“Adana’ya gelmeyen çok şey kaybeder.”

  Portakal Çiçeği Karnavalı dijital ortamda, zaman zaman da salgın şartlarına uygun şekilde insanlarla buluşarak devam ederken, Başkan Karalar pandeminin sona ermesinin ardından bütün dünyayı, festivaller ve karnavallar şehri haline gelen Adana’ya davet etti

“Adana’ya gelmeyen çok şey kaybeder.”

  Portakal Çiçeği Karnavalı dijital ortamda, zaman zaman da salgın şartlarına uygun şekilde insanlarla buluşarak devam ederken, Başkan Karalar pandeminin sona ermesinin ardından bütün dünyayı, festivaller ve karnavallar şehri haline gelen Adana’ya davet etti

“Adana’ya gelmeyen çok şey kaybeder.”
05 Nisan 2021 - 08:45

Kudret BAKTARHAN
 
Adana 9. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı salgın nedeniyle büyük oranda dijital ortamda gerçekleşse de, bazı etkinliklerpandemi koşullarına uygun şekilde halkla buluşuyor.Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Portakal Çiçeği Parkı’nın açılışı karnaval etkinlikleri içerisinde yer aldı.
 
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, park açılışında yaptığı konuşmada, Portakal Çiçeği Karnavalı’nın artık bir dünya karnavalı olduğunu söyledi. Başkan Karalar, “Dünyada kaç tane böyle karnaval var. Ve netice itibari ile Adana zaten artık festivaller ve karnavallar kenti oldu. Altın Koza Film Festivali’ni ehil ellere teslim ettik. Kebap ve Şalgam Festivalimiz, Lezzet Festivalimiz var. Sloganımız da iyi tuttu. Adana’ya gelsinler, kebabımızı da ciğerimi de yesinler” diye konuştu.
Portakal çiçeğinin sihirli bir kokusu bulunduğunu, insanı rehabilite ettiğini ve stres bırakmadığını, mutluluk yaydığını ifade eden Başkan Zeydan Karalar sözlerini şöyle sürdürdü:
“Keşke teknoloji müsaade etse de ben bu kokuyu sanal medyadan bütün dünyaya gönderebilsem. Ve benim söylediklerimin ne kadar doğru olduğunu insanlar kendileri hissedebilse. Ama önemli değil, inşallah seneye pandemi kalkacak, bitecek, Adana bütün dünyayı bekliyor olacak. Değerli kardeşlerim biz de bu parkı portakal çiçeği kokularının yayıldığı bir yer haline getirdik. Yüreğir halkına, ben biraz da Yüreğirliyim, ve tabi ki bütün Adana’ya hayırlı olsun”

ZUHAL OLCAY, YENİ TÜRKÜ, SENA ŞENER VE ADAMLAR KONSERİ ARABALARDAN İZLENDİ
Park açılışının yapıldığı günün akşamı TÜYAP Fuar Alanı’nda arabalı konser etkinliği düzenlendi. Zuhal Olcay, Sena Şener, Yeni Türkü ve Adamlar’ın sahne aldığı,pandemi koşulları nedeniyle Adanalılar konseri araçlarının içinde izledi.
 
BÖYLE FESTİVAL YAPMAK ADANA GİBİ ŞEHİRLERE MAHSUS BİR ÖZELLİK
Adana Valisi Süleyman Elban da Adana’nın her mevsimde güzel olduğunu ama nisanda portakal çiçeği kokusuyla daha güzel hale geldiğini  belirtti. Elban, “Adana festivaller şehri oldu. Huzurla, sevgiyle, dostluk içinde, insanların mutlu olduğu festivaller yapmak ancak Adana gibi şehirlere mahsus bir özellik. Gelecek yıl sokaklarımızda el ele, kol kola barış ve huzur içinde güzel bir karnaval kutlamayı temenni ediyorum. Emeği geçenlere, destek verenlere, tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Ali Haydar Bozkurt da pandeminin dahi, portakal çiçeklerinden yayılan güzel kokunun Adana’nın sokaklarını doldurmasını önleyemediğini belirterek, “Yine nisan geldi. Adana’nın dört bir yanı büyülü portakal çiçeği kokuyor. Umarım önümüzdeki yıllarda karnavalımızı çok sayıda konuğumuzla birlikte yaparız ve kentimizin güzelliklerini daha fazla sayıda insanla yeniden paylaşırız. diye konuştu.
 
                                          
EN LEZZETLİ PORTAKALLI
YEMEKLER SEÇİLDİ
 
Karnavalda “Portakallı Lezzetler Yarışması” büyük çekişmeye sahne oldu. Pandemi önlemleri nedeniyle hijyenik bir ortamda yapılan yarışma “soğuk yemekler, sıcak yemekler, pasta ve tatlı” olmak üzere 4 kategoriden oluştu.  Her kategoriden 15 yarışmacı olmak üzere toplam 60 yarışmacının katıldığı yarışma sonucunda soğuk yemekler kategorisinde “Adana Esintisi” ile Tolunay Topbaş, sıcak yemekler kategorisinde “Tavuklu Portakal Dolması” ile Kaan Avluklu, pasta kategorisinde “Damak Çatlatan Greyfurt” ile Gülcan Yaşar ve tatlı kategorisinde “Buz Portakal” ile Büşra Gülay Çakır birinci oldu.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum