Adana'dan bal damlıyor

Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, Adana'da 14, Osmaniye'de 8 olmak üzere bölgede 22 bal ormanı oluşturulduğunu belirterek, 11 bin hektar sahada arıcılara hizmet sunduklarını söyledi

Adana'dan bal damlıyor

Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, Adana'da 14, Osmaniye'de 8 olmak üzere bölgede 22 bal ormanı oluşturulduğunu belirterek, 11 bin hektar sahada arıcılara hizmet sunduklarını söyledi

 Adana'dan bal damlıyor
22 Ocak 2020 - 08:43

MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Bal üretiminde Çin'den sonra ikinci sırayı alan Türkiye, ardı ardına oluşturduğu bal ormanlarıyla dikkat çekiyor. Adana Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, bal ormanlarının kurulmasıyla bozuk orman miktarının azaldığını, bitki örtüsünün artmasıyla da toprakların erozyona karşı korunduğunu söyledi. Yılmaz, Adana'da 14, Osmaniye'de 8 olmak üzere bölgede 22 bal ormanı oluşturulduğunu belirterek, 11 bin hektar sahada arıcılara hizmet sunduklarını kaydetti.
Adana Orman Bölge Müdürlüğü (OBM), sorumluluk alanı içinde kalan Adana ve Osmaniye illeri dâhilinde 2019 yılında kurduğu 4 yeni bal ormanı ile arıcılara verdiği desteği büyüttü. Adana OBM, toplamda 22 adet bal ormanı ile alan bazında ülkemizin en büyük bal ormanlarına sahip bulunuyor.
Tarım ve Orman Bakanlığımızın 2013 yılında hayata geçirdiği 5 yıllık eylem planı ile Türkiye bal üretiminde dünyada iddialı bir konuma gelerek Çin’den sonra ikinci sırayı aldı. Orman Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya koyulan bu plan daha sonra 2018-2023 yıllarını kapsayacak şekilde yenilendi.
 
BOZUK ORMAN MİKTARI AZALDI
 
Ormanlarda arıcılık yapılmasının, ekonomik, ekolojik ve sosyal sonuçlarının yanında ormancılığın geleceği açısından da önem taşıdığını belirten Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, “Bal ormanlarının kurulmasıyla bozuk orman miktarı azalırken bitki örtüsünün artmasıyla da topraklar erozyona karşı korunmuş oluyor ayrıca tozlaşma ile de biyolojik çeşitlilik artıyor, 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz 4 adet bal ormanı projesi ile Adana’da 14, Osmaniye’de ise 8 bal ormanı sayısına ulaştık, toplamda 22 bal ormanı ile yaklaşık 11 bin hektar sahada arıcılarımıza hizmet sunuyoruz” dedi.
OBM’ye bağlı Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Şube Müdürlüğü, 2019 yılında Adana’da, Sarıçam ilçesinde Kılıçlı Bal Ormanı(129 hektar), Aladağ ilçesinde Yapraklı Bal Ormanı(95 hektar) Osmaniye’de ise, Düziçi ilçesinde Düldüldağı Bal Ormanı(63 hektar) ve Sumbas ilçesinde Akdam Bal Ormanı(16 hektar) kurulduğunu bildirdi. Ayrıca, Adana ve Osmaniye İllerinde gezgin arıcılık yapıldığı, Adana’da toplam 2556 arıcılık işletmesi olduğu ve yıllık 10.621 ton bal üretildiği, Osmaniye’de ise 450 arıcılık işletmesi olduğu ve yıllık 1.500 ton bal üretildiği bilgisini de verdi. Şube Müdürlüğü, Bal Ormanı Eylem Planı çerçevesinde 2023 yılına kadar her yıl 2 adet bal ormanı daha kurulmasının da planlandığını belirtti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum