At kasapları tahliye oldu

At kesip etlerini piyasaya sürdükleri iddiası ile 11 yıla kadar hapisleri istenen 13’ü tutuklu 19 kişi hakim önüne çıktı

At kasapları tahliye oldu

At kesip etlerini piyasaya sürdükleri iddiası ile 11 yıla kadar hapisleri istenen 13’ü tutuklu 19 kişi hakim önüne çıktı

At kasapları tahliye oldu
11 Eylül 2018 - 09:09

Adana'da organize şekilde tek tırnaklı hayvan kesimi yapıp satışa sundukları iddia edilen aralarında Etbalık Kurumu ve belediye çalışanın da bulunduğu 13'ü tutuklu 19 kişi 11 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istemiyle yargılanmaya başladı.2 gün süren duruşma sonunda tutuklu sanıkların tamamı tahliye edildi.

Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün 3 Ocak’ta insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek kaçak at, eşek, katır kesimi yapıldığı ve piyasaya sürüldüğü yönünde Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı şikayetler üzerine soruşturma başlatıldı. Suç duyurusu üzerine 5-8 Nisan’da gerçekleştirilen operasyonlarda Yeşiloba Mahallesi’ndeki bir depoda 3 ton 820 kilogram, Seyhan Mahallesi’ndeki bir depoda ise 6 ton 340 kilogram tek tırnaklı hayvan eti elegeçirildi. At kesip etini piyasaya sürdükleri iddiası ile haklarında Adana 18.Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılan sanıklar yargılanmaya başladı. İlk duruşmaya tutuklu sanıklar M.A.T., M.K., A.A., M.K., Y.T., V.E., N.S., V.Ş., Ç.K., H.E., İ.Y., A.Ş., E.K. tutuksuz  T.K. ve E.Y. ile avukatları geldi.  Diğer tutuksuz sanıklar M.Y., M.A., Suriye uyruklu M.A. ve B.E.E. ise gelmedi. Sanıkların kimlik tespitlerinin ardından savunmalarına geçildi. "Bozulmuş veya değiştirilmiş gıda veya ilaç ticareti yapmak, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçlarından hakim karşısına çıkan sanıklardan atları Doğu ve Güneydoğu illerinden Adana’ya kesilmek üzere getirdiği iddia edilen M.K., suçlamayı kabul etmedi.  Nakliyat işi yaptığını ifade eden M.K., “Adana’ya bir kez 10 at getirdim. Misis Bölgesi’nde M.A.’nın evine atları götürdüm.  Atları Siverek’te bir çiftlikten aldım, tarlara sürümde kullanılacaklardı.  Bu amaçla atları getirdim. Yol kontrolünde durduruldum. Polisler M.A.’yı çağırıp dinledikten sonra bıraktı.  Ben de atları M.A.’nın bahçesine bıraktım, paramı aldım. Daha sonra atlara ne oldu bilmiyorum” dedi.

Atların kesim işini yaptığı iddia edilen A.A. da, hayvan ticareti yaptığını söyledi. Hakkında iftira atıldığını belirten A.A., 2010’da evinde at kesip yediğini ancak satışını yapmadığını öne sürdü.

Sanıklardan Y.T., mezbahaneden et kırıntısı alıp evde sucuk yaptığını söyledi. İstanbul’a M.O.isimli kişiden alacağını almaya gittiğini, bu kişinin isteği üzerine de İstanbul’dan Sakarya’da bir işyerine et teslim ettiğini ifade eden Y.T., “İşyerinde otururken jandarma geldi. Etler at eti çıktı. Ben de bu etlerin at eti olduğunu bilmiyordum” dedi.

İşyerinde at eti bulunan E.K.,sakatat işi yaptığını söyledi. Kiraladığı işyerinin ruhsatının ve vergi kaydının olmadığının belirten E.K., sakatatın yanısıra iğne yemiş, sakatlanmış, rahatsızlanmış, besiye girmeyecek ucuz hayvan ve et bulursa alıp sattığını ifade ederek, “İlk başlarda ayaküstü alıp satıyordum.  Daha sonra Suriyeli M. İsimli şahıstan ucuz yollu Suriye’den getirdiği etleri ve sakatatları almaya başladım. Yaklaşık 3 ton et satın aldım. Kendisine z70 bin lira verdim. Et kesilmiş, kemiksiz halde geldi.  Eti inek eti olarak aldım. Nasıl at eti olarak çıktığını bilmiyorum” dedi. Sanıklardan Et Balık Kurumu’nda çalışan İ.Y.’nın da kendisinden 2-3 günde 50-100 kilogram et aldığını ve kilosunu 27-30 liradan sattığını belirten E.K., “İş yerimde elegeçen mühürler Et Balık Kurumu’ndan getirilmedi. Mühürler kullanılmayacak boyuttaydı, bunları kullanmadım. Sevenlerimiz var sevmeyenlerimiz var, hakkımda iftira atılmış olabilir. Eğer ben bilerek at eti satsaydım işyerime kamera koyar mıydım?” dedi. İşyerindeki elegeçirilen defterdeki kişiler ile işyerlerine ise sakatat ve et sattığını belirtti.

At eti alım satımı yaptığı iddia edilen N.S. de, oto alım satım ve kiralama işine ilaveten et alım satım işi de yaptığını belirtti. İşyerinde elegeçirilen etleri Antepli Celal diye birisinden 82 bin liraya satın aldığını ifade eden N.S., “Aldığım etin at eti olduğunu bilmiyordum, kendim de bu etten tükettim. At eti olduğunu bilsem imha ederdim” dedi.

At eti kesim ve satımı ile ilgili kurulan suç örgütünün lideri olduğu iddia edilen Ç.K. da suçlamayı kabul etmedi. At eti bulunan işyerinin oğlu E.K.’ya ait olduğunu belirten Ç.K., “Her hafta oğlumu kontrol etmeye giderdim.  Yerlerde sağlıksız bir şekilde kırmızı et gördüm.  Bu yüzden oğluma ve işyerinde çalışan M.A.’ya kızdım.  Evladımın kötü iş yapmasını istemem. Ben herhangi bir şekilde örgüt kurmadım. Örgüt iddialarını da kabul etmiyorum” diye ifade verdi.

Büyükşehir Belediyesi Su İdaresi’nde temizlik işlerinde çalıştığını ifade eden V.E. de, sanıklardan N.S.’nin oto kiralama işyerinde ek iş olarak çalıştığını belirterek suçlamaları kabul etmedi.

Et Balık Kurumu’nda 12 yıldır kasap olarak çalıştığını belirten İ.Y. de, E.K.’dan ucuza et alıp sattığını söyledi. İ.Y., “E.K.’dan aldığım etin üzerine 2-3 lira katıp tanıdığım kasaplara satıyordum. At eti olduğunu bilmiyordum. Ben inek eti olduğunu biliyordum. Parça halinde olduğu için at eti olduğunu anlamıyorduk. At eti olduğunu depo baskınından sonra öğrendim”dedi.

H.E. de, atları kesmek için getirmediğini, tarlalarda sebzelerin arasına çit çekmede kullanılmak üzere getirdiğini söyledi. Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmedi.

Mahkeme hakimi, tüm sanıkları suçun vasfı, delillerin toplanmış olması ve tutuklu bulundukları süreyi gözönünde bulundurarak yurt dışına çıkma yasağı ile tahliye etti. Hakim, ayrıca, duruşma tutanağı ve iddianamenin Adana Valiliği ile Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilerek, hiçbir belge kayıt, resmi izin olmadan 2 yıla yakın sakatat ve et satışı yapılmasına rağmen hiçbir denetim yapmayan belediye ve il tarım müdürlüğü görevlileri hakkında yasal işlem yapılması için suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Duruşma, ele geçirilen etlerin kişilerin hayatı ve sağlığını tehlikeye sokacak şekilde bozulmuş, değiştirilmiş olup olmadığı hususunda rapor düzenlenmesi ve duruşmaya gelmeyen sanıkların dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum