Bugun...


Ünüvar: “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu, Tarihi İpek Yolu’nun Canlanmasına Vesile Olacak”

facebook-paylas
Tarih: 11-11-2017 13:03
Ünüvar: “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu, Tarihi İpek Yolu’nun Canlanmasına Vesile Olacak”
+ -

AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun sağlayacağı ulaşım kolaylığının, iki ülke arasındaki karşılıklı ziyaretleri artıracağı gibi, dünya ticareti açısından da tarihi İpek Yolu’nun tekrar canlanmasına vesile olacağını kaydetti.


Azerbaycan’ın yeni Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar’ı ziyaret etti.


Ünüvar’ın TBMM’deki makamında gerçekleşen ziyarette, Türkiye ile Azerbaycan ilişkileri konuşuldu.


Yaklaşık 3 hafta önce göreve başlayan Büyükelçi Hazar İbrahim, dost ve kardeş iki ülke ilişkilerinin, hem bölge hem de dünya için önemine vurgu yaptı.


Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar da iki ülke arasında Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı ile başlayan ekonomik ortaklığın, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in birlikte açılışını yaptığı Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ile bir adım daha ileri gittiğini söyledi.


Ayrıca, 2019 yılı ortalarında bitirilmesi planlanan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ileAzerbaycan doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya akacağını ifade eden Ünüvar, Azerbaycan doğal gazını satarken, Türkiye’nin debu proje ile daha ucuz doğal gaza ulaşacağını belirtti.


Milletvekili Ünüvar, ziyaret sonunda Büyükelçi Hazar İbrahim’e, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında TBMM’de yaşananları anlattığı “Gazi Meclis’te O Gece” isimli kitabını takdim etti. Büyükelçi İbrahim ise Ünüvar’a, Azerbaycan’a özgü tablo hediye etti.


Görüşmenin ardından yemeğe geçen İbrahim ve Ünüvar’a, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Üyesi, AK Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras da eşlik etti.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI