'Alkol, asitli ve şekerli içecekten uzak durun'

'Alkol, asitli ve şekerli içecekten uzak durun'

'Alkol, asitli ve şekerli içecekten uzak durun'
28 Şubat 2020 - 16:30

Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Sehlikoğlu, fit ve sağlıklı bir görünüme sahip olmak için vücuttaki ödemin atılması gerektiğini söyledi.
Zaman zaman önemli bazı hastalıkların belirtisi de olabilen ödemin dikkatle takip edilip tedavisi yapılmazsa sorun oluşturabildiğini söyleyen Merve Sehlikoğlu, vücutta ödem oluşmasına neden olan dengeyi hangi faktörlerin bozduğunu ve ödemi engellemek için neler yapılması gerektiğini anlattı.
Sehlikoğlu, en çok ellerde, ayaklarda ve bacaklarda görülen ödemin vücutta ağırlığa ve şişliklerle yol açtığını, menopozdan fazla karbonhidrat tüketimine, reglden aşırı egzersize kadar birçok nedenin ödeme yol açabileceğini ifade ederek bunları şöyle sıraladı:
“Az su tüketimi, bol tuzlu beslenmek, aşırı çay-kahve tüketimi, regl dönemi, menopoz dönemi, hamilelik, bağırsak hareketlerinde yavaşlama, bağırsak tembelliği, hareketsiz yaşam, aşırı egzersiz yapmak, bazı ilaçlar, hava değişimi.”
Can sıkıcı sorunlarla karşılaşmamak, ayrıca fit ve sağlıklı bir görünüme sahip olmak için vücuttaki ödemin atılması gerektiğini ifade eden Dyt. Merve Sehlikoğlu, bunun için yapılması gerekenleri ise şöyle kaydetti: “Öncelikle vücudumuzdaki fazla suyu atmanın en etkili yöntemi yine su tüketmektir. Yani su, vücuttan en iyi su ile atılır. Yemeklerinize ekstra tuz ilave etmeyin. Yemekleri az tuzlu pişirin, tuz yerine lezzet vermesi için çeşitli baharatlar kullanın. Hazır yiyecekler, et suyu tabletleri, turşular, konserveler tuz yönünden oldukça zengin besinlerdir. Bu besinlerin tüketimini sınırlandırın. Asitli içecekler, alkol ve aşırı şekerli içeceklerden uzak durun."

YORUMLAR

  • 0 Yorum