Adana "Altın Koza" için gün sayıyor

Altın Koza Film Festivali’nin sanat açısından çok önemli olduğuna değinen Karalar; “Kültür, sanat ve sinema deyince Adana akla gelir." dedi

Adana "Altın Koza" için gün sayıyor

Altın Koza Film Festivali’nin sanat açısından çok önemli olduğuna değinen Karalar; “Kültür, sanat ve sinema deyince Adana akla gelir." dedi

Adana
19 Eylül 2019 - 09:01

PELİN ERKOCU
ADANA(GÜNAYDIN)- Bu yıl 26'ncısı gerçekleşecek olan Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin heyecanı başladı. Adana Divan otelde yapılan toplantıya Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, festival direktörü Kadir Beycioğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Genel Sekreter Yardımcısı Türkan Eşli, festival yürütme kurulu üyesi Timur Savcı, Sanatçı Menderes Samancılar, festival yürütme kurulu üyesi Nebil Özgentürk ve çok sayıda basın mensubu katıldı. 23-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri, 28 Eylül Cumartesi gecesi Zuhal Olcay ile Zülfü Livaneli’ye verilecek.
KARALAR: ADANA’NIN DA SANAT VE KÜLTÜR DAMARI VARDIR
Başkan Zeydan Karalar, Adanalıların sanata büyük önem verdiklerini belirterek, “Adana’nın da sanat ve kültür damarı vardır” dedi. Altın Koza Film Festivali’nin sanat açısından çok önemli olduğuna değinen Karalar; “Kültür, sanat ve sinema deyince Adana akla gelir. Biz küçükken yazlık sinemalar vardı. Bir film, oynatılmak istendiğinde öncelikle Adana’da oynatılırdı. Eğer Adanalı testten geçirirse, o filmi onaylar, bol seyrederse bütün Türkiye’ye dağılırdı.  Altın Koza Film Festivali, sanat ve sinema dünyası için çok önemlidir. Yıllardır yapılır, zaman zaman ara verilir. Aslında bu yıl 50’nci yıldır ama 26’ncısını yapacağız. Bazı yıllar yapılmamış ama aslında 50 sene önce başlamış ve adını bütün Türkiye’ye duyurmayı başarmıştır. Arkadaşlarımız çok kısa sürede en iyi işi çıkartma konusunda ciddi çaba gösterdiler. Zaman kısa, biz çok güzel bir iş çıkaramayız, boş ver diyebilirlerdi ama hani diyor ya Mustafa Kemal Atatürk, tez zamanda çok iş yaptık ama asla bunlardan asla kifayet edemeyiz. Biz de tez zamanda çok güzel işler yapabilen bir milletiz…”diye konuştu.
SAMANCILAR : BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN TEMELİNİ, FESTİVALLERLE, SANATLARLA ATACAĞIZ
Sanatçı Menderes Samancılar barışın temelinin festivaller ve sanat ile atılabileceğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı; “Ülkemize katılmış olan mülteciler, terör ve ekonomik zorluklar var. Ama hiçbir zamanda olmamış kadar çok kadına şiddet var. Kadına şiddeti maalesef izliyoruz. Dileğimiz ki bunun da üstesinden gelinecektir. Bunun da üstesinden geleceğiz. Barışın ve kardeşliğin temelini, festivallerle, sanatlarla atacağız. Bunu da halledeceğiz. Zaten sanat ve kültür yoksa bizim ne ülkede ne dünyada barışı sağlamamız mümkün değil. Bu göreve geldik, çok güzel, onur verici ve çalışacağız. Burası Orhan Kemal’in, Yaşar Kemal’in ve Yılmaz Güney’in şehri. Burası yiğidin ve sanatın harman olduğu Çukurova. Biz de buradan beslendik ve biçimlendik. Ne kadar birikimlere ulaştık, bilmiyoruz. Yaptığımız işler ile göstereceğiz. Bu festival için de elimizden geldiğince titiz çalıştık” diye konuştu.
SAVCI: ADANA’DA BİR ÇOCUK ALTIN KOZA İLE BÜYÜR
Yapımcı, yönetmen Timur Savcı Adana’da sanat ile büyüdüğünü vurguladı. Savcı Adanalı olmanın kariyerine büyük fayda sağladığının altını çizerek, “Kariyerimde Adanalı olmamın çok büyük artısı olmuştur. Çünkü Adana’da bir çocuk doğduğunda ve büyüdüğünde sinema ile büyür, Altın Koza ile büyür… Bende tamamen Altın Koza ile büyüdüm. Bu nedenle benim için başka bir duygusal tarafı da var. Bu sene çok kısa zamanda yapabileceklerimizin en iyisini yapmaya çalıştık. Hep birlikte taşın altına elimizi koyduk” ifadelerini kullandı
Nebil Özgentürk ise festival algısına değinerek; “Festival sadece festivallik diye algılanmamalı. Festivallik film diyor geçiyoruz bazen… Bu yüzden bu festivalde entelektüel ya da özel araştırmaların, özel alanların oluşturduğu ürünlerle halkın ilgi göstereceği ürünlerin harman olması lazım... Bunun için çabaladık” dedi.
BEYCİOĞLU : CİNSİYET EŞİTLİĞİ SÖZÜNÜ VERDİK
Festival direktörü Kadir Beycioğlu Altın Koza Film Festivali için çok çalıştıklarını söyledi.  Beycioğlu cinsiyet eşitliği konusunda titizlik gösterdiklerini belirterek; “Festivalin duruşuna yakışan toplum sorunlarına hassasiyetle yaklaşan bir festival oluşturmaya çalıştık. Bu festivalde iki tane özel bölüm var. Birisi insana rağmen… İnsanın doğaya verdiği zararları, doğanın insanla mücadelesini ön plana çıkartan kıymetli bir seçki var. Bir de bu yıl Adana Altın Koza Film Festivali sinema anlamında cinsiyet eşitliği sözünü veren ilk festival oldu. Bu doğrultuda da festivali oluştururken kadınların daha eşit temsiliyetini oluşturmaya çabaladık”diye konuştu.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum