Aşırı zam yapan yandı!

Adana Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz, halkın aşırı fiyat artışlarından etkilenip mağdur olmaması için bakkal, market, semt pazarları ve hal denetimlerinin yoğunlaştığını söyledi

Aşırı zam yapan yandı!

Adana Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz, halkın aşırı fiyat artışlarından etkilenip mağdur olmaması için bakkal, market, semt pazarları ve hal denetimlerinin yoğunlaştığını söyledi

 Aşırı zam yapan yandı!
09 Şubat 2019 - 09:00

MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sebze ve meyve fiyatlarındaki aşırı fiyat artışlarıyla halkın mağdur edilmemesi yönündeki sözleri Ticaret Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Ticaret Bakanlığı müfettişleri Adana Ticaret İl Müdürlüğü koordinesiyle hal, market ve semt pazarlarındaki denetimlerini yoğunlaştırdı. Adana Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz, yapılan denetimlerin yanı sıra firmaları bilgilendirme amacıyla toplantılar düzenleyerek, vatandaşların aşırı fiyat artışlarından etkilenmemesi için ciddi çalışmalar yapıldığını söyledi.
 
EŞ ZAMANLI DENETİMLER YAPILIYOR
 
Ticaret Bakanlığı’nın, girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket edenleri tespit etmek amacıyla Türkiye genelinde birçok ilde başlattığı denetimler Adana’da da yoğunlaştı.
Bu kapsamda diğer kentlerle birlikte Adana’daki bakkal, market, semt pazarları ve hallerde eş zamanlı denetimler yapıldı.
Böylece Ticaret müfettişleri ile İl Ticaret Müdürlükleri koordinasyonunda yapılan denetimlerde sebze ve meyve ürün fiyatları mercek altına alınmış oldu.
Adana Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz, denetimler neticesinde normalin üzerinde fiyat artışları olduğu tespit edilirse idari işlem yapılacağını açıkladı.
 
KOZAN’DA ESNAFLAR BİLGİLENDİRİLDİ
 
Adnan Ekiz, başta marketler, pazar yerleri ve toptancı olmak üzere çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla saha denetimlerinin bundan sonra da aralıksız devam edeceğini vurguladı.
Son olarak Adana Ticaret İl Müdürlüğü tarafından Kozan’da marketlere 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, Fiyat Etiketi Yönetmeliği ve Yerli Üretim Logosu, 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 5957 Sayılı Kanun Kapsamında Hal Kayıt Sistemi ve Barkotlu Etiket ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldığını ifade eden Ekiz, “Müdürlüğümüzce yapılan denetimlerin yanı sıra firmalara bilgilendirme amacıyla çeşitli toplantılar düzenledik. Firmalarla yapılan bu toplantıların ardından esnafımızı ziyaret ederek bilgilendirdik” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum