Avukat sayısı astronomik olarak artıyor

Adana Barosu’nda 31 avukat daha ruhsat almanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadı

Avukat sayısı astronomik olarak artıyor

Adana Barosu’nda 31 avukat daha ruhsat almanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadı

Avukat sayısı astronomik olarak artıyor
26 Ekim 2020 - 09:31

Adana Barosu’nda geleneksel hale gelen ruhsat törenlerinde bu hafta toplam 31 stajyer avukat ruhsatnamelerini alarak mesleğe başladı. Son yıllarda avukat sayısının astronomik olarak artması dikkat çekiyor. 
 
 
Tören, korona virüs salgını nedeniyle sosyal mesafe, izolasyon kuralları gözetilerek ve kısıtlı katılım ile yapıldı. Ruhsat sahipleri ve davetliler salona sırayla alındılar.
 
 
Başkanlık odası ve Baro Tesislerinde farklı günlerde  gerçekleşen ruhsat törenlerinde; Elif Karamustafalıoğlu, Mahmut Coşkun, Seda Yavşan, Fatma Nur Erkılınç, Yekta Dülgen, Selda Şan, Mislina Zontul, Oğuzhan Mete Karabıyık, Turan Yumşak, Merve Orçan, Merve Boğa, Ömer Aygül,  Ramazan Öğe, Murat Taner, Kübra Zeytçioğlu, Nuri Yalçınkaya, Sümeyye Kaçmaz, Esra Şimşek, Nazlı Koyuncu, Sümeyye Talaş, Ferhat Çopur, Mislina Fatma Çetgin, İlayda Hande Durmaz, Kübra Zana Gergersoy, Mehmet Salih Yegen, Şahinder Erdal, Meryem Sağlam, Esin Güvenç, Gizem Turaktekin, Alaaddin Üçgül ve Atacan Haskan avukatlık cübbesi giymenin heyecanını yaşadı.
 
Ruhsatnamelerini vermeden önce genç meslektaşlarını, ailelerini ve büro avukatlarını kutlayan Baro Başkanı Av. Veli Küçük, avukatların çok ağır şartlar altında mesleklerini icra etmeye çalıştıklarını vurguladı.
 
Av. Veli Küçük, “Dünyayı ve ülkemizi etkisine alan pandemi ile mücadele ettiğimiz bu zor günlerde ruhsatını alan genç meslektaşlarımı tebrik ediyorum. Biliyorum ki kendileri meslek hayatı boyunca hakka, hukuka, adalete ve insan haklarına önemli katkılar sunacak, meslek ilke ve kurullarına uyacaklardır. Meslektaşlarımızı yetiştirip bu günlere getiren başta ailesini ve onlara emek veren büro avukatlarını da tebrik ediyorum" dedi.
 
Konuşmanın ardından genç avukatlar salona sırayla alınarak meslek yemini ettiler. Törende duygulandıran ve mutlu anlar da yaşandı. Av. Murat Gülsün ruhsatını ve cübbesini giydirdiği stajyeri Av. Merve Orçan’a ilk vekaletini vererek sürpriz yaptı.
 
Yemin sonrası genç avukatlara cübbeleri giydirildi. Mesleğe adım atan genç avukatlar da, Adana Barosu’na, meslek üstatlarına ve ailelerine teşekkür ederek "adaletin tecellisi ve insan haklarını savunacaklarına” dair söylemde bulundular.
Bu arada, Türkiye genelinde avukat sayısının hızla artması da dikkat çekiyor. Baro Başkanı Küçük, draha önceki yaptığı açıklamalarda, hukuk fakültelerinin ve avukat sayılarının fazlalığından yakınmış, hatta, yeni mezun avukatların staj yapacak avukat bürosu dahi bulamadığına da dikkat çekmişti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum