Ambulans şoförü yandı

Ters yola girip cami imamının ölümü neden olmuştu. Bilirkişi ambulans şoförünü asli kusurlu buldu

Ambulans şoförü yandı

Ters yola girip cami imamının ölümü neden olmuştu. Bilirkişi ambulans şoförünü asli kusurlu buldu

Ambulans şoförü yandı
21 Eylül 2018 - 09:05

Neşet KARADAĞ
ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana’da meydana gelen trafik kazasında bir cami imamının ölümüne kendisiyle birlikte 6 kişinin de yaralanmasına neden olduğu iddia edilen ambulans şoförü Mustafa Gültekin’in 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle yargılanmasına devam edilirken asli kusurlu olduğu belirlendi.
Adana'da 2 Mayıs 2016'da bir kazaya giden ambulansın da karıştığı trafik kazasında Kargakekeç Mahallesi Camisi imamı Yılmaz Uçar hayatını kaybetti, ambulans şoförünün de aralarında olduğu 6 kişi yaralandı. Kazadan sonra Adana 4.Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın önceki gün devam edilen duruşmasına adli kontrol şartıyla serbest bırakılan ambulans şoförü Mustafa Gültekin ile tarafların avukatı geldi. Kazayla ilgili bilirkişi raporunun mahkemeye geldiğini belirten Mahkeme Başkanı, raporda, sanık ambulans şoförü Gültekin’in trafik kazasına müdahaleye giderken trafik kural ve yasaklarını ihlal ederek karşı yönden trafik akımının kullandığı şeride girerek karşı istikametten kendi şeridinden ve yolunda seyreden Adem Yavuz idaresindeki otomobil ile çarpıştıklarının, tedbirsizlik ve dikkatsizliği nedeniyle kazada asli kusurunun bulunduğunun belirtildiğini söyledi. Kazada yaralanan Yavuz’un ise ambulans ile çaresiz kalarak çarpışması nedeniyle kusurunun tespit edilemediğinin kaydedildiğini belirtti.
Ambulans şoförü Gültekin, daha önceki savunmasında, kaza günü Çiçekli Köyü’nde motosiklet kazasına gitmek üzere yola çıktıklarını, hızının 60-70 kilometre olduğunu belirterek, “Karşı istikametten gelen araçla ambulansın sol ön kısmında çarpma meydana geldi. Çarpmanın etkisiyle ambulans kontrolden çıkarak yolun dışına çıktı. Kaza sırasında ambulansın sireni açık, tepe lambası da çalışmaktaydı. Kaza nedeniyle üzgünüm” diyerek kendini savunmuştu. Diğer aracın sürücü Adem Yavuz ise  ölen Yılmaz Uçar’ın da yönlendirmesiyle aracını yolun sağına iyice yanaştırıp durduğunu, buna rağmen ambulans virajı alamayarak aracının sol ön kısmına çarptığını söylemişti.
Sanık avukatı, bilirkişi raporunun tanık anlatımları ve bilimsel verilere dayanmadığını belirtip raporu kabul etmediklerini, Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesi’nden yeniden rapor alınmasını istedi.
Mahkeme heyeti, kusur durumunun tespiti konusunda rapor hazırlanması için dava dosyasının Ankara Trafik İhtisas Dairesi’ne gönderilmesine karar verip duruşmayı eksikliklerin tamamlanması için ileri bir tarihe erteledi.

 


YORUMLAR

  • 1 Yorum