Bugun...


‘Kentsel dönüşüm bir planlama sonucu olmalı’

facebook-paylas
Tarih: 12-10-2017 16:52
‘Kentsel dönüşüm bir  planlama sonucu olmalı’
+ -

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi Hıdır Çak, ülkemizin kentleşmesinde yaşanan sancılı süreç sonucu mevcut yapı stokunun durumunun can ve mal güvenliği açısından sorunlu olduğunu bildirdi.  1950 sonrası dönemde Türkiye’de yaşanan hızlı kentleşme ve sanayileşme süreciyle birlikte, özellikle büyük kentlerde bulunan yapıların yüzde 60’ının imar yasası dışında kaçak olarak üretildiğini kaydeden Çak, “Kentlerimizde afet ve deprem açısından riskli yapı stokunun bulunduğu alanlar oluşmuştur. Bunların önemli bir kısmının yenilenmesi kalanların da güçlendirilmesi gerekmektedir” dedi.

Riskli yapı süreci ve sorunlarıyla ilgili yazılı açıklamada bulunan Çak, “Diğer kentlerde olduğu gibi Adana’da bir yandan alan bazında kentsel dönüşüm çalışmaları sürdürülürken diğer yandan bina bazında riskli yapı süreci ile dönüşüm çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Evet, yapı stokunun sorunlu durumu pek çok alanda yenilenmeyi gerektirmektedir. Ancak bunun gerçekleştirme biçimi önemlidir. Vatandaşların süreçte karşılaştığı pek çok sorun vardır” diye konuştu.

İMO Adana Şubesi’ne konuyla ilgili sorunlarını aktarmak ve çözüm bulmak için çok sayıda vatandaşın geldiğine işaret eden Çak, “Sürecin nasıl işlediği, kanuni hakların neler olduğu, itiraz hakkının olup olmadığı, varsa neler olduğu ve nasıl yapılacağı konusunda ciddi oranda bir bilgi arayışı vardır. Adana’daki bina bazındaki çalışmaların, son dönemlerde hayli fazlalaştığını da göz önünde bulundurarak konuyla ilgili sorulara yanıt olması amacıyla riskli yapı tespit sürecine ilişkin önemli başlıkları kamuoyuyla paylaşmak istedik” ifadesini kullandı.






YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ



FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI