Bugun...


‘Geleceğimizi yakıyorsunuz’
Adana ESOB Başkanı Sözütek’ten anız yakanlara tepki

facebook-paylas
Tarih: 11-09-2017 08:27
 ‘Geleceğimizi yakıyorsunuz’
+ -

Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, yasak olmasına rağmen anız yakarak canlı yaşamına, çevreye ve doğaya büyük zarar verenlere "Geleceğimizi yakıyorsunuz, yapmayın" uyarısında bulundu.

 

Adana'da son günlerde artan anız yangınları ile ortaya çıkan hava ve görüntü kirliliği üzerine açıklamada bulunan Birlik Başkanı Nihat Sözütek, özellikle yol kenarlarındaki sis ve duman yoğunluğunun ulaşımı ciddi şekilde tehlikeye düşürdüğünü, insanların adeta gözü kapalı araç kullanmak durumuna düştüklerini belirterek, duyarlı çiftçilerin bu duruma engel olmasını istedi. Sözütek, anız yakmanın toprağa ve canlı yaşamına nasıl zararlar verdiğini iyi bildiklerini ifade ederek, "Anız yakarak günü kurtardığını sananlar, geleceğimizi de yakıyor. Anız yangını hem topraktaki yararlı canlıları yok ediyor, hem de toprağın verimini düşürüyor. Bu da uzun vadede hem şahsi hem de milli zararı daha da artıracak demektir. Vatanının, toprağını seven anız yakmasın"dedi.

 

Sözütek, anız yangınları ile oluşan duman tabakası ve artan sıcaklığın şehirlerde yaşamı felç ettiğini, insanların kapı ve pencerelerini açamaz duruma düştüklerini, balkonların is tabakasıyla kaplandığını, küçük çocukların nefes zorluğu çektiğini ve hastalandıklarını da belirterek, "Anız yakmak vicdansızlıktır. Vicdanı olan insan anız yakmaz. Anız yakanlar, biraz da duman altında kalan insanları düşünsünler. Devletimiz, sap parçalama makinalarına yüzde 50 destek veriyor, bunu kullansınlar. Yetkililer de anız yakanlara mutlaka caydırıcı yeni cezalar vermeli. Örneğin, destekleme primleri kesilmeli, para ve hapis cezaları verilerek anız yakanlar caydırılmalıdır"diye konuştu.

https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI