‘4.Yargı Paketi kadınlarda hayal kırıklığı yarattı’

Bayram mesajı yayınlayan Türk Kadınlar Konseyi Derneği Akdeniz Bölge Başkanı Av.Türktekin, yeni yargı paketini eleştirdi, “Nikahsız bir kadının yaşam hakkı nikahlı bir kadından daha az korunmaya değerdir, denilebilir mi? Bu her şeyden önce insan haklarına aykırıdır” dedi

‘4.Yargı Paketi kadınlarda hayal kırıklığı yarattı’

Bayram mesajı yayınlayan Türk Kadınlar Konseyi Derneği Akdeniz Bölge Başkanı Av.Türktekin, yeni yargı paketini eleştirdi, “Nikahsız bir kadının yaşam hakkı nikahlı bir kadından daha az korunmaya değerdir, denilebilir mi? Bu her şeyden önce insan haklarına aykırıdır” dedi

‘4.Yargı Paketi kadınlarda hayal kırıklığı yarattı’
19 Temmuz 2021 - 14:36


Kudret BAKTARHAN
ADANA(GÜNAYDIN)-Türk Kadınlar Konseyi Derneği (TKKD) Akdeniz Bölge Başkanı Av. Meryem Türktekin Kurban Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı ve 4. Yargı Paketinin kadınlarda hayal kırıklığı yarattığını belirtti.
“Bayramlar, yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma zamanıdır.Aile büyüklerinin, yaşlıların ve desteksiz kalmış kimselerin hatırlandığı, küslerin barıştığı, barışın ve kardeşliğin en güzel şekilde yaşandığı müstesna günlerdir” diyen Av.Türktekin, “Her şeyden önce bir çocuğu sevindirebilmek demektir bayram, bir hastaya şifa olabilmek, bir yoksulu giydirebilmek, bir garibin derdine derman olabilmek ya da hüznüne ortak olabilmek demektir” dedi.
Covid-19 tedbirleri nedeniyle geçen yıldan beri sevdiklerimizle bir araya gelemedimiğizi, bayram sevinçlerimizi yaşayamadığımızı ifade eden Av.Türktekin, çok şükür bu bayrama yasaksız olarak girdiğimizi,  artık yüreğimizde salgından kurtulacağımız umudu olduğunu söyledi.
“Keşke kadına yönelik şiddet konusunda da aynı umudu taşıyabilsek” diyen Av.Türktekin, geçen hafta TBMM'de kabul edilerek yasalaşan ve Resmi Gazete'de yayımlanan 4. Yargı Paketinin kadınlarda hayal kırıklığı yarattığına dikkat çekti.
Yeni yasaya göre, kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele edilmesi ve caydırıcılığın sağlanması amacıyla eşe karşı işlenen "kasten öldürme", "kasten yaralama", "eziyet" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" suçlarında kabul edilen cezayı artırıcı nedenlerin artık boşanılan eşi de kapsayacağının kabul edildiğini belirten Av.Türktekin, ancak bu düzenleme ile kadına yönelik şiddet sorununun çözülebilmesinin mümkün olmadığını, çok daha reformist yasaların yapılması gerektiğini
ifade etti.Av. Türktekin şunları söyledi:
“İşin vehametinin anlaşılması açısından küçük bir örnek vereceğim; ülkemizde yemeği tuzlu yaptı veya tuzsuz yaptı diye şiddete maruz kalan, öldürülen kadınlar olduğunu biliyor musunuz? Ve daha da acısı, bu savunmayı haklı görüp, dosyalarda haksız tahrik indirimi uygulayan hakimler olduğunu…
Bugüne kadar kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış ceza sadece evlilik birliği içinde işlenen suçlarda uygulanıyordu. Yapılan yeni değişiklikle, eski eşlerde bu kapsama alındı. Ancak nikahsız çiftler ve birliktelikler kapsam dışı bırakıldı.
Oysa ülkemizde nikahsız yaşayan veya imam nikahı ile yaşayan milyonlarca çift var. Veya sırf tanımadığı bir erkeği reddettiği için -yani ısrarlı takip sonucu öldürülen- bir çok kadın var.
Kadına yönelik şiddet bir sonuçtur. Sonuç üzerinden giderek çözüm üretilemez.   Şiddetin asıl nedeni toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yol açtığı ayrımcılıktır. Bu nedenle bana göre mücadele edilmesi gereken asıl meselede budur.Buna rağmen yeni kanunda da şiddet, evlilikle sınırlandırıldı ve yine ayrımcılık içeren bir düzenleme yapıldı.
Oysa, bütün insanlar onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Nikahsız bir kadının yaşam hakkı nikahlı bir kadından daha az korunmaya değerdir, denilebilir mi? Bu her şeyden önce insan haklarına aykırıdır.
Bu nedenle, yeni yasanın şiddet mağduru kadınlar arasında evli olan veya olmayan şeklinde ayrım yaptığını ve bunun eşitlik ilkesine aykırı olduğunu düşünüyorum.
Bayramlar, insanın ve insanlığın önemini idrak ettiğimiz günlerdendir. Bu yüzden bayram anılarımız, hafızalarımızda her daim canlı kalır. Bu vesileyle gelin bu bayram kadına yönelik şiddetin yanlışlığını her birimiz artık idrak edelim ve bu sorunu çözecek ciddi çözümler üretelim.
Şiddetsiz bir dünya özlemiyle, şuan salgının sona ereceği yönündeki umudumuz gibi kadına yönelik şiddetin de sona ereceği umudu taşıdığımız bayramlar görebilmeyi dileyerek tüm halkımızın mübarek Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum