Asılsız ihbara 3 yıl hapis cezası verildi

Asılsız ihbara 3 yıl hapis cezası verildi

Asılsız ihbara 3 yıl hapis cezası verildi
23 Aralık 2021 - 13:51

Parkta şüpheli bir paket ihbarı alan polis ekipleri olay yerine giderek çevrede güvenlik önlemleri aldı.Alınan önlemin ardından bomba imha uzmanı tarafından şüpheli paket incelendi.İncelemede paketin bomba süsü verildiği ve içerisinde patlayıcı olmadığı anlaşıldı. Ekiplerin yaptığı çalışma sonucunda şüpheli paketi ihbar edenlerin İ.Ç. ve S.Y. tarafından şaka amaçlı hazırlandığı ortaya çıktı. İki kafadar gözaltına alınırken,Savcı tarafından iki kafadar hakkında  iddaaneme hazırlandı. İki sanık  Asliye Ceza Mahkemesi'nde ‘Halk arasında korku ve panik yaşatmak amacıyla tehdit' suçundan hakim karşısına çıkarak, beraat ettiler. Ancak Cumhuriyet Savcısı'nın temyiz müracaatı üzerine devreye giren Yargıtay 8. Ceza Dairesi, geçtiğimiz günlerde olaya dair kararını açıkladı.

Kararda şu ifadelere yer verildi:
“Suç tarihinde sanıkların polislere şaka yapmak maksadıyla bomba süsü verilmiş kutu hazırlayıp muhtarlık önünde bulunan ağacın altına koyarak 155 Polis imdat hattına ihbarda bulunma şeklinde gerçekleşen eylemlerinin Türk Ceza Kanunu'nun 271. maddesinde düzenlenen suçu oluşturduğu gözetilmeksizin beraat kararı verilmesi yasaya aykırıdır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) asılsız ihbarı kapsayan 271. Maddesinde:
“İşlenmediğini bildiği bir suçu, yetkili makamlara işlenmiş gibi ihbar eden ya da işlenmeyen bir suçun delil veya emarelerini soruşturma yapılmasını sağlayacak biçimde uyduran kimseye üç yıla kadar hapis cezası verilir.” ifadeleeri yer alıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum