Adana'da eylem yapan avukatlara polis müdahalesi

Adana'da eylem yapan avukatlara polis müdahalesi

Adana'da eylem yapan avukatlara polis müdahalesi
30 Haziran 2020 - 14:02

Meclise sunulan, kanun teklifine karşı barolar eylemlerine devam ediyor. Baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek teklife karşı karşı Adana'da yapılan eyleme polis müdahale etti. Polisin biber gazı sıktığı avukatlar oturma eylemeni başladı. Geçen hafta baro başkanlarının Ankara'ya Yaptığı Savunma Yürüyüşü'nün ardından bu hafta barolar mitingler düzenleniyor. Düz İzmir Barosu tarafından yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellendi.Bugün de İstanbul Barosu ve Adana Barosu kanun teklifine karşı bir araya geldi. Polis, Adana'da yürümek isteyen avukatları engelleyerek, biber gazlı ile müdahalede bulundu. Avukatlar oturma eylemine başladı.

Kanun teklifi neleri içeriyor?

Kanun teklifinde avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde iki bin avukatın imzasıyla yeni bir baro kurulabilecek. Aynı ilde yeni bir baronun kurulması halinde barolar tüzel kişilik tarihine göre ilin adıyla numaralandırılacak.
Her baro Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu'na baro başkanı ile sabit üç delege ve ilaveten her 5 bin avukat için ilave delegeyle temsil edilecek. Kuruluş tarihine bakılmaksızın baro organları için iki yılda bir Ekim ayının ilk haftası, Türkiye Barolar Birliği seçimi ise dört yılda bir Aralık ayı içinde yapılacaktır. Birlik Genel Kurulu Olağanüstü Toplantısı, 25 baronun yönetim kurulu talebi ile yapılabilecek.

Birden fala baronun bulunduğu illerde adli yardım bürosu, barolara eşit olarak temsili esas alarak oluşturulacak.
Avukatlar şekli belirlenen cübbe ile çıkmak zorunda olacak. Avukatlık kılık ve kıyafetiyle ilgili başka bir zorunluluk getirilemeyecek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum