Reklam
Reklam

Alacak cinayetinde 3 sanığın müebbet hapisleri istendi

Alacak cinayetinde 3 sanığın müebbet hapisleri istendi

Alacak cinayetinde 3 sanığın müebbet hapisleri istendi
14 Eylül 2018 - 09:11

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana’da alacak verecek meselesi nedeniyle çıkan kavgada bir kişiyi öldürdükleri, 3 kişiyi de öldürmeye teşebbüs ettikleri iddia edilen 1’i tutuklu 5 sanık hakkında mahkeme savcısı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Savcı, akraba olan 3 sanığın müebbet ve 48’er yıl hapis cezası ile cezalandırılmaları istedi. Diğer 2 sanık hakkında ise 15 yıla kadar hapis talep etti..

Minibüs şoförü Murat Ocak ile Ayhan Akgümüş arasında alacak meselesi yüzünden husumet yaşandı. Ocak’ın, 15 Aralık 2014’te Seyhan İlçesi Levent Mahallesi'ndeki bir otomotiv şirketine gittiğini öğrenen Akgümüş ve akrabaları 15 Aralık 2014’te buraya gidince aralarında silahlı çatışma çıktı. Çatışmada Ahmet Avcı öldürülürken, Ekrem Durbak, Murat Ocak, Mustafa Kurt da yaralandı. Olayla ilgili Adana 7.Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya devam edildi. 10. celse duruşmaya tutuklu Kenan Akgümüş ile tutuksuz akrabaları Akif ve Ayhan Akgümüş katıldı. Sanık avukatlarının da hazır olduğu duruşmada, dava dosyasında araştırılacak başka husus kalmaması üzerine mahkeme savcısı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Savcı, mütalaasında, müşteki Murat Ocak ile sanıklardan Ayhan Akgümüş arasında alacak meselesi nedeniyle husumet bulunduğunu ve bu yüzden aralarında kavga çıktığı ve kavgaya yanlarında bulunan kişilerin de katıldığını belirtti. Çıkan silahlı çatışmada Ahmet Avcı’nın öldürüldüğü, Mustafa Kurt, Murat Ocak ile Ekrem Durbak’a da öldürmek kastıyla ateş açıldığı ifade edilen iddianamede, sanıklar Ayhan, Kenan ve Akif Akgümüş’ün iştirak halinde Avcı’yı öldürdükleri, 3 kişiyi de öldürmeye teşebbüs ettikleri gerekçesiyle her birinin ayrı ayrı müebbet ve 48’ar yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi. Ayrıca, tutuklu Kenan Akgümüş’ün tutukluluğunun devamına, tutuksuz sanıklar Ayhan ve Akif Akgümüş’ün de tutuklanmalarını talep etti.

Savcı, tutuksuz sanıklardan Mustafa Kurt’un  Ayhan Akgümüş’ü bıçakla basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek şekilde yaraladığı için 4 yıl 6 ay, Ekrem Durbak’ın ise  Akif Akgümüş’ü öldürmek amacıyla ateş ettiği için 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasını ve Durbak hakkında yakalama kararı çıkartılmasını da talep etti.

Mütalaaya karşı söz hakkı verilen sanıklardan Kenan Akgümüş, önceki savunmalarını tekrarladığını belirterek, “Ben bu eylemi yapmak zorunda kaldım.  Kendimi ve ağabeylerimi korumak zorundaydım. Öldürme kastım yoktur. Silahım da mermi vardı, ancak orantılı şekilde hareket ettim” diyerek tahliyesini istedi. Diğer sanıklar da beraatlerini talep etti.

Sanık avukatları da, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak için süre istedi.

Mahkeme heyeti, Kenan Akgümüş’ün tutukluluğunun devamına karar verip duruşmayı karar için 9 Ekim’e erteledi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum