45 dakikada çözüm

Adana'da kat mülkiyetinden anlaşmazlık yaşayan taraflar arabulucuya başvurup anlaştı

45 dakikada çözüm

Adana'da kat mülkiyetinden anlaşmazlık yaşayan taraflar arabulucuya başvurup anlaştı

45 dakikada çözüm
27 Şubat 2018 - 17:20

Adana'da kat mülkiyetinden anlaşmazlık yaşayan taraflar arabulucuya başvurup anlaştı. Adana Adliyesi Arabuluculuk Merkezi’nde, 105 dosyada taraflar mahkemeye gitmeden anlaşmaya vardı. Yargıtay süreciyle birlikte 3 yıl sürecek davalar 45 dakika kadar kısa bir sürede çözüme kavuşurken, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, "Üretime, ekonomiye, toplumsal barışa olumsuz etkiler yapan bir sistemden, tarafların anlaşmaları ve karşılıklı rızalarına dayalı, çok seri şekilde sonuç veren bir sisteme geçildi. Adana’da da bunun faydalarını görmeye başladık" dedi. 
7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile 1 Ocak 2018’den itibaren zorunlu hale getirilen arabuluculuk sistemi, Adana’da meyvelerini vermeye başladı. 161 arabulucunun görev yaptığı Adana’da, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başvurular Adana Adliyesi Arabuluculuk Merkezi’ne yapılıyor. Adana Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığına bağlı olarak görev yapan Arabuluculuk Merkezindeki görevliler, özellikle işçi-işveren arasındaki uyuşmazlıkların çözümü için kayıt ve bilgilendirme yaparak, başvuranları otomatik olarak arabulucuya yönlendiriliyor. 2 aylık dönemde yapılan 105 başvuruda taraflar mahkemeye gitmeden anlaşırken, birçok başvuru da ilk görüşmede olumlu şekilde sonuçlanıyor.

İki komşu 45 dakikada el sıkıştı
Kat mülkiyetinden kaynaklanan ortak gider alacağı nedeniyle anlaşmazlık yaşayan Nevzat Batmaz ile yurt dışında yaşayan Meltem Sürget de, arabulucuya başvurdu. Sürget’in vekilliğini yapan Avukat Belgin Alptekin ile Nevzat Batmaz, arabulucu Avukat Yurdagül Gündoğan aracılığıyla yaptıkları görüşmede, 45 dakikada anlaşarak el sıkıştı. Böylece iki taraf yıllarca sürecek yargılamadan kurtulmuş oldu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum