Aliya İzzetbegoviç Kültürevi’nde duygusal anlar yaşandı

Aliya İzzetbegoviç Kültürevi’nde duygusal anlar yaşandı

Aliya İzzetbegoviç Kültürevi’nde duygusal anlar yaşandı
20 Kasım 2018 - 15:47

Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Şanlıurfa’ya gezi düzenledi. Kentin tarihi dokusuna hayran olan dernek üyeleri, Yeni Mahalle’deki Aliya İzzetbegovic Kültür evini gezerken oldukça duygulu anlar yaşadı. Adana Bosna Kardeşlik ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Gül, Bosna-Hersek’in İlk Cumhurbaşkanı Bilge Kral Aliya İzzetbegovic’in 15.yıldönümü nedeniyle Şanlıurfa’da Eyyübiye İlçe Belediye Başkanı Mehmet Ekici ve Yeni Mahalle Muhtarı Hüseyin Korkmaz’ın çalışmalarıyla oluşturulan kültürevi nedeniyle çok duygulandıklarını dile getirdi.
Başkan Gül, “Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği olarak; Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın destanlaşmış direnişlerine imza atan, tarihi ve kültürel dokusu ile ülkemizin önemli kentlerinden biri olan Şanlıurfa’ya bir gezi düzenledik. Bu gezi öncelikli olarak Bosna Hersek’in İlk Cumhurbaşkanı, Bilge Kral Aliya İzzetbegovic anısına oluşturulan kültür evini ziyaret etmek ve emeği geçenlere teşekkür etmekti. Eyyübiye İlçe Belediye Başkanı Mehmet Ekici ve Yeni Mahalle Muhtarı Hüseyin Korkmaz’ın çalışmalarıyla oluşturdukları Aliya İzzetbegoviç Kültürevi’ni ziyaret ettik. Çok duygulandık. Bu değerli hizmetlerinden dolayı gurur duyduk. Öncelikle bu güzel eseri Şanlıurfa’ya kazandırdıkları için, ayrıca da bizlere karşı gösterdikleri ilgi ve alakaya çok teşekkür ederiz. Bizi bu gezide yalnız bırakmayan Boşnak hemşehrilerimize, Bosna Gençlik Kolu üyelerimize ve Yönetim Kurulumuzdaki arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.
Eyyübiye İlçe Belediye Başkanı Mehmet Ekici’yi makamında ziyaret eden Başkan Gül ve Yönetim Kurulu üyeleri, savaş sırasında Hırvatlar tarafından bombalanarak yıkılan daha sonra Türkiye tarafından onarılan tarihi Mostar Köprüsü tablosunun yanı sıra çeşitli hediyeler verdi.