Bugun...


SGK, 500 bin kişinin ekmeğiyle oynuyor”

facebook-paylas
Tarih: 07-07-2017 08:43
SGK, 500 bin kişinin ekmeğiyle oynuyor”
+ -

 Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ali Kuzu, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yıllardır TMMOB ile sürdürdüğü işbirliğini tek taraflı olarak bitirdiğini vurguladı. Kuzu, ““SGK, 500 bin kişinin ekmeğiyle oynuyor” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi’nde İMO Adana Şube Başkanı H.Çağdaş Kaya, Maden Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Yılmaz, Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, Şehir Plancıları Odası Adana Şube Başkanı Yakup Tatlı, Peyzaj Mimarları Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Ali Aygün ve TMMOB üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Kuzu, TMMOB’nin kamu ve meslektaş yararlarına aykırı olan bu kararı kabul etmediğini kaydetti.

TMMOB ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı arasında, mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücretli çalıştıkları sektörlerde kayıt dışı istihdamı önleme amacıyla 31 Temmuz 2012 tarihinde imzalanan işbirliği protokolünün SGK tarafından 9 Haziran 2017 tarihinde tek taraflı olarak feshedildiğini ifade eden Kuzu, “Feshedilen protokol gereği Birliğimiz, ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları için belirlediği asgari ücreti her yıl Aralık ayında Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmekte ve uygulanmak üzere bağlı meslek odaları ile kamuoyuna duyurmaktaydı. Ücret belirlemesinde ağırlıklı olarak kamu kurumlarında yeni işe başlayan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücreti dikkate alınmaktaydı. Sosyal Güvenlik Kurumu, imzalandığı tarihten bugüne sorunsuz olarak uygulanmakta olan, protokolü “yürütülen iş ve işlemlere esas teşkil eden mevzuatta önemli değişiklikler yaşandığı” gerekçesiyle revize etmek istemiştir. Aslında, protokolün imzalandığı 2012 yılından günümüze, protokol değişikliğini gerektirecek herhangi bir mevzuat değişikliği bulunmamaktadır” diye konuştu.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI