25 Ekim 2014 Cumartesi
Ninja giyimli katil deli mi akıllı mı?

Muhtarların meydan savaşı

26 Aralık 2011, 16:20
Bu makale 1185 kez okundu
Muhtarların meydan savaşı
Özcan ALADAĞ

Adana çok garip bir şehir. Bunu her zaman söylüyorum.
Belediye başkanları nasıl bölünmüş ve ayrışmış ise, yerel siyasetçisi, milletvekili de aynı konumda.

Birinin ak dediğine diğeri kara demek için kendisini görevli sayıyor.

Hal böyle olunca da ortaya istenmeyen görüntüler çıkıyor.
Günlerdir bu köşeden yazdığım ve iddia ettiğim bir konu var.
Diyorum ki, ‘bu kent iyi yönetilmiyor. Kenti yöneten yerel yöneticilerin bu konumu devam ettikçe Adana kaybedecek’

Bunu söylediğimde sanırım birileri kızıyor ve alınganlık gösteriyor.
Lakin durum aynen böyle ve ortada olan gerçek bu ne yazık ki.

Adana’da son 15 gündür muhtarlarımız da adeta meydan savaşı yapıyorlar.

Belediye başkanları arasında tercih yapmaları gerekiyor mu bilmiyorum ama aralarında belediye başkanlarına not vererek başarılı bulanlar ile bulmayanlar adeta ayrışıyor.

Tepkilerini dışa vurmanın yöntemini de farklı seçiyorlar.

 

ÖNCE CEMİYETTE AÇIKLAMA YAPILDI

Fazla uzağa gitmeden Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın açıklaması yapan muhtarlar, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ı randevu vermemekle, ortak akıldan uzak olmakla, telefonlara çıkmamakla, şehir merkezindeki akıllı dokunuşları yerli yerinde yapmamakla suçlayıp ağır ifadeler kullandılar.

Sanırım bu ifadeler Zihni Aldırmaz’ı rahatsız etti.

Ettiği belli ki, Aldırmaz bu harekete karşı hareket gerçekleştirdi.

Peki, ne yaptı?
Diğer muhtarları toplayarak onlara bir yemek verdi.
Yemek sonrasında isim vererek hangi muhtarın kendisine destek verdiğini kamuoyuna deklare etti.

Alın size muhtarların meydan savaşı!

 

PEKİ, YEMEKTE NE OLDU?

Hiç merak ettiniz mi bilmiyorum ama 3 sayfayı bulan Zihni Aldırmaz’ın basın açıklamasını dikkatle okudum. Zihni Bey, önümüzdeki yılda muhtarlar ile birlikte hareket etme sözü vermiş.

Randevu vermediğini, telefonlara çıkmadığını söyleyen muhtarların bulunduğu bir ortamda önümüzdeki yıl için birlikte hareket etme sözü nasıl verilir onu da anlamış değilim.

Yemeğe katılan muhtarlar da Aldırmaz’a şükranlarını arz etmişler.

En yaşlı muhtar olarak Tahsilli Mahallesi Muhtarı Resul Berk, Aldırmaz ve belediye bürokratlarına teşekkür etmişler.

Ve arkasından güzel bir yemek yenmiş.

 

ALDIRMAZ’A PLAKET VERMİŞLER

Muhtarların meydan savaşı büyük bir hızla devam ediyor. Biz yazmaya, sizler de okumaya devam edin lütfen.

Muhtarlar Sayın Aldırmaz’a teşekkür amaçlı plaket veriyorlar. Ne adına?
Hizmetlerdeki başarı adına.

Demek ki ortada bir hizmet var. Biz görememiş olsak da.

Aldırmaz ise teşekkür ve plaketi alıp övgüye layık olmaya çalışacağını söylüyor.
Bu tipik plaket verme ve alma törenlerinde yapılan konuşmalardır.

Sayın Aldırmaz’a burada sormak gerekiyor. Sizden randevu alamayan muhtarların varlığından sanırım haberdarsınız.
Onlar da muhtar.

Sorun nedir pekala?

Yanıt verirseniz inanın aydınlanmış olacağız diyelim ve Aldırmaz’ın bu önemli bulduğu muhtarlık makamındakilere kullandığı şu cümleye dikkat buyuralım.

 “Muhtarlık, ismen seçilen çok önemli siyasi bir makam. Aynı zamanda kamu hizmeti yürüten ve seçimlerde herkesten fazla oy alan makam. Bu makamlardan plaket ve övgü almak çok önemlidir. Hizmetlerin daha hızlanması için muhtarlarla birlikte program yaptık. 2012 yılında da birlikte çalışacağız”

Birlikte çalışmanın yöntemlerini de bu arada öğrenirsek mutlu oluruz. Çünkü ortada birlikte çalışmadıklarını söyleyen muhtarlar var iken bu sorun da ortadan kalkmaz diye düşünüyorum.

 

‘YENİ YILDA SİZLERLE SIK SIK TOPLANTILAR YAPACAĞIZ’

Konuşması sırasında mahalle ve köy muhtarlarına müjde de veren Başkan Vekili Aldırmaz, “Genel Sekreterimiz, ASKİ Genel Müdürümüz, daire başkanlarımız burada. Yılbaşından hemen sonra her ay yan yana olan 2–3 mahalle ile toplantılar yapacağız. Bürokrat arkadaşlarımız da gelecek, sizlerin sorunlarını, sıkıntılarını not alacak. Yapılacak çalışmalar liste haline getirilecek. Bu listenin biri sizde, biri bizde olacak. Birlikte takip edeceğiz” dedi.

Dedi demesine de Sayın Aldırmaz, bunları biz daha öncede duymuştuk, sözünü almıştık.

Şehri ortak akılda yönetmeye talip olan insanlar olarak birbirlerine söz verenlerin sözlerini ne kadar tuttuklarını da böylelikle görmüş olduk.

İnşallah biz yanılırız.
Muhtarların meydan savaşı yaparcasına kızgınlıklarını ve teşekkürlerini ortaya koyduğu Adana’da Zihni Beyin şuan paylaşılamaz belediye başkan vekili haline geldiğini görüyorum.

Demek ki böylesi de oluyormuş!

Varmış bu yemeğin bir kerameti diyelim.

Sayın Aldırmaz’dan bu kentte toplumun sesi olmaya çalışan bir gazeteci olarak getirdiğimiz eleştirilerimize ve sorduğumuz sorulara yanıt alamamanın da sıkıntısını yaşıyoruz.

Demek ki sadece sıkıntı yaşayan muhtarlar değil.

Meclis üyeleri değil.

Ötekileştirmek ve ayrıştırmak taktiğini kullanan Sayın Aldırmaz, kendisinin lehinde ve aleyhinde yazanlar diye gazetecileri kümeleştirmenin yerine aylık basın toplantıları yaparak bu kentin dinamiklerini harekete geçirse daha iyi olur diye düşünüyorum.

Biz yine gördüklerimizi yazmaya devam edeceğiz.

 

LİSTE YAPMA İHTİYACI DUYMUŞLAR

Zihni Aldırmaz’a destek veren mahalle muhtarlarını liste halinde yayınlamak ihtiyacı duyan Büyükşehir Belediyesi, bu listeyi kamuoyuna anlatma ihtiyacını sizce niçin duydu?
Yanıtını hemen vereyim.
ÇGC’de basın toplantısı yapan muhtarları yalnızlaştırmak, onların savlarını çürütmek, bakınız bu kadar muhtar bana destek veriyor diyerek diğerlerini ötekileştirmek için Aldırmaz bu listeyi yayınladı.

Durak taktiği.

Yıllarca Durak’ın yanında yer almanın sağladığı siyasi bel çalımları.

Fazla söze gerek duymadan listeyi yayınlayarak Zihni Aldırmaz’a destek verenler bir öğrenelim.

 

ALDIRMAZ’A DESTEK VEREN 135 MAHALLE VE KÖY MUHTARININ İSİMLERİ

 “Soner Şimşir (Emek Mahallesi Muhtarı – Adana Muhtarlar Birliği Başkanı), Adem Çetin (Fatih Mahallesi Muhtarı- Muhtarlar Birliği Çukurova İlçe Başkanı), Cengiz Şen (Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı), Yakup Yılmaz  (Tellidere Mahallesi Muhtarı), Mehmet Bilal Akkuş (Yeşilyurt Mahallesi Muhtarı), Emin İnce (Fadıl Mahallesi Muhtarı), Necati Sarigül (Sögütlü Mahallesi Muhtarı), Necati Kıpcak (Gazipaşa Mahallesi Muhtarı), Ayşen Eren (Cemalpaşa Mahallesi Muhtarı), Ökkeş Karataş (Reşatbey Mahallesi Muhtarı), Cahit Kurt  (Yenibaraj Mahallesi Muhtarı), Hıdır Koluman (Hürriyet Mahallesi Muhtarı), Abdulgani Önen (Gülbahçesi Mahallesi Muhtarı), Mehmet Reşit Kardaş (Dağlıoğlu Mahallesi Muhtarı), Doğan Doğramacı (Mirzaçelebi Mahallesi Muhtarı), Ahmet Botar (Dunlupınar Mahallesi Muhtarı), İlker Şimşek (Salmanbeyli Mahallesi Muhtarı), Seniha Ciğer (Sucuzade Mahallesi Muhtarı), Mustafa Menemencioğlu (Dervişler Mahallesi Muhtarı), Necati Sabuncu (Bahçelievler Mahallesi Muhtarı), Zekeriya Öztürk (Gökçeler Mahallesi Muhtarı), Hasan Suyun (Hanedan Mahallesi Muhtarı), Ahmet Önal (Köylüoğlu Mahallesi Muhtarı), Turhan Böbürer (Camuzcu Mahallesi Muhtarı), Abdullah Öztürk (2000 Evler Mahallesi Muhtarı), Zülfikar Yaylalı (Yeşiloba Mahallesi Muhtarı), Haşim Karen (Sakarya Mahallesi Muhtarı), Mahmut Özbingül (Bey Mahallesi Muhtarı), Hasan Güder (Şakirpaşa Mahallesi Muhtarı), Turgay Anlı (Hadırlı Mahallesi Muhtarı), Bedri Türk (Kayışlı Mahallesi Muhtarı), Yusuf Tanrıseven (Mıdık Mahallesi Muhtarı), Mehmet Kiçik (Mürseloğlu Mahallesi Muhtarı),  A. Kenan Yüksel (Dörtağaç Mahallesi Muhtarı), Hüseyin Ekelek ( Meydan Mahallesi Muhtarı), M. Halil Kalelioğlu (Çınarlı Mahallesi Muhtarı), Mahmut Köksal (Demetevler Mahallesi Muhtarı), Ali Sayar  (PTT Evleri Mahallesi Muhtarı), Recep Kabaklı (Ulubatlı Hasan Mahallesi Muhtarı), Ramazan Kaya (Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı), Ufuk Mangıtay (Bahçelievler Mahallesi Muhtarı), Ahmet Kırtay (Yeşilbağlar Mahallesi Muhtarı), Cemal Altındağ (Solaklı-Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı), Orhan Aslan  (Solaklı-Hürriyet Mahallesi Muhtarı),

Sezai Yücel (Yalnızca Mahallesi Muhtarı), Alaaddin Yektauşakları (Yenidoğan Mahallesi Muhtarı), Orhan Erbay (Serinevler Mahallesi Muhtarı), Mahmut Açıkgöz (Özgür Mahallesi Muhtarı), Zekeriya Saltan (Akıncılar Mahallesi Muhtarı), Ali Polat (Dedekorkut Mahallesi Muhtarı), Mustafa Kınış (Levent Mahallesi Muhtarı), Ahmet Üçgül (Danışment Mahallesi Muhtarı), M.Metin Gökçe (Yerdelen Mahallesi Muhtarı), H. Gürsel Bacaksızlar (Şakirpaşa Mahallesi Muhtarı), Yaşar Uzun (Yavuzlar Mahallesi Muhtarı), Abdulvahap Alyer (Dadaloğlu Mahallesi Muhtarı), Ramazan Elçin (Geçitli Mahallesi Muhtarı), Resul Berk (Tahsilli Mahallesi Muhtarı), Hacı Demiray (Dervişler Mahallesi Muhtarı), Tahsin Donar (Atakent Mahalesi Muhtarı), Ferit Datlı (Şehit Erkut Akbay Mahallesi Muhtarı), Hatip Bozağaç (Çamlıbel Mahallesi Muhtarı), Arif  Erener (Kiremithane Mahallesi Muhtarı), Mustafa Bozdemir (Selahattin Eyyubi Mahallesi Muhtarı), Fedai Şenyuva (Cırık Mahallesi Muhtarı), Sedat Sürüklü  (Gümüşyaz Mahallesi Muhtarı), Mustafa Güzel (Güzelevler Mahallesi Muhtarı), Fethi Yıldız (Sarıçam Mahallesi Muhtarı) Hacı Coşkun (Kaşaba Mahallesi Muhtarı) Rafet Çakıt (Salbaş- Yeni Mahalle Muhtarı), Dede Kütük (Pirili Mahallesi Muhtarı), İbrahim Kürklü (Dörtler Mahallesi Muhtarı), Ahmet Erkelen (Karahan Mahallesi Muhtarı) Mustafa Akkuş (Örcün Mahallesi Muhtarı), İmamettin Güven (Küçükçınar Mahallesi Muhtarı), Bayram Bolat (Kabasakal Mahallesi Muhtarı), Yemliha Yücel (Belediye Evleri Mahallesi Muhtarı), Mehmet Yakar (100. Yıl Mahallesi Muhtarı), Mustafa Karaçor (Huzurveleri Mahallesi Muhtarı), Kemal Çelebi (Toros Mahallesi Muhtarı) Mehmet Ali Çıplak (Beyazevler Mahallesi Muhtarı), Cemal Bilir (Yurt Mahallesi Muhtarı) Bekir İşlek (Kurttepe Mahallesi Muhtarı), Mehmet Keser (Esentepe Mahallesi Muhtarı) Hasan Hoplamaz (Kocatepe Mahallesi Muhtarı), Mahmut Yılmaz (Çaylı Mahallesi Muhtarı), İsmail Güder (Cihadiye Mahalllesi Muhtarı), Sıtkı Karslı (Yeni Mahalle Muhtarı), Eyüp Sert (Büyükbaklalı Mahallesi Muhtarı), Ali Utanca (Buruk-Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı), Mehmet Dalkıran (Hasanbeyli Mahallesi Muhtarı), Ömer Yurtlaşmış (Buruk-İstiklal Mahallesi Muhtarı), İsmet Çetintaş (Yeniyayla Mahallesi Muhtarı), Vedat Baştan (Yarımca Mahallesi Muhtarı), Sami Payta (Suluca-Karşıyaka Mahallesi Muhtarı), Mutlu Karaaslan (Suluca-Acıdere Mahallesi Muhtarı), Ali Riza Doğan (Yıldırım Beyazıt Mahallesi Muhtarı), Ali Bolat (Menekşe Mahallesi Muhtarı), Hüseyin Aydoğdu (Eğeciuşağı Mahallesi Muhtarı), Cengiz Karabudak (Sofulu-Gültepe Mahallesi Muhtarı), Mustafa Karakuş (Çiçekli Mahallesi Muhtarı), Necdet Sağlam (Yavuz Sultan Selim Mahallesi Muhtarı), Ali Riza Cingöz (Orhangazi Mahallesi Muhtarı), Ali Mehmet Sarsal (Dağcı Mahallesi Muhtarı-Muhtarlar Birliği Sarıçam İlçe Başkanı), Nebi Yıldız (Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Muhtarı), Ahmet Ali Kanaca (Hakkıbeyli Mahallesi Muhtarı), Hulusi Balcı (Gökbuket Mahallesi Muhtarı), Osman Doğan (Kılbaş Mahallesi Muhtarı), Hasan Tülük (Kılıçlı Mahallesi Muhtarı) Mehmet Ali Arıcı (Küçükbaklalı Mahallesi Muhtarı), Mesut Keskin (Müminli Mahallesi Muhtarı), Hüseyin Kılıç (Göztepe Mahallesi Muhtarı), Sezai Karacan (Bayram Hacılı Mahallesi Muhtarı), Mustafa Gül (Şahintepe Mahallesi Muhtarı), Nuri Taylan (İncirlik-Hürriyet Mahallesi Muhtarı), Hüseyin Er (Aflak Mahallesi Muhtarı), Mustafa Erdoğan (Boynuyoğun Mahallesi Muhtarı), Hasan Çağlar (Hocallı Mahallesi Muhtarı), M. Tevfik Karabudak (Karlık Mahallesi Muhtarı), Halil Süslü (Kaşobası Mahallesi Muhtarı), Musa Kıllı (Maltepe Mahallesi Muhtarı), Hayri Özkısaç (Sarıçam Mahallesi Muhtarı), Osman Yılmaz (Emelcik Mahallesi Muhtarı), Hayri Kozacı (Ayakkıf Mahallesi Muhtarı), Halil Çay (Çocuklar Mahallesi Muhtarı), Kerim Küçükyücel (Bekirli Mahallesi Muhtarı), Ayhan Bakıcı (Körüklü Mahallesi Muhtarı), Tekin Ataş (Sadıkali Mahallesi Muhtarı), Fatih Şimşek (Kırıklı Mahallesi Muhtarı), Kemal Yılmaz (Akçalı Mahallesi Muhtarı), Yusuf Özgen (Kuzgun Mahallesi Muhtarı), İhsan Gülek (Topaktaş Mahallesi Muhtarı), Yusuf Gülek (Yazıbaşı Mahallesi Muhtarı), Mehmet Tek (Topkaralı Mahallesi Muhtarı), Mustafa Koca (Kocaveliler Mahallesi Muhtarı)”.


Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ

  HAVA DURUMU

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SAYFALAR

  E-GAZETE

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV