Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?
16 Temmuz 2018 - 17:13

Günümüzde sürücüler artan yakıt fiyatları nedeniyle düşük yakıt tüketiminin yollarını arıyor. Araç hızını azaltmak, motor yağının bakımını yapmak, lastik basıncını kontrol etmek, yağ ve hava filtrelerini temiz tutmak gibi basit ve etkili yollar sayesinde araçlarda yakıt tasarrufu yapmak çok kolaydır. Yakıt sarfiyatını minimum düzeyde tutmak aynı zamanda aracın bakım masraflarını da azaltabilmekte ve aracın ikinci el değerini yükseltmektedir. Sürücüler, deviri doğru ayarladıklarında, deponun yakıt sızdırmazlığından emin olduklarında, doğru sürüş tekniklerini uyguladıklarında, lastik basıncı, filtre temizliği ve klima kullanımı gibi konularda bilinçli olduklarında yakıt tüketiminde tasarruf elde edebilirler.

Depo kapağı sıkı sıkı kapanmalı

Düşük yakıt tüketimi için depo kapağının sıkı sıkı kapanması önemlidir. Kapanmayan depo kapağı yakıtın buharlaşmasına ve sızmasına neden olur. Depo kapağı tam kapanmıyorsa aracınız marka ve modeline uygun depo kapağı temin edilmelidir. Opel ve Chevrolet yedek parça konusunda uzman General Opel’de her iki araç markasına uygun depo kapağı çeşitleri bulabilirsiniz.

Araç uzun süre rölantide kalmamalı

Motor rölantideyken saatte 1.5 litre yakıt tüketir. Rölantide piston silindire vurarak enerji harcar ve yakıt sarfiyatına neden olur. Pistonun daha az vurması daha az yağlama ve daha düşük yakıt tüketimi anlamına gelir. Düşük yakıt tüketimi için aracı uygun devirde kullanmak önemlidir. Manuel araçlar 1 ve 2. viteslerde yüksek hıza ulaştığında fazla yakıt harcar. Eğer yol müsaitse manuel araç hız kazandığında vites yükseltilmelidir.

Lastik basıncı yakıt tüketimini etkiler mi?

Lastiklerin doğru bar aralığında şişirilmesi %5 oranında yakıt tasarrufu sağlar. Oysa yeterli basınç seviyesine ulaşamamış lastikler daha fazla enerji harcar ve bu basınç, baskıdan dolayı zamanla düşer. Bu nedenle lastiklerdeki hava basıncı düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Filtre temizliği yakıt tasarrufu sağlar

Eski ve kirli yağ filtresi motorun aşınmasına neden olur. Bu da yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Ayrıca tıkalı hava filtresi de buji tüketimini artırmaktadır. Yani buji, ateşlemek için daha fazla enerji harcar. Aracın periyodik bakımlarında filtre değişimleri yapılırsa yakıt tüketiminde tasarruf edebilmek mümkündür.

Opel ve Chevrolet marka her araç modeline uygun orijinal yedek parça çeşitlerine yer veren www.generalopel.com web sitesinde aracınızın yakıt tasarrufunda ihtiyacınız olacak yedek parça çeşitlerini bulabilir, araç bakımı konusunda faydalı içerikler için general Opel blogunu takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum