Adana'da sessiz sedasız 'İklim değişikliği eğitimi'

Adana'da sessiz sedasız 'İklim değişikliği eğitimi'

Adana'da sessiz sedasız 'İklim değişikliği eğitimi'
16 Kasım 2019 - 08:55

Hüseyin SUNGUR
 
ADANA (GÜNAYDIN) İklim değişikliği alanında farkındalığı artırmak amacıyla toplam 55 ilde gerçekleştirilen ‘İklim Değişikliği Eğitimi bugün Adana’da tamamlanıyor. Avrupa Birliği Türkiye Mali işbirliği çerçevesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Bakan yardımcısı Emin Birpınar himayelerinde yürütülen ve bu yıl 17’ncisi düzenlenen İklim Değişikliği Eğitimi, geçtiğimiz gün kentteki bir otelde yapıldı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen eğitimlerde ülke genelinde iklim değişikliği alanında farkındalığı artırmak için çeşitli sunum çalışmaları düzenleniyor. AB İklimin Programı İklim Politikaları Danışmanı, Küresel Denge Derneği Başkanı Dr. Nuran Talu, eğitimlerde katılımcılara Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadele unsurları ve uluslararası boyutu, enerji politikalarının iklim değişikliğiyle mücadeledeki yeri, yerel iklim eylem planlaması ve Türkiye pratikleri, kentlerde iklim değişikliğiyle mücadele için altyapı çözümleri, iklim değişikliğinin insan sağlığına etkileri, iklim değişikliği ve tarım sektörü konularında sunumlar yapıp, bilgiler verdi.
Toplantıda söz alan Nilay Ateşoğulları, toplumu  bilinçlendirmek için emek sarfeden Nuran Talu’ya teşekkür ederek, “Dünya güzelleşecekse klavyeden kafa tutanlarla değil, yüreğiyle emek verenler sayesinde olacaktır. Yüreğiyle emek verenlerden birisi de Nuran Talu hocamdır. Kendisine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
55 İLDE DÜZENLENİYOR
Proje kapsamında gerçekleştirilen eğitime Adana’da ve Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye’de faaliyet gösteren ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, kalkınma ajanslarının, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve yerel yönetimlerin temsilcileri katıldı. Eğitim çalışmalarının sonunda toplamda 55 ilde, bine yakın katılımcıya ulaşılması planlanıyor.
Proje hakkında konuşan Çukurova Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Zeynep Zaimoğlu, iklim değişikliği ve uyum sağlama adına bir farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini ve kurumlar arası iletişimin artırılmasını amaçladıklarını söyledi. Zaimoğlu, "Hepimiz yaşamımızın her aşamasında iklim değişikliğinin etkisini görmeye başladık. Bu değişikliğin etkilerini de yaşayarak öğreniyoruz. Bizim asıl amacımız, bu süreci daha iyi uyumlamak için farkındalık oluşturmak" dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum