‘Annem cezaevine girmem için bana iftira atıyor’

Annesinin evini yakıp bebeğini yaralayan cezaevi firarisinin 22 yıl 6 ay hapsi istendi

‘Annem cezaevine girmem için bana iftira atıyor’

Annesinin evini yakıp bebeğini yaralayan cezaevi firarisinin 22 yıl 6 ay hapsi istendi

 ‘Annem cezaevine girmem için bana iftira atıyor’
15 Kasım 2018 - 08:55

Mesut ÖZDEMİR
 
ADANA (GÜNAYDIN) -
Adana'da açık cezaevinden firar edip, kendisine para vermek istemeyen annesinin evini yakarak 11 aylık bebeğinin yanarak yaralanmasına neden olduğu iddia edilen Çağlar Aslan’ın 22 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle yargılanmasına başlandı.
Adana 5.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu Çağlar Aslan, sanığın annesi Ayşe Alpşar ile tarafların avukatları katıldı. ‘Olası kast ile yaralama, nitelikli yağma, mala zarar verme’ suçlarından yargılanan Aslan, suçlamaları kabul etmedi. Olay günü cezaevinden oğlu E.’nin olduğunun söylenmesi üzerine firar ettiğini ifade eden Aslan, “Annem ile eşiş tartışıyordu. Annem, eşime, ‘senin yüzünden cezaevinden kaçtı. Neden çocuğun hasta olduğunu söyledin’ dedi. Uyumuşum. Uyandığımda evde yangının çıktığını her tarafı dumanın kapladığını gördüm. Çocuğumu alarak evden çıktım.  Annem cezaevine girmem, uyuşturucuyu bırakmam için bana iftira atmıştır. Ben annemden para istemedim” dedi.
Anne Ayşe Alpşar oğlundan şikayetci olmadı. Oğlunun cezaevinde parasını ve ihtiyaçlarını kendisinin karşıladığını ifade eden Alpşar, “Gelinim cezaevine gittiğinde çocuğun hasta olduğunu söylemiş. Oğlum da sabaha karşı firar edip eve geldi. Oğluma ‘cezaevine geri git’ dedim. Gitmek istemeyince kendisini polise ihbar edeceğimi söyleyip evden çıktım. Parka gidip polise ihbarda bulundum. Daha sonra polisler beni arayıp evimin yandığını söyledi. Evim nasıl yandı bilmiyorum. Oğlum benden para istemedi” dedi.
Dava dosyasında araştırılacak husus kalmaması üzerine Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Savcı, sanığın iddianamede belirtildiği gibi ‘yağma, yaralama, mala zarar verme’ suçlarından 22 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.
Sanığın avukatı, mütalaaya katılmadığını belirterek esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak için süre istedi.
Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma, sanığın cezai ehliyetinin bulunup bulunmadığının belirlenmesi için Adana Dr.Ekrem Tok Ruh ve Sihir Hastalıkları Hastanesi’ne sevkedilerek rapor aldırılması için ertelendi.