'Atatürk, inancına sadık yüce bir devlet adamıydı'

Emekli Kurmay Albay Ali Maralcan, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 7 Şubat 1923'te okuduğu Balıkesir Hutbesi ile İsmet İnönü'nün eşi Mevhibe İnönü'nün yaşam öyküsünü anlattı

'Atatürk, inancına sadık yüce bir devlet adamıydı'

Emekli Kurmay Albay Ali Maralcan, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 7 Şubat 1923'te okuduğu Balıkesir Hutbesi ile İsmet İnönü'nün eşi Mevhibe İnönü'nün yaşam öyküsünü anlattı

'Atatürk, inancına sadık yüce bir devlet adamıydı'
10 Şubat 2020 - 17:01

MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Türkiye Emekli Subaylar Derneği üyesi emekli Kurmay Albay Ali Maralcan, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün inancına sadık yüce bir asker ve devlet adamı olduğunu söyledi. Maralcan, Atatürk'ün inancı konusunda bilinçsizce konuşanların da başta Balıkesir hutbesi olmak üzere diğer eserlerini titizlikle okumalarını önerdi.
Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şubesi'nde Atatürk'ün 7 Şubat 1923'te okuduğu Balıkesir Hutbesi ile İsmet İnönü'nün eşi Mevhibe İnönü'nün yaşam öyküsünü anlatan Maralcan, "Balıkesir Hutbesi, Atatürk'ün 7 Şubat 1923 Çarşamba günü öğle vakti, Balıkesir şehrindeki Zağnos Paşa Camii'nde okunan mevlitten sonra minbere çıkarak yaptığı konuşmadır. Atatürk hutbesinde Allah'ın birliğinden, şanının yüceliğinden ve İslam dininin son, buna bağlı olarak da kusursuz bir din olduğunu anlatmıştır." dedi.
 
'DİNİMİZ AKLA, MANTIĞA
UYGUN GELMEKTEDİR'

 
Maralcan, "Atatürk, hutbesinde millete, 'Ey millet! Allah birdir, şanı büyüktür. Allah'ın selâmeti, sevgi ve iyiliği üzerinize olsun. Peygamberimiz  Efendimiz Hazretleri,  Cenâb-ı Hak tarafından insanlara dinî hakikatleri tebliğe memur edilmiş ve resul olmuştur. Temel nizamı, hepimizin bildiği Kur'ân-ı Azimüşşan'daki açık ve kesin hükümlerdir. İnsanlara maneví mutluluk vermiş olan dinimiz, son dindir, mükemmel dindir. Çünkü dinimiz; akla, mantığa ve gerçeklere tamamen uymakta ve uygun gelmektedir. Eğer akla, mantığa ve gerçeklere uymamış olsa idi bununla diğer ilâhî tabiat kanunları arasında birbirine zıtlık olması gerekirdi. Çünkü bütün tabiat kanunlarını yapan Cenab-ı Hak'tır. Arkadaşlar! Cenab-ı Peygamber çalışmalarında iki yere, iki eve sahipti. Biri kendi evi, diğeri Allah'ın evi idi. Millet işlerini Allah'ın evinde yapardı. Hazret-i peygamber'in mübarek yollarını takip ederek bu dakikada milletimize ve milletimizin şimdiki ve geleceğine ait konuları görüşmek maksadıyla bu kutsal yerde, Allah'ın huzurunda bulunuyoruz. Beni bu şerefe kavuşturan Balıkesir'in dindar ve kahraman insanlarıdır. Bundan dolayı çok memnunum. Bu vesile ile büyük bir sevaba nail olacağımı ümit ediyorum' diye seslenmiştir." şeklinde konuştu.
Maralcan, 7 Şubat'ın ayrıca, değerli devlet adamı, Lozan Kahramanı İsmet İnönü'nün eşi Mevhibe İnönü hanım'ın ölüm yıldönümü olduğunu belirterek, onu da rahmet ve minnetle andıklarını söyledi. Sunumun sonunda da etkinliğe katılanlar hep birlikte 'Gençlik Marşı'nı okudular.
Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şube Başkanı İsa Kayadan da, Türkiye Emekli Subaylar Derneği üyesi emekli Kurmay Albay Ali Maralcan'ı böyle anlamlı ve önemli bir günde konuk etmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum