Reklam
Reklam

Aladağ davası uyuşmazlık mahkemesine gönderildi

Aladağ davası uyuşmazlık mahkemesine gönderildi

Aladağ davası uyuşmazlık mahkemesine gönderildi
14 Eylül 2018 - 09:07

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana'nın Aladağ ilçesinde 10'u öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda öğrencinin yaralandığı yangınla ilgili Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın Adana 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen eski Aladağ Kaymakamı Ahmet Ziya Filizer hakkında "Gözetim ve denetim görevini ihmal etmek suretiyle görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava ile birleştirilmesinin ilk duruşması yapıldı. Mahkeme heyeti, isnat edilen suçlamaların farklı olması nedeniyle Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nden gönderilen dava dosyasını tefrik edip, uyuşmazlığın çözümü için Adana Bölge Adliye Mahkemesi 3.Ceza Dairesi’ne gönderdi.
Adana 1.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Aladağ eski Kaymakamı Ahmet Ziya Filizer ve avukatı katıldı. Aladağ yurt yangınında ölen öğrencilerin yakınlarının avukatlarından birinin katıldığı duruşmaya geçen celse 2 kişinin tahliye edilmesiyle tamamı tutuksuz olan 18 sanıktan hiçbiri katılmadı. Mahkeme Başkanı, celse arasında Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nden Aladağ yurt yangınıyla ilgili dava dosyasının mahkemelerinden muvafakat alınmadan reesen, kendi mahkemelerinde görülen dava dosyası ile birleştirme kararı alındığına dikkat çekip dava dosyasının gönderildiğini belirtti. 
Dava dosyalarının birleştirilmesiyle ilgili mahkeme savcısı mütalaasını verdi. Dava dosyalarında sanıkların ve suçlamaların farklı olduğunu ifade eden Cumhuriyet Savcısı, Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nin Adana’da görülen dava dosyasını isteyip incelemeye bile gerek görmeden birleştirme kararı verdiğini bu yüzden bu dosyanın tefrik edilip yetkisizlik kararı verilmesini istedi. Savcı, suç yerinin Kozan olduğu hatırlatmasında da bulundu.
Katılanlar vekili, mütalaaya katılmadığını belirtip dava dosyasının Adana’da görülen Aladağ Kaymakamı Filizer’in yargılandığı dava ile birleştirilmesini istedi.
Aladağ eski Kaymakamı Filizer de, savcının mütalaasına katıldığını belirterek, “Dava dosyaları farklıdır. Kamu görevlilerinin yargılanmasıyla ilgili 4483 sayılı yasaya göre ben bu mahkemede yargılanmak durumundayım. Diğer davanın birleştirilmesi halinde yargı uzayacaktır. En kısa zamanda suçsuzluğumun ortaya çıkmasını istiyorum. Birleştirme kararına karşıyım” dedi.
Mahkeme heyeti de, dava dosyalarındaki isnat edilen suçların farklı olması ve illiyet bağlarının olmaması nedeniyle davaların birlikte görülmesine gerek olmadığına dikkat çekti. Heyet, Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nin birleştirme kararıyla gönderdiği dava dosyasının tefrikine karar verip, birleştirme kararında uyuşmazlık bulunması ve uyuşmazlığın çözümü için dava dosyalarını Adana Bölge Mahkemesi 3.Ceza Dairesi’ne gönderilmesine karar verdi. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum