Akyatan Lagünü ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ oldu

Lagünün “Doğal Sit-Kesin Korunacak Hassas Alan”ının tesciline ilişkin idari sürecin devam ettiği öğrenildi

Akyatan Lagünü ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ oldu

Lagünün “Doğal Sit-Kesin Korunacak Hassas Alan”ının tesciline ilişkin idari sürecin devam ettiği öğrenildi

Akyatan Lagünü ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ oldu
18 Ağustos 2020 - 15:47

Pelin ERKOCU


Adana’nın Karataş İlçesi’nde bulunan ve birçok çeşit kuş ve hayvan çeşidine ev sahipliği yapan Akyatan Lagünü Doğal Sit Alanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından 13.08.2020 tarihli 170862 sayılı oluru ile “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “Doğal Sit- Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edildi.
Ayrıca Lagünün “Doğal Sit-Kesin Korunacak Hassas Alan”ını tesciline ilişkin idari sürecin devam ettiği öğrenildi.

 
Ülkemizin en büyük lagün gölü
 
 Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin oluşturduğu Çukurova delta ovasında yer alan ülkemizim en büyük lagün gölüdür. Delta alanlarının deniz kıyısına yakın alanlarda göller, bataklıklar ve lagünler oluşur. Göl Adana ilinin Karataş ilçesi sınırlarında yer alır.
Lagün alanı 14.000 ha, en derin yeri 4 m, genişliği 4 km, uzunluğu 17 km'dir. Deniz ile arasında yer alan 20 m yüksekliğindeki kum tepeleri arasından 2 km'lik bir kanalla fazla sularını Akdeniz'e boşaltır. Miktarı mevsime ve denize yakınlığa göre değişse de göl suları tuzludur. Gölde dalyan balıkçılığı, kuş gözlemi, balık tutma ve avlanma gibi etkinlikleri yapılır.
Lagün çevresi göçmen kuşlar için oldukça önemlidir. İç bölgelerin kışın donması ve Balkanlar ile Kafkasya'dan güneye inen göç yollarının üzerinde yer alması binlerce kuşun burada kışlamasına neden olur. Göl çevresinde kışlayan kuş türleri: Yaz ördeği, turaç, saz horozu, kocagöz, akça cılıbıt, mahmuzlu kızkuşu ve küçük sumru, suna, fiyu, elmabaş patka, dikkuyruk, sakarmeke ve filamingodur[2].
Lagünü kıyıdan ayıran şeritte yeşil deniz kaplumbağasının (Chelonia myda) ve adi denizkaplumbağasın (Caretta caretta) yumurtlama ve yuva alanıdır.[2] 15. Nisan 1998 tarihinde Ramsar alanı ilan edilmiştir.[3]
Gölün tamamını ve ağaçlandırma alanını kapsayan 11.244 hektarlık alan 1987 yılında Orman Bakanlığınca ‘Yaban Hayatı Koruma Sahası’ ilan edilmiştir.[3]
Alan bitki türleri açısından zengindir. Kumulların üzerinde zakkum ve kirpi dikeni, iç kısımlarda canavar otu, yonca, farekulağı ve fiğ görülür. Çalı türlerinden mersin, böğürtlen ile smilax hakimdir. Tatlı suyun olduğu alanlarda kamış, saz nilüfer ve sarısüsen yetişir[4].
Kumul tepelerinin sabitlenmesi amacıyla 1955 yılında ağaçlandırma çalışması yapılmıştır. 3687 hektar alana okaliptüs, fıstık çamı, kıbrıs akasyası, yalancı akasya, selvi ve kızılçam dikilmiştir. Alanda başta çakal olmak üzere, tilki, tavşan, yaban kedisi, ve kirpi görülür. Sulak alanlara kuyruksüren yaşar[4].
Denizle bağlantısı olan lagüne kefal, levrek, çipura, yılanbalığı, yayın, bıyıklı balık, karabalık, sazan, aynalı sazan, sıraz, gökkuşağı alası ve mavi yengeç girmektedir[
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum