Derneği eski Başkanları Arif Sarı, İbrahim Arıyürek, diğer sanıklar Adem Yılgın, Aslı Aytürk, Cemil Yolcu, Cengiz Yüce, Eşref Gürsel, Gökhan Altın, Gürkan Gür, Kenan Boyacı, Mehmet Fatih Arasan, Mücahit Akbalık, Mümtaz Sinan Güven, Nurten Karaaslan,  Osman Yücel, Ömer Lütfü Uçar, Turan Gökhan Öztürk ve Yaşar Boz katıldı. Sanıkların kimlik tespitinin ardından savunmalarına geçildi. 
‘EMNİYETE ARABA ALDIK’
Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, suç tarihinde borsanın meclis başkanlığını yaptığını, 2.5 yıldan bu yana da yönetim kurulu başkanı olduğunu söyledi. Kumpasa uğradığını iddia eden Bilgiç, “Benim hakkımda dava açıldıysa o dönemin meclisinde olanların tamamının davayla dahil edilmesi gerekirdi” dedi. Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan bir gazetenin yazdığı bir haber üzerine hakkında dava açıldığına inandığını belirten Bilgiç, borsa olarak sosyal projeleri değerlendirdiklerini bu kapsamda okul yaptırdıklarını, emniyete araba aldıklarını, okulların kırılan camlarını taktırıp boyalarını yaptırdıklarını söyledi. 10 bin liranın altındaki bağışların yönetim kurulu, üzerindeki bağışların ise meclis kararıyla yapıldığına dikkat çeken Bilgiç, iddia edilen derneğe 50 bin lira bağışın 2011’de yapıldığını söyledi.
‘BORSADA O YAPIYLA İLGİLİ BİR ALLAH’IN KULU YOK’
Adana Ticaret Borsası’nda eski Başkan Muammer Çalışkan’ın yapıyla bağının olup olmadığını bilmediğini ifade eden Bilgiç, “Borsa meclisinde o yapıyla ilgili bir Allah’ın kulu yok. Barındırmayız. Ben 80 ihtilalini yaşadım. 37 yıl önce ülkü ocaklarındayken hapis yattım. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu benim kader arkadaşımdır. Suçlama ve dava bana çok ağır geliyor” dedi.
GAZETECİLERE ‘LEŞ KARGALARI’ DEDİ
Adliyeye girerken fotoğrafını çeken gazeteciler için “Leş kargalar” ifadesini kullanan Bilgiç, yargılamasının başlayacağını yazan gazetenin manşet fotokopisini de mahkeme heyetine gösterdi. 
‘RAKİPLERİN VE KRİTPO FETÖCÜLER SEVİNİYOR’
Bilgiç, “Hakkımda çok yazı yazdılar. Şimdi rakiplerim ve FETÖ kriptocular seviniyor, gülüyordur. Darbe gecesi ilk sokağa çıkanlardanım. Milli iradeye Saygı Platformu  başkanlığı yaptım. 27 gün İstasyon meydanındaydım. Biz böyle insanız. Hakkımda açılan dava zul geliyor” dedi.
Önümüzdeki günlerde Ticaret Borsası’nın seçimlerinin yapılacağını bu süreçte komplolara uğradığına dikkat çeken Bilgiç, savunmasını şöyle sürdürdü:
‘300-500 LİRAYA HABER YAPTIRIYORLAR’
“Seçimler var. Artık normal yoldan seçimi kazanamayanlar başka yollar denemeye başladı. Karalama kampanyası yapılıyor. 300-500 liraya haber yaptırıyorlar. Allah’tan başka kimseye boyun eğmedim. Borsada FETÖ’cü yok. Destek veren olsaydı kulağından çeker kapı dışarı ederdim. Anormal derecede zor durumdayım. Niye sanık oldum?.”
‘BORSA ANORMAL ŞEKİLDE YIPRATILIYOR’
SODES projelerinin o dönem valilik kontrolünde olduğunu ifade eden Bilgiç, “Projelerin hain terör örgütüyle alakalı olduğunu bilseydim vermezdik. Derneğin adını bile duymamıştık. Valilikten sosyal destekleme projesi adı altında geldiği için 50 bin lira verildi. Adana Ticaret Borsası’nın dahili yoktur. Borsa anormal şekilde yıpratılıyor. Kurumsal bir yapı. Yıpratılmaması için göğüs geriyoruz. Kimseye eyvallah etmiyoruz. Burayı iyi şekilde idare etmek istiyoruz. Yazık” diyerek dava dosyasının tefrik edilip beraatini istedi.
‘BAŞKANIN ZORLAMASIYLA 50 BİN LİRA YARDIM YAPILDI’
Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeleri Şendağ, Sodes projesinin valilik tarafından yönetime geldiğini ve 100 bin lira istendiğine dikkat çekti. Şendağ, “Ben kabul etmedim. Ticaret Borsası’nın hayır kurumu olmadığını söyledim. Arkadaşlar komite kurdu. 50 bin lira bağış yapılması yönünde karar alındı. Biz valiliğin gönderdiği hesaba para yatırdık” dedi. Borsanın diğer sanık yönetim kurulu üyesi Osman Bağış da benzer savunma yaptı. Kendisinin 2010 yılı için suçlu görüldüğünü ifade eden Bağış, “Ben o zaman karşı çıktım. Ve red edildi. Bağış 2011’de yapıldı. Başkanın zorlamasıyla 50 bin lira yardımda bulunuldu. Bağış ile ilgili yazıyı da borsa genel sekreteri bize göndermişti” diyerek beraatini istedi.
‘BAŞKANSIN BİR ŞEYDEN HABERİN YOK’
Kapatılan Altın Çocuk Derneği eski Başkanlarından İbrahim Arıyürek, SODES projelerini sorumlu üyelerin hazırladığını söyledi. Vali yardımcısı başkanlığında komisyon oluşturulduğunu belirten Arıyürek, projelerin kenar mahalledeki insanları terörden kurtarmak için hazırlandığını oluru da vali yardımcısının verdiğini ifade etti. Mahkeme Başkanı, ne tür projeler yaptıklarını, yapılan en pahalı proje ve hak edişleri sorması üzerine Arıyürek’in “Bilmiyorum” diye cevap verdi. Bu cevap üzerine mahkeme başkanı, “Başkansın bir şeyden haberin yok” diyerek sinirlendi. Derneğin diğer Başkanı Arif Sarı da, kendi başkanlığı döneminde 200 bin liralık bir proje yapıldığını belirterek, “Biz gözlemciyiz, parayla işimiz yok. Biz sadece valiliğe tavsiyelerde bulunuyorduk” dedi. 
DAVA DOSYASI AYRILDI
Ara verilen duruşmaya öğleden sonra devam edildi. Diğer sanıklar da suçlamayı kabul etmedi. Mahkeme heyeti, yargılama sonunda dava dosyasını Adana Ticaret Borsası, Valilik Çalışanları ve KHK ile kapatılan Altın Çocuk Derneği’nin eski görevlileriyle ilgili olarak 3’e ayırdı. Dernek görevlisi sanıkların davası 6 Aralık’a ertelenirken, diğer Ticaret Borsası ve Adana Valiliği çalışanları ile ilgili dosya için duruşma günü verilecek. Mahkeme, ayrıca, tüm sanıkların adli kontrol şartlarını kaldırdı.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI