Aşılama toplum sağlığını koruyor

Aşılama toplum sağlığını koruyor

Aşılama toplum sağlığını koruyor
24 Nisan 2019 - 16:37

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmet Öncü, kişiye ve toplumdaki diğer insanlara olan yararlarından dolayı aşının tıbbi yönden bir gereklilik olduğunu söyledi.
Medline Adana Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmet Öncü, aşılama ile önlenebilen rota virüsü ve meningokok menenjiti hakkında bilgiler verdi. Rota virüsü aşısının, kimi zaman bilgisizlik ve maliyeti nedeniyle ebeveynler tarafından ihmal edilebildiğini belirten Dr. Öncü, bebeklerde enfeksiyon sonucu sıvı kaybına bağlı ölümlere bile neden olabilen rota virüsünün, tüm dünyada küçük çocuklarda en sık görülen ishal nedeni olarak gösterildiğini belirtti.
Yapılan araştırmalara göre ülkemizde 5 yaş ve altı çocuklardaki ishallerin yüzde 30 ila 50'sinden sorumlu olan rota virüsünün aşı takviminde yer almadığını vurgulayan Dr. İsmet Öncü, “Rota virüsü enfeksiyonu özellikle 5 yaş ve altındaki çocuklarda akut başlangıçlı ağır ishalin en sık görülen nedenlerindendir. Başlıca belirtileri genellikle 48 saatten az süren kuluçka dönemini izleyen ateş ve kusma ile başlar. Sık tekrarlayan, sulu ve özellikle kötü kokulu kansız ishal ile karın ağrısı bu belirtilere eklenir. Şikayetler 3 ila 8 gün arasında sürebilir” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum