Bugun...


Kadın hekim mahkeme kararıyla annelik hakkını kazandı
Kadın hekim mahkeme kararıyla annelik hakkını kazandı

facebook-paylas
Tarih: 21-04-2017 08:39
Kadın hekim mahkeme kararıyla annelik hakkını kazandı
+ -

Adana’da görev yapan aile hekiminin evlat edinmesi nedeniyle talep ettiği ve Adana Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce rededilen annelik talebi idare mahkemesi tarafından iptal edilip, ‘kamu görevlisinin evlat edinme hakkında faydalandırılması gerektiği’ yönünde karar verdi.

Adana’da yaşayan Aile Sağlığı Merkezi'nde görev yapan isminin açıklanmasını istemeyen aile hekimi, 3 yıl önce bir kız bebeğini evlat edindi. Aile hekimi kadın, kız bebeğini nüfusuna geçirmek için Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne müracaat ederek annelik iznini talebinde bulundu.Halk Salığı Müdürlüğü, “Aile hekimlerinin izinlerini düzenleyen yönetmelikte böyle bir izin olmadığı” gerekçesi ile annelik talebini reddetti.
Bunun üzerine aile hekimi, durumu üyesi olduğu Genel Sağlık-İş Sendikası’na bildirdi. Sendikanın hukuki desteği ile Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün vermiş olduğu kararın iptali için Adana İdare Mahkemesi’ne dava açıldı. Mahkeme yapılan yargılama sonucunda,  aile hekimine annelik izni verilmeme işlemini iptal etti. Kamu görevlisinin evlat edinme hakkından faydalanması gerektiği belirtilen kararda, şöyle denildi:

“Kamu görevlisi olan davacının izin hakkına yönetmelik hükümleri ile kısıtlama getirilemeyeceği, davaya konu izin hakkına ilişkin pozitif hukukumuzda kıyası yasaklayan düzenleme bulunmadığı gibi kanun koyucu tarafından bilinçli boşluk da bırakılmadığı anlaşıldığından, 657 sayılı Kanunun genel kanun olması nedeniyle kamu görevlisi olan davacının anılan Kanunda evlat edinen kamu görevlisinin izne ilişkin haklarından kıyas yoluyla faydalandırılması gerektiği sonucuna varılmış olup dava konusu işlemde hukuka, mevzuata ve hakkaniyete uygunluk görülmemiştir.”

Aile hekimine annelik izni verilmemesini yargıya taşıyarak annelik hakkı elde etmesini sağlayan Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “Adana İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün imza atmış olduğu hukuksuz işlem, yargının hakkaniyetli ve adaletli kararı ile iptal edilmiştir” dedi. Mahkemenin verdiği kararın bir ders niteliğinde olduğunu belirten Bacaksız, “Her fırsatta anne ve çocuğa her türlü kolaylığın sağlanacağını iddia edenler, bir bebeğe yuva olan anneye izin vermeyen Adana İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün hukuksuz işlemi ile mahkemenin ders niteliğindeki kararını iyi okumalıdır” diye konuştu.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI