Bugun...


‘Uçak mı kaçırıyorlar?’
Darbecilerin kullandığı F-16’lara havada yakıt ikmali yapan tanker uçaklarının kaldırıldığı İncirlik Hava Üssü’nde görevli Yarbay Aras şok iddialarda bulundu

facebook-paylas
Tarih: 15-08-2016 09:02
 ‘Uçak mı kaçırıyorlar?’
+ -

NEŞET KARADAĞ-ÖZEL

ADANA(GÜNAYDIN)-Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM ve Özel Kuvvetleri bombalayan darbeci F-16’lara havada 20’den fazla yakıt ikmali yapan tanker uçaklarının kaldırıldığı İncirlik 10.Tanker Üs Komutanlığı’nda görevli Yarbay Hamza Aras mahkemedeki savunmasında şok iddialarda bulundu. Tanker uçaklarının kalkmasının engellenmemesi için uçaklara kimseyi yaklaştırmayan güvenlik ekibinin görevlendirildiğini belirten Yarbay Aras, “Telsizden makinist arkadaşlar, ‘komutanım pilotlar uçak başına gelmiş bilginiz var mı?’ deyince kızdım, ‘uçak mı kaçırıyorlar?’ diye arabaya binerek o bölgeye gittim” dedi.

Darbe girişimi sırasında kullanılan İncirlik 10.Tanker Üs Komutanlığı’nda soruşturma çok yönlü olarak sürdürülüyor. Darbe girişimi sırasında üsde görevli bulunan ve gözaltına alınıp sevkedildiği adliyede nöbetçi mahkemece yurtdışı yasağı ve ev hapsi ile serbest bırakılan Yarbay Hamza Aras, darbe girişimi sırasında İncirlik Üssü’ndeki hareketliliği ve tanker uçaklarının kalkışları ile ilgili mahkemede şok bilgiler verdi.

‘BU OLAYLARLA İLGİLİ BİR UÇUŞ OLABİLECEĞİ AKLIMA GELMEDİ’

Darbe girişimine katıldığı iddiasıyla TSK’dan ihraç edilip tutuklanan İncirlik 10.Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ın yerine vekaleten üst komutanlığı yapan Tuğgeneral İrfan Özsert’in kuşkusu üzerine şüpheli olarak ifadesinin alındığını iddia eden Yarbay Aras, üsde terörle mücadele harekatının sürekli yapıldığını, buna benzer emirleri üs komutanı Tuğgeneral Van’dan alıp uyguladıklarını söyledi. Darbeci uçaklara yakıt ikmali yapan tanker uçaklarının yakıt alımını görmediğini, görevinin uçakların göreve hazır olduğunu teyit edip, üs komutanına ya da filo personeline iletmek olduğunu ifade eden Yarbay Aras, televizyonu ilk defa saat 23.30’da izlediğini belirterek, “Bu olaylarla ilgili bir uçuş olabileceğini aklıma getiremedim. Ben ülkemizde darbe girişimini sabah saat 03.00-04.00’de fark ettim” dedi.

‘UÇAK MI KAÇIRIYORLAR?’

Darbe girişimi gecesi ilk partide saat 21.30’da ard arda 2 uçuş olduğunu ifade eden Yarbay Aras, üçüncü uçuşun ise sabaha karşı olduğunu belirtti. Üçüncü uçuş öncesinde bir uçağın arızalanması üzerine uçaktan inen pilot Devrim Ağırağaç’a “niye uçuyorsunuz?” diye sorduğunu ifade eden Yarbay Aras, “O da ‘üs komutanı emretti, hemen kalkın’ dediğini söyledi. Daha sonra filo aracına binip diğer uçağa gittiler. Biz Bakım Harekat Merkezi’nde otururken pilotlar elektrikleri kesik olan bölgede bulunan uçağı uçurmak için kontrollere başlamışlardı.  O bölgede bulunan astsubay personel fark etmiş, daha sonra bize haber geldi. Telsizden makinist arkadaşlar uçak başı yapıldığını Özkan başçavuşa bildirmişler. O da bize ‘komutanım pilotlar uçak başına gelmiş bilginiz var mı?’ dedi. Ben bunu duyunca kızdım, ‘uçak mı kaçırıyorlar?’ diye arabaya binerek o bölgeye gittim. Gittiğimde pilotlar uçakta kontrole başlamıştı” diye ifade verdi.

‘HAVADA UÇAK VAR TANESİ 40 MİLYON DOLAR’

Üçüncü tanker uçağı kalkmadan önce Yüzbaşı Ali Sevgen’ın kendisine “Komutanım durum karışık bırakıp gidelim mi?” dediğini belirten Yarbay Aras, “Ben de ‘Ali havada uçak var tanesi 40 milyon dolar bunu nasıl bırakıp gidebiliriz?” dediğini söyledi.

‘UÇAKLARI UÇURMAYIN’

Üçüncü tanker uçağının kalkmasının ardından kendisini Albay Murat Islıoğlu’nun askeri hattan kendisini aradığını belirten Yarbay Aras, savunmasına şöyle devam etti:

“Albay Murat Islıoğlu, ‘havada uçağınız var mı?’ dedi. Ben de ‘Evet var’ dedim. ‘Uçakları uçurmayın, bununla ilgili tedbirler alın. Havva Kuvvetleri Komutası şu anda Eskişehir’deki Bölge Harekat Merkezi’nde Korgeneral Kökmen komutanda ‘dedi. Ben de Kökmen generali aradım, o da ‘havadaki uçağınıza ulaşamıyoruz nasıl ulaşabiliriz?’ dedi. Ben de uydu telefonunu önerdim.  O da uydu telefonu ile ulaşamadığını söyledi.  Darbe girişimini fark ettikten sonra arkadaşlara uçak uçurmayacağımızı söyledim. Çünkü içeride uçabilecek bir uçak daha vardı. ‘Kimse uçak başına gitmeyecek’ dedim, personelde normal görev yerlerine oturdu.”

‘GÜVENLİKÇİ EKİP UÇAKLARA KİMSEYİ YAKLAŞTIRMIYORDU’

Üçüncü tanker uçağı kalkmadan önce uçağa kimseyi yaklaştırmama görevi bulunan bir güvenlik ekibinin bulunduğunu da ifade eden Yarbay Aras, “Bunlara güvenlikçi ekip deniyor. Bu ekip kimdir araştırılması gerekir. Bu ekip bu uçaklar uçurulsun diye mi, yoksa uçurulmasın mı diye oradalar ise pilotlar o uçağa nasıl uçak başı yaptılar? Ayrıca bizim üssümüzde bulunan nizamiye kapılarının kapatılması ve dışarıdan kimsenin girmemesi için içeriden silahlı güvenlik tabur komutanlığından askerleri oraya kim yönlendirmiş bunların da araştırılması gerekir. Bu askerler gece saat 02.00 gibi oraya gelmiş diye düşünüyorum” dedi.

Özverili bir subay olduğunu tüm personelin bildiğini ifade eden Aras, öğrencilik döneminde ya da mesleki hayatında FETÖ örgütü ile hiçbir bağlantısının olmadığını, kendilerine para yardımında bulunmadığını da söyledi.

 


YORUMLAR

ahmet
24-03-2017 15:47:00
''Darbe olduğunu sabah 3 te 4 de farkettim'' ifadesi ile ''23:30 da televizyonu ilk defa izledim'' ifadesi çelişmiyor mu? Saat 23' de bildiriler okundu, başbakan bu bir kalkışmadır dedi. Sağır sultanın bile duyup anladığını yarbayım nasıl sabah kadar anlayamamış acaba?

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI