Bugun...


Kendini arayanlara Kelebekten Sığınak
Öykülerinde yüreğine yürüyen Kezban Şahin Taysun, “Kadınların karanlığa teslim edildiği bir dünyada, hür bir kadın olmak ancak mücadeleyle mümkün görünüyordu…” diyor

facebook-paylas
Tarih: 01-05-2017 10:29
Kendini arayanlara Kelebekten Sığınak
+ -

MUSTAFA ÖZKE

 

ADANA (GÜNAYDIN) – Ne zaman fırından yeni çıkmış buğusu üzerinde ekmek tadında bir kitap görsem içimi farklı bir sevinç kaplar, duygulanırım. Önce açıp güzelce bir koklarım. Emeğin ve alın terinin kokusudur bu. Geceler boyunca uykusuz kalan yazarın, toprağın bağrına bıraktığı tohumun çatlama sesini duyar gibi olurum. Kitap o tohumun bedeni olur gözümde... Okudukça sürüklenir giderim.

Öykülerinde yüreğine yürüyen Kezban Şahin Taysun, bir çırpıda okunası üç kitap göndermiş. Dokunur dokunmaz duygulandım… Kelebekten Sığınak’la başladım okumaya, Kafesteki Kalp adlı romanı ve Aynadaki Göz adlı öykü kitabını okuduktan sonra paylaşacağım okurlarımla.

Yitik Ülke Yayınları’ndan çıkan ‘Kelebekten Sığınak’ bir kar tanesi gibi eriyip nehirlere sızıyor ardından denizle buluşuyor, okyanuslara doğru götürüp bırakıyor öyküyü… Zengin kelime dağarcığıyla yazar okurunu adeta dinlendiriyor.

Kitapta on beş öykü yer alıyor. Bunlar; Yüreğime İnen Yumruk, Kelebekten Sığınak, Sincap, Sisli Günler, Sütannemin Falı, Yağ Lekesi Değil Kömür Karası, Hüznün Şarkısını Dinle, Tek Perdelik Bir kadın Oyunu, Eski Gar, Kuşlu Konağın Kapı Tokmağı, Servet Bey, Şamaroğlanı, Uçamayan Kelebekler, Eski Düşman ve Dört Duvar arasında.

Aslında her öykü, kendini arayanlara gizemli bir yol haritası çiziyor, okuduktan sonra yazarın yüreği ile karşılaşıyorsunuz. Gözlerinizi kapattığınızda öyküdeki cümleler aklınızın bir yerine tutunup kalıyor, iz bırakıyor.

Yazar Kezban Şahin Taysun, Kelebekten Sığınak adlı öyküsünde, “Kadınların karanlığa teslim edildiği bir dünyada, hür bir kadın olmak ancak mücadeleyle mümkün görünüyordu…” derken, okurunu geçmişin sisli yollarına sürüklüyor.

Öyküde bir yer daha var hoşuma giden… “Kızım, biz çulsuz olabiliriz fakat cepte metelik olmadan da eğlenebiliriz. Önemli olan elimizdekilerle mutlu olmayı başarmak değil mi?” diyor yazar.

Elimizdekilerle mutlu olmayı başaracağımız günlerin gelmesi temennisiyle iyi okumalar diliyorum… Kelebekten Sığınak sevgiyi bulmak için sığındığınız gönüllerin yurdu olsun…


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI