Alparslan Kuytul tahliye oldu

Alparslan Kuytul tahliye oldu

Alparslan Kuytul tahliye oldu
05 Aralık 2019 - 16:20

Adana'da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik soruşturma kapsamında, haklarında 5 ayrı suçtan 21 yıla kadar hapis cezası istenen 45 sanığın yargılandığı davada tutuklu bulunan vakfın kurucu genel başkanı Alparslan Kuytul tahliye edildi.
Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları hazır bulundu. Tutuklu sanık Alparslan Kuytul Bolu'daki cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Duruşmada Furkan Vakfı’na bağışta bulunduğu iddia edilen 17 tanık dinlendi. Tanıklardan, vakfa 6 bin lira bağışladığını söyleyen apartman görevlisi A.K. ile mahkeme başkanı arasında ilginç diyolog geçti. Apartman görevlisi A.K.’ye mahkeme başkanı, “Apartman görevlisisin herhalde asgari ücret alıyorsundur. Günümüz ölçeğinde yaptığın bağış fazla. Nereden buldun buluşturdun bu parayı?” diye sordu. Tanık A.K., çalışırken apartmanda oturanların kendisine bahşiş de verdiğini, aldığı ücretin iki asgari ücrete denk geldiğini belirterek, “Kira, elektrik parası da vermiyorum” demesi üzerine bu kez mahkeme başkanı, “Biz görevliye bahşiş vermiyoruz. Çöpleri toplayıp, ekmek getiriyor. Demek ki bizim ki de bahşiş bekliyor” dedi.
Mahkeme başkanı, vakfa 11 bin 570 lira bağışlayan tanık öğretmen K.T.’ye de, “Öğretmenin maaşı 3 bin 500 ile 5 bin lira arasında. Ek derse girsen 8 bin lira geliri olur. 11 bin 570 lira yüksek bir bağış. Nasıl bulup buluşturdun?” diye sorması üzerine öğretmen K.T., “Eşim de öğretmen. Arazilerimiz var, kiraya veriyoruz. İslama hassasiyetimden dolayı bağışta bulundum” dedi.
Mahkeme Savcısı, sanık Alparslan Kuytul’un tutuklulukta geçirdiği süre, delillerin toplanmış olduğunu belirterek adli kontrol şartıyla tahliye edilmesini talep etti.
Söz hakkı verilen Kuytul, suçlamaları kabul etmedi. Gizli tanığın gerçek tanık olmadığını belirten Kuytul, “Gizli tanık 3’üncü kişiden duyduklarını anlatıyor. Oysa vakıfla ilgili hiçbir bilgisi yok. Yalan söylüyor. İftiraya uğradım. İslamı anlattığım, hükümeti eleştirdiğim için bunu bana yapıyorlar” dedi.
Mahkeme heyeti, sanık Alparslan Kuytul’u yurt dışına çıkış yasağı ile tahliye edip duruşmayı eksikliklerin tamamlanması için ileri bir tarihe erteledi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum