Reklam
Reklam

86 yaşındaki ressamdan muhteşem performans

86 yaşındaki ressamdan muhteşem performans

86 yaşındaki ressamdan muhteşem performans

86 yaşındaki ressamdan muhteşem performans

86 yaşındaki ressamdan muhteşem performans
01 Kasım 2018 - 09:14

MUSTAFA ÖZKE

 

 

1969– 1983 yılları arasında Adana Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevinde bulunan ve 1980 – 1982 yılları arasında Türkiye Jokey Kulübü Başkanlığı yapan Hasan Basri Karabucak’ın 86 yaşındaki eşi Ganime Karabucak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile muhteşem bir resim sergisi açtı. Sanatçı Ganime Karabucak, 45. sanat yılı dolayısıyla açtığı sergide kendisini yalnız bırakmayan dostlarına ve sanatseverlere teşekkür etti. Sergi açılışında gördüğü yakın ilgi Ganime Karabucak’ı duygulandırdı.

Adana Kültür ve Sanat Derneği tarafından Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde açılan resim sergisi sanatseverlerin büyük beğenisini kazandı.

 

 

BÜYÜK ONUR DUYDUK

 

Adana Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Ayşe Meltem Baş, değerli ressam ve yazar Ganime Karabucak'ın 45 yıllık çalışmalarının bir kısmını 29 Ekim gibi özel ve anlamlı bir günde Adanalı sanatseverlerle paylaşmaktan büyük onur duyduklarını söyledi.

Dernek Başkanı Baş, “45 yıllık sanat hayatına kendisinin bile sayısı bilmediği sayısız yağlı boya ve farklı resim çalışmaları ile 3 şiir kitabı sığdırdı. 29 Ekim günü şiirlerinden bir demet sunumu, retrospektif çalışmaları ile İzmir Marşı ile hoş ve anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptık. Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlik 1 hafta açık kalacaktır. Sanatseverlerimizi bekliyoruz.” dedi

 

TOPLUMUN BU SANATÇILARA İHTİYACI VAR

 

Adana Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Ayşe Meltem Baş ise, toplumun böyle değerli sanatçılara ihtiyacı bulunduğunu belirterek, gençlerin de bu sergileri mutlaka gezmesi gerektiğini söyledi.

Baş, “Adana 86 yaşına rağmen çok önemli eserler üreten ve kitaplar yazan Ganime Karabucak gibi bir değere ev sahipliği yapıyor. Adanalılar bu değerli sanatçının kıymetini bilmeli ve açtığı sergilere mutlaka katılmalıdır. Özellikle gençlerimizin bu sergilere katılmasını çok istiyoruz. Ganime Karabucak’ın bugüne kadar yaptığı birbirinden değerli eserler yarının gençlerine ışık tutuyor. Ganime Karabucak gençlere bu yönüyle moral ve motivasyon kaynağı oluyor.” diye konuştu

 

SANATA DEVAM

 

Toplumun her yönden aydınlanması için sanatın ayrı bir yeri olduğunu belirten sanatçı Ganime Karabucak da, sanata devam edeceğini bundan sonra da resim ve yazı çalışmalarını sürdüreceğini söyledi.

Bugüne kadar üç kitap yayınladığını ve şiirlerinin çeşitli yerlerde yayınlandığını anlatan Karabucak, Adana’nın sanat ve sanatçı yönünden zengin bir kent olduğunu dile getirdi.

Karabucak, gençlerin da mutlaka sanatla ilgilenmesi gerektiğini belirterek, sergisinin açılışına katılan dostlarına ve sanatseverlere ayrı ayrı teşekkür etti.

 

SANAT YAŞAMINDA BAŞARILAR DİLEDİ

 

Serginin açılışına katılan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de cemiyetin yeni açılan sosyal tesislerinde resim sergileri de açmayı planladıklarını söyledi. Esendemir, “Çukurova Gazeteciler Cemiyeti yeni sosyal tesislerimiz bundan sonra Adanalı sanatçılara ve sanatseverlere de açık olacak. Orada da sanata yönelik çeşitli etkinlikler yapacağız.” şeklinde konuştu. Esendemir, 45. sanat yılını kutlayan Ganime Karabucak’a da sanat yaşamında başarılar diledi.

 

GANİME KARABUCAK

1932’de Adana’da doğdu. Adana Kız Enstitü’sünden Mezun oldu. 1978’de Adana Eğitim Merkezi kurslarına katılarak resim sanatına başladı. Adana Kültür Sitesi kurucu üyesidir. Ressam Arif Aşçı ve Ressam Mustafa Dulda’dan ve Ressam Ahmet Akata’dan eğitim aldı. Adana Ressamlar Derneği’nin kurulmasında öncülük etmiştir. 1987 İstanbul Ressamlar Derneği üyesi oldu. 1991’de İstanbul Ressamlar Derneği Şubesi, Adana Ressamlar Derneği Kurucu üyesi olarak görev aldı. Edebiyat Sanatıyla ilgilenen Ressam şiirlerini 2003’te ‘Sevgi Tohumu’ adıyla KSD Kültür Sanat Derneği Yayın desteğiyle yayımladı. Dünden Bu güne Çukurova Şiirleri Kitabında şiirleri bulunmaktadır.2005’te ‘Işığa Doğru’ adlı ikinci şiir kitabı yayımlandı. Özel koleksiyonlarda eserleri yer almakta; birçok karma sergisi dışında çok sayıda kişisel sergisi bulunmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum