Ağabeyini öldürene 21 yıl hapis cezası verildi

Ağabeyini öldürene 21 yıl hapis cezası verildi

Ağabeyini öldürene 21 yıl hapis cezası verildi
29 Ekim 2019 - 08:44

Neşet KARADAĞ
 
ADANA(GÜNAYDIN)-Adana’da ağabeyini bıçaklayarak öldürdüğü iddia edilen sanık, 21 yıl hapis cezasına mahkum edildi.
Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına tutuklu sanık Mehmet Akın Boz, Boz’a olaydan sonra yardım ettikleri öne sürülen tutuksuz sanıklar Nezir E, Suzan T, Yusuf T. ile müşteki Saadet Boz ve sanık avukatı katıldı. Davada araştırılacak husus olmaması üzerine mahkeme savcısı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Savcı mütalaasında, sanık Boz’un ağabeyi Özkan Boz’u öldürdüğü gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını, verilecek kararda eylemini haksız tahrik altında gerçekleştirdiği gerekçesiyle indirim yapılmasını istedi. Diğer sanıklardan Yusuf T. ve Nezir E.’nin de ‘Suçluyu kayırma’ suçundan cezalandırılmalarını, Suzan T.’nin de beraatini talep etti.
Karar için taraflara söz hakkı verildi. Anne Saadet Boz, ölen oğlu Özkan'ın sık sık alkol alıp mahallede bağırarak herkesi rahatsız ettiğini söyledi.
Ağabeyini kasten öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istenen Boz, olaydan 1,5 yıl önce ağabeyinin bıçakla kendisini kolundan yaraladığını belirterek, "Ben ağabeyimdir diye şikayetçi olmadım. Kendisiyle pek geçinemiyorduk. Sürekli alkol alıp çevreyi ve bizi rahatsız ediyordu. Evde yatarken gece yarısı dışarıdan ağabeyim, 'Akın çık dışarı senin kanını dökeceğim, öldüreceğim' diye bağırıyordu. Ağabeyimi içeri almak için aşağıya indim. Kapıyı açar açmaz bana yumruk attı. Yere düştüm. Belinden bıçak çıkarttı, beni öldüreceğini sandım. Üzerimde taşıdığım bıçağı çıkartıp birkaç kez ağabeyime salladım. Amacım öldürmek değildi. Böyle olmasını istemezdim. Çok pişmanım" dedi.
Diğer sanıklar ise, olayla ilgilerinin olmadığını belirtip beraatlerini istedi.
Mahkeme heyeti, Mehmet Akın Boz’u ‘Ağabeyini öldürmek’ suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Ağabeyini haksız tahrik altında öldürdüğü gerekçesiyle cezası daha sonra 21 yıl hapis cezasına indirildi. Diğer sanıklardan Nezir E. 3 bin 600 lira adli para, Yusuf T. İse 5 ay hapis cezasına mahkum edilip cezası hükmün açıklanmasını geri bırakılmasına çevrildi.  Suzan K. ise beraat etti.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum