Akçay: SGK primleri silinsin

Akçay: SGK primleri silinsin

Akçay: SGK primleri silinsin
27 Kasım 2020 - 09:19

Haydar ŞENGÜL
 
ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana Semt Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akçay, yaşanan pandemi dolayısıyla esnafın zor durumda olduğunun altını çizerek, “Hükümetimiz esnafın feryadına ses vererek SGK primlerini silmesi gerekmektedir” dedi.
Adana Semt Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akçay, koronavirüs salgınından doğrudan etkilenen esnafların sıkıntıları azaltmak adına  (Bağ-Kur) sigortalısı olanların, sigorta primlerinin ödeme sürelerinin 31.12.2020 tarihine kadar kademeli olarak ertelendiğini,  erteleme nedeniyle 5510 sayılı Kanunun 89 uncu maddesinde belirtilen gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacağının açıklandığını hatırlattı. Ülkemizde de olumsuz etkileri hızla artmaya devam eden pandemi sebebiyle birçok sektörel faaliyetin yavaşlaladığını veya durma noktasına geldiğine dikkat çeken Akçay, “Bu durum başta temsil ettiğimiz esnaflarımız olmak üzere tüm işverenleri derinden etkilemiştir. Henüz Mart ayından bu yana yaşanılan ekonomik durağanlık geçmemişken artan yeni vakalar önümüzdeki aylarında ülkece sancılı geçeceğinin emaresi olmaya başlamıştır” dedi.
Bu tablonun sağlıkla ilgili endişelerle birlikte ekonomik anlamda da vatandaşlar kadar esnaflar ve işverenler açısından da karamsar bir hal ortaya çıkarttığını ifade eden Akçay, şunları söyledi:
“SGK prim ödemelerinin ertelenmesi; sıkıntılı bir süreçten geçip aylarca kepenk kapatan esnaflarımız ve işverenlerimiz için geçici bir rahatlatma metodu olmakla birlikte biriken prim ödemelerinin cari dönemle birlikte ödenecek olması mükelleflerin omuzlarındaki yükü daha da arttıracağı kanaatindeyiz. Sosyal devlet anlayışı gereği salgın döneminde pandemi ile en etkin ve başarılı şekilde mücadele eden Türkiye Cumhuriyeti Devleti’mizin söz konusu ödemeleri ertelemek yerine yapılacak yeni bir düzenleme ile bu dönemlere ait işçi, işveren, esnaf, çiftçi, tüccar ve yöneticiler de dâhil tüm ilgililerin SGK primlerini karşılamasını ve bu dönemlere ait borçların silinmesini talep ediyoruz. Ekonomik dinamizmin en önemli lokomotiflerinden biri olan esnaflarımız için böyle zorlayıcı bir dönemde bu düzenlemenin yapılıp hayata geçirilmesi şimdiye değin açıklanıp uygulanan diğer tüm ekonomik kalkınma planlarındaki eylemler kadar önemli ve zaruridir.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum