Akay esnafa strateji planlarını anlattı

Akay esnafa strateji planlarını anlattı

Akay esnafa strateji planlarını anlattı
10 Temmuz 2019 - 16:18

 Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, ekonominin lokomotifi ve can damarı olan esnafın büyük sorunlarla boğuştuğuna dikkati çekerek, sorunların acilen çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. Başkan Sözütek, "Nasıl ki temeli sağlam olmayan bir bina en küçük sarsıntıda yerle bir olursa, esnafı güçlü olmayan bir ekonomi de en küçük krizde çökmeye mahkumdur. Sürdürülebilir ve güçlü bir ekonomiye sahip olmak istiyorsak öncelikle en küçük yapı taşını oluşturan esnafı desteklemek zorundayız" ifadelerini kullandı.
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Seyhan Belediyesi'nin 5 yıllık stratejik planının belirlenmesi çalışmaları kapsamında Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni ziyaret etti. Adana ESOB ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, yönetim kurulu üyeleri ve birliğe bağlı oda başkanları ile bir araya gelen Başkan Akif Kemal Akay, esnafın sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili bilgi alışverişinde bulundu.
Birliğe kayıtlı esnafın yaşadığı sorunlar hakkında Başkan Akay'a brifing veren Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, ekonominin can damarı ve kalkınmanın lokomotifi konumundaki esnafın boyunu aşan sorunlarla boğuştuğunu söyledi.
Sorunların başında artan girdi maliyetleri ve kayıt dışı iş yerlerinden kaynaklı haksız rekabet olduğunun altını çizen Birlik Başkanı Nihat Sözütek, "Borç gırtlağa dayanmış.  Bir yandan siftahsız kepenk kapatırken, diğer yandan vergi, SGK ve Bağkur primleri, yanında çalıştırdığı işçinin maaşı ve girdi maliyetleri karşısında borç batağına sürüklenen esnafımız aldığı kredilerle ayakta kalma mücadelesi veriyor. Kısacası ekonominin temel taşını oluşturan esnafımız can çekişiyor. Nasıl ki temeli sağlam olmayan bir bina en küçük sarsıntıda yerle bir olursa, esnafı güçlü olmayan bir ekonomi de en küçük krizde çökmeye mahkumdur. Bu nedenle gerek merkezi hükümet, gerekse yerel yönetimler esnafı desteklemeli ve sorunların çözümü için gerekli çalışmaları acilen başlatmalıdır. Ayrıca haksız rekabete neden olan kayıt dışıyla mücadele de etkin bir şekilde sürdürülmelidir" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum