'Adana'yı eski güzel günlerine döndüreceğiz'

'Adana'yı eski güzel günlerine döndüreceğiz'

'Adana'yı eski güzel günlerine döndüreceğiz'
21 Şubat 2019 - 09:13


Uğur PEŞMEN
‘ARTIK KENDİNİZE BİR ÇEKİ DÜZEN VERİN’

Millet İttifakı’nın CHP’li Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, gazetemiz Günaydın Adana’ya ziyarette bulundu. Seçimi kazanması halinde yapacakları projeler hakkında bilgi veren Akay, Adana’yı sanayisi, tarımı ve sanatıyla anıldığı eski güzel günlerine geri döndürmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Akay, “Adana’nın, geldiği durum itibariyle sosyolojik ve ekonomik olarak bir sürü şeyi hesapladığımız zaman yeniden bir kent olması gerekir. Biz Adana’yı yeni bir kent haline dönüştüreceğiz” dedi. Türkiye'de bir takım sıkıntılar yaşandığını, bu sıkıntıların giderilmesi için isim vermeden iktidar partisine ‘Artık kendinize bir çeki düzen verin’ demenin zamanının geldiğine dikkat çeken Akay, “Adana, Ankara, İstanbul gibi büyükşehir belediyelerinin alınması bir ölçüde ‘biraz kendinize çeki düzen verin’ mesajı olacaktır diye düşünüyorum” dedi.
‘MAHALLELİ İLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ’
Seçimi kazanmaları halinde öncelikle sosyal hayatı düzenleyeceklerini söyleyen Akay, ardından kadınları iş hayatına dahil etmek için işyerlerini arttırmaya çalışacaklarını söyledi. Tarım alanında ürün çeşitliğine gideceklerini vurgulayan Akay, “100 dönüm pamuk, mısır ekmek yerine  5 dönümüne buğday, 10 dönümüne başka bir şey ekerek çeşitliliği arttırmak için çalışmalar gerçekleştireceğiz” dedi. Sanat, spor alanında çalışmalar yapacaklarına değinen Akay, eski Halkevleri’ni gündeme getireceklerini ve bunları yapacak potansiyele, genlere, bilgiye sahip olduklarını söyledi.  Mahalle kültürüne de önem vereceklerini belirten Akay, “Mahalleli ile birlikte çalışarak mevcut yapıyı güçlendireceğiz. Mesela ‘halk kartını kim alacak, kimin yardıma ihtiyacı var’ gibi konularda belediye değil de mahalleli karar verecek”dedi.
‘BİR ŞEY YAPIYORSANIZ YASAYA UYGUN OLMASI GEREKİR’
Tanzim Satış Mağazaları’na da değinen Akay, bu mağazaların geçici çözüm olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim en temel şeylerimizden biri meşruiyettir. Hukukun üstünlüğüdür. Bir şey yapıyorsanız yasaya uygun olması gerekmektedir. Bizim geçmişte yaptığımız mavi marketler son derece başarılı örneklerdir. O dönemde fazlaca eleştirildi. Bir şeyi yaparken doğru temellere oturması lazım. Üretim ve tüketim aşamasında bir şeylerin doğru şeylere girmesi gerekir. Sadece bir cepheyi düşündüğümüz zaman yanlış kararlar verirsiniz. Üreteni, tüketeni, aracısını hesaba katarak en verimli çözümü elde etmek gerekir” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum