Akçay: Bakanlığın semt pazarları genelgesini aynen uygulayacağız

Akçay: Bakanlığın semt pazarları genelgesini aynen uygulayacağız

Akçay: Bakanlığın semt pazarları genelgesini aynen uygulayacağız
30 Mart 2020 - 08:26

HAYDAR ŞENGÜL

ADANA (GÜNAYDIN) – Adana Semt Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akçay, İç İşleri Bakanlığı'nın Koronavirus tedbirleri kapsamında pazaryerlerinde uyulması gereken kurallara ilişkin Odalara gönderdiği tebliğe tüm esnafların uymasını istedi.
Tebliğe göre, vatandaşların sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel gıda, temizlik maddelerinin karşılandığı pazarlarda giyim, oyuncak gibi zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyeceğini belirten Akçay, "Kamuoyunda sosyete pazarı olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulacaktır. Mevcut Pazar yerlerinde ve yoğunluğu dağıtmak için belirlenen yeni pazar/satış yerlerinde her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde pazar/satış yerleri düzenlenecektir." dedi
Akçay, "Pazar, satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas 
edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenmesi, satışının yapılması sağlanacaktır. Bu husus pazar, satış yerlerinde görevlendirilecek zabıta memurları tarafından sürekli kontrol edilecektir. Pazarcı esnafı kişisel hijyen kurallarına uyması konusunda uyarılarak koruyucu önlemleri alınması sağlanacak; bu husus belediye zabıtası ve ilgili esnaf odaları tarafından denetlenerek gerekli işlem yapılacaktır. Belediyelerce pazar, satış yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbir alınacaktır. Pazar, satış yerleri en geç saat 19:00’a kadar faaliyet yürütebilecek; buna yönelik tebligatlar pazar esnafına yapılacaktır." şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum