Adana ekonomisi canlanıyor

Büyüksaat Vakıflar Çarşısı’nın açılış kurdelesini kesen Vali Demirtaş, " Çarşımızdaki 83 dükkânımız, özellikle turizme yönelik olarak hizmet verecek. Bu dükkanlar ekonomiye büyük canlılık kazandıracak" dedi

Adana ekonomisi canlanıyor

Büyüksaat Vakıflar Çarşısı’nın açılış kurdelesini kesen Vali Demirtaş, " Çarşımızdaki 83 dükkânımız, özellikle turizme yönelik olarak hizmet verecek. Bu dükkanlar ekonomiye büyük canlılık kazandıracak" dedi

Adana ekonomisi canlanıyor
22 Ekim 2019 - 08:45

HAYDAR ŞENGÜL
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Vali Mahmut Demirtaş, açılışı yapılan Büyüksaat Vakıflar Çarşısı sayesinde bir taşla üç kuş vuracaklarını belirterek, “Attığımız taşla hem vakıf kültürümüzü ihya edecek, hem Adana’nın yerel ve geleneksel kültürünün yaşatılmasını sağlayacak hem de Adana ekonomisine önemli bir katkıda bulunacağız. Bu vesileyle açılışını yaptığımız Büyüksaat Vakıflar Çarşısı’nın ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İlimizdeki vakıf eserlerinin ihya edilmesinde bizlere desteklerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Hükümetimiz olmak üzere tüm Bakanlarımıza, Adana Milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.
Vali Mahmut Demirtaş, restorasyon çalışmaları tamamlanan tarihi Büyüksaat Vakıflar Çarşısı’nın açılış törenine katıldı. Adana Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Adana milletvekilleri Tamer Dağlı, Mehmet Şükrü Erdinç, Ahmet Zenbilci, Abdullah Doğru ve Müzeyyen Şevkin, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları  Birliği  Başkanı Nihat Sözütek, Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile çok sayıda çarşı esnafının katıldığı açılış töreninde Vali Demirtaş bir konuşma gerçekleştirdi.
Konuşmasında vakıfların, Allah’ın rızasını kazanmak gayesiyle kurulan ve kazancı tamamıyla ihtiyaç sahiplerine tahsis edilen kurumlar olduğunu hatırlatan Vali Demirtaş,  “Bu anlayışa asırlar boyu hizmetkâr olan aziz milletimiz de kesintisiz bir hayır vesilesi olduğu bilinciyle, hükmettiği toprakların dört bir yanını vakıf eserleriyle donatmıştır. Öyle ki sadece insanlara değil, canlı-cansız bütün varlık âlemine şefkat eli uzatan tarihi vakıf kurumlarımız, bugün de tarihimizden ve kültürümüzden aldığı terbiye ile vakıf kültürümüzün eşsiz örneklerini sergilemeye devam etmektedir.” dedi.
Dolayısıyla “bizim medeniyetimiz, vakıf medeniyetidir” tespitinin fevkalade yerinde bir tespit olduğunu aktaran Vali Demirtaş, “Bizler de bu medeniyet anlayışını bugün çağın gereklerini de göz önünde bulundurarak sürdürmenin gayreti içerisindeyiz. İyilik ve güzelliğin tüm dünyaya hâkim kılınması adına vakıfların üstlendiği misyonu daha da işlevsel hale getirmek için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum