110 yıllık tarihi gar restore ediliyor

110 yıllık Haydarpaşa Garı’nda 2015 yılında başlayan restorasyon çalışmaları sürüyor.

110 yıllık tarihi gar restore ediliyor

110 yıllık Haydarpaşa Garı’nda 2015 yılında başlayan restorasyon çalışmaları sürüyor.

110 yıllık tarihi gar restore ediliyor
02 Ocak 2019 - 16:48

2015 yılında başlayan restorasyon çalışmaları hala sürdürülüyor. 2010 yılında çıkan yangında büyük hasar gören tarihi binanın iki kulesindeki çalışmalar geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. 2010 yılındaki yangında en büyük hasarı gören çatı restorasyonu ise tamamlandı. Tamamlanan çatı restorasyonu ve Haydarpaşa Gar'ının son hali havadan görüntülendi.

Aslına uygun olarak restore edildi

 Çatıda ve kulelerde yangına dayanaklı taş kaplamalar kullanılmakla beraber ahşap çatının çürüyen bazı kısımları yenilendi. Restorasyon sırasında binanın çatıdan bodrum kata kadar bütün bölümleri elden geçiriliyor. Ayrıca binada hasar gören vitray camlar da orijinaline uygun olarak yenilendi.

Garın ilk restorasyonu bu değil

Tarihi garda yapılan ilk restorasyon çalışması bu değil. Birinci Dünya Savaşı sırasında cephanelik olarak kullanılan gar, çıkan yangında büyük hasar görmüş; 1979 yılında ise yine bir yangın sonucu binanın vitray camları hasar görmüştü.1983 yılında ise binanın iki kulesinin de tadilatı yapılmıştır.

Haydarpaşa'da arkeolojik kazı çalışmaları devam ediyor

Öte yandan garın tarihi gizemi de sürmekle birlikte sahasındaki arkeolojik kazılar devam ederken, Geç Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait tarihi kalıntıların gün yüzüne çıkarıldığı çalışmalar hakkında İstanbul V Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu yeni kararlar aldı. Kurul, kazı çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiği ve tarihi kalıntıların çıkarıldığı gar sahasındaki peronların gar binası fonksiyonunu tamamlayıcı görevi ve değeri açısından korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilledi. Kurul ayrıca peronların rölövesinin de hazırlanmasına karar verdi
(İstanbul)