Bugun...


Ölen işçiler 'Bir şey olmaz' demişler
Çatı kaplama işi sırasında 5 işçinin ölümüne bir işçinin de yaralanmasına neden oldukları iddia edilen 3 kişi hakkında 15'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı

facebook-paylas
Tarih: 07-12-2017 09:02
Ölen işçiler 'Bir şey olmaz' demişler
+ -

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana'da çatı kaplama işi yapan işçilerin vinç sepetiyle öğle yemeği için çatıdan indirilmesi sırasında halatın kopması sonucu 5 işçinin ölümüne 1 işçinin de yaralanmasına neden oldukları iddia edilen biri kadın 2 müteahhit şirket görevlisi ile vinç operatörü hakkında 15'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. İşçilerin vince binerken kendilerini uyaran vinç operatörüne, "Bir şey olmaz" dedikleri ortaya çıktı. 
Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesindeki Erke Gübre işyerinin bahçesinde atıl durumda olan binanın çatı işinin 20 Temmuz'da yapımı sırasında iki kişilik vinç sepetine 6 kişi binince vinç halatının kopması sonucu 10 metreden aşağıya düşen işçilerden Emrah Arslan, Faruk Kaya, Fehmi Kaya, Murat Gümüş ve Mustafa Gümüş'ün ölümü Halil Arslan'ın da yaralanmasıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı, 5 işçinin ölümü bir işçinin de yaralanmasına neden oldukları iddia edilen ve olay sonrası sevkedildikleri adliyede serbest bırakılan Huda Metal Mühendislik Şirketi'nin kadın sorumlusu Huda Toktanış, Emre Demir Doğrama firmasının yetkilisi Abdurrahman Eraşık ile vinç operatörü Ufuk Pelik hakkında 'Taksirle 5 kişinin ölümüne ve 1 kişinin yaralanmasına neden olma' suçundan iddianame hazırladı.

DAVA AÇILDI

Adana 4.Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianame yapılan değerlendirme sonucunda kabul edildi. İddianamede, 3 sanığın da 15'er yıl hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. 5 işçinin öldüğü bir işçinin de yaralandığı iş kazası iddianamede şöyle anlatıldı: 

İŞÇİLER NASIL ÖLDÜ?
"Vinç operatörü Ufuk Pelik, 6 işçiyi ikişer ikişer çalışacakları yaklaşık yüksekliği 10 metre olan çatının üzerine ve bir alt kademesindeki çatıya çıkarttı. İşçilerden ikisi çatının üzerinde, biri vincin sepetinde, diğerleri de bir alt kademedeki çatıda çalışmaya başladı. Ufuk Pelik, çalışan işçilere işyerinde iş güvenliği tedbirlerinin alınmadığını bir aksilik olabileceğini hatırlattı. Buna rağmen işçiler 'bir şey olmaz' diyerek çalışmayı sürdürdü. İşçilerden birisi hem gözcülük yaparken, hem de vinç operatörünün kullandığı vincin konumunu ayarlanmasında görev yaptı. Gözcülük yapan işçi saat 12.00'de vinç operatörüne yemek molasına ayrılacaklarını söyledi. Gözcülük yapan işçi en üst çatıdaki iki işçiyi bir alt kademeye indirmesini söyledi. Vinç operatörü Ufuk Pelik, söyleneni yaparak gözcülük yapan işçi ile diğer 2 işçiyi bir alt kademedeki çatıya indirdi. Alt kademede bulunan çatı tam olarak vinç operatörünün görüş açısında olmadığından vincin sepetini göremedi. Bir süre sonra gözcülük yapan işçi, 'tamam bizi aşağıya indirebilirsin' dedi. Vinç operatörü de, sepeti tam göremediğinden içine kaç kişinin bindiğini görmediği için vincin bomunu çekerek aşağıya indirmek istedi. Sepetin görüş açısına girdiğinde 6 işçinin tamamının sepete binmiş olduğunu görmesi ile sepetin demir aksamının kopması aynı anda oldu. İşçiler sepetle birlikte çatıya oradan da yere düştüler. Olay dolayısı ile işçiler Fehmi Kaya, Murat Gümüş, Mustafa Gümüş, Faruk Kaya ve Emrah Arslan vefat etti, Halil Arslan ise hayati tehlike geçirecek şekilde yaralandı. " 

ÖLEN İŞÇİLER TALİ KUSURLU BULUNDU
İddianamede, makina mühendisi ve iş güvenliği uzmanından oluşan bilirkişi raporuna da yer verildi. Raporda, Huda Metal Mühendislik inşaat firmasının yetkilisi Huda Toktanış'ın tali, Emre Demir Doğrama isimli firma yetkilisi Abdurrahman Eraşık ile vinç operatörü Ufuk Pelik'in asli kusurlu, olayda ölen işçilerin ile yaralı Halil Arslan'ın da tali kusurlu oldukları belirtildi. 
Tutuksuz 3 sanık 16 Şubat 2018'de yargılanmaya başlayacak.

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI