Adana’daki vaka artışı KORKUTUYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vaka sayısının en fazla olduğu 7 il arasında Adana’nın da olduğunu açıkladı

Adana’daki vaka artışı KORKUTUYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vaka sayısının en fazla olduğu 7 il arasında Adana’nın da olduğunu açıkladı

Adana’daki vaka artışı KORKUTUYOR
04 Aralık 2020 - 10:11

Haydar ŞENGÜL
 
 
ADANA(GÜNAYDIN)-
Tüm dünyayı etkisi altına alan ve her geçen gün vaka ve ölü sayısı artan koronavirüs salgının Türkiye’de en çok görüldüğü iller arasında yüzde 100 vaka artışıyla Adana’da bulunuyor. Adana’daki koronavirüsteki vaka artışı vatandaşları bir yandan korkuturken, bir yandan da daha sıkı tedbirler almaya sürükledi. Camilerden, vatandaşların maske takmaları, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmeleri konusunda uyarılar yapılıyor. Kent merkezinde de polisler ve zabıtalar sık sık koronavirüs uyarısında bulunuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, koronavirüs vaka sayısının son iki haftada yüzde 100 artan Adana, Samsun ve Ordu ile İzmir, Bursa, Gaziantep ve Konya il sağlık müdürleri ile video konferans yöntemiyle görüştü. Görüşmede, bu kentlerdeki koronavirüs salgınının seyri değerlendirildi.
 
‘SINAVIMIZ DEVAM EDİYOR’
Bakan Koca, Twitter hesabından 7 kente ait son iki haftalık verileri de paylaştı: "Izmir, Adana, Samsun,Bursa, Ordu Gaziantep ve Konya İl Sağlık Müdürlerimizle online görüşmemizi tekrarladık. Bu illerimizde salgının seyrini yakından takip ediyoruz. Son iki haftada Izmir ve Konya'da yüzde 50 vaka artışı, Adana, Samsun ve Ordu'da yüzde 100 vaka artışı var. Başta İzmir Adana ve Samsun olmak üzere bu illerimizde hastanelerimiz ve sağlık personelimiz büyük bir yükün altında. Salgınla mücadelede fedakarlık sınavımız devam ediyor."
 
TÜRKİYE'DE SON DURUM
2 Aralık tarihinde açıklanan son 24 saatlik verilere göre; 6 bin 690 semptomatik olmak üzere toplam 31 bin 923 yeni vaka tespit edildi. Vefat sayısı ise 193 olarak gerçekleşti. Böylece Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 14 bin 129'a, toplam hasta sayısı ise 513 bin 656'ya yükseldi. Son 24 saatte tedavisi tamamlanan 4821 hastanın daha taburcu olmasıyla toplam iyileşen hasta sayısı 414 bin 141'e yükseldi. Toplam test sayısı 18 milyon 956 bin 228, ağır hasta sayısı ise 5502 yükseldi. Hastalarda zatürre oranı da yüzde 3,3 oldu.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum